Zainwestują to, co zaoszczędzą

  Zainwestują to, co zaoszczędzą

  Grażyna Szyszka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wiceprezes szpitala Marek Bestrzyński ( z lewej) i wicestarosta Wojciech Borecki

  Wiceprezes szpitala Marek Bestrzyński ( z lewej) i wicestarosta Wojciech Borecki ©Grażyna Szyszka

  Konsolidacja kredytów szpitalnej spółki. Teraz będzie jedna tańsza pożyczka zamiast trzech drogich.
  Wiceprezes szpitala Marek Bestrzyński ( z lewej) i wicestarosta Wojciech Borecki

  Wiceprezes szpitala Marek Bestrzyński ( z lewej) i wicestarosta Wojciech Borecki ©Grażyna Szyszka

  Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał Głogowskiemu Szpitalowi Powiatowego kredyt konsolidacyjny w wysokości ponad 9,6 mln zł. Pieniądze pozwolą na spłatę starych, drogich i uciążliwych zobowiązań. Dodatkowo szpital otrzymał też 1 mln zł kredytu inwestycyjnego, który zostanie wydany w pierwszym półroczu tego roku na najpilniejsze zakupy sprzętowe. Będzie to m.in. specjalistyczne USG ginekologiczne oraz wyposażenie pracowni endoskopowej.

  Wicestarosta Wojciech Borecki przyznał, że rozmowy z BGK trwały kilka miesięcy.

  - Nowy zarząd spółki dostał zadanie, by taki kredyt pozyskać i ro zrobił - mówi. - Warunkiem jego pozyskania jest umowa wsparcia przez powiat. Stosowna uchwała radny powiatu jest przygotowywana i zostanie przyjęta w możliwe najbliższym terminie.

  Umowa wsparcia oznacza, że w razie niewydolności płatniczej szpitala, powiat deklaruje dokapitalizowanie spółki w wysokości 600 tys. zł rocznie.

  Marek Bestrzyński, który od ponad pół roku jest wiceprezesem głogowskiej placówki przyznaje, że sytuacja finansowa szpitala nie była łatwa. Dlatego jednym z pierwszych zadań nowego zarządu było jej uporządkowanie.

  - Szczególnie uciążliwy był dla nas wysoki poziom zobowiązań długoterminowych z tytułu kredytów w trzech bankach, które w sumie wynoszą 9,5 miliona złotych - wyjaśnia wiceprezes szpitala.

  - To było dla nas wielkie obciążenie, bo musieliśmy co miesiąc spłacać spore kwoty, ponosząc też spore koszty obsługi pożyczek - mówi wiceprezes szpitala.

  Szykując się do rozmów z bankami szpital opracował strategiczny plan rozwoju spółki. Plan zyskał aprobatę banków i po długich rozmowach, 22 grudnia BGK podjął decyzję o udzieleniu szpitalowi kredytu konsolidacyjnego na 4 procent, a spłatę rozłożył na 10 lat.

  - Dzięki temu obciążenia finansowe szpitala ulegną obniżeniu, co pozwoli nam więcej inwestować w rozwój placówki - zapewnia Marek Bestrzyński. - Pozyskanie tak solidnego partnera jaki Bank Gospodarstwa Krajowego pozwoli na uwolnienie kilkuset tysięcy złotych rocznie. Całkowite zadłużenie szpitala (łącznie z kredytami z BGK) wynosi 18.5 mln zł.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama