Z jego podręcznika uczyły się pokolenia. Odwiedzi Głogów

  Z jego podręcznika uczyły się pokolenia. Odwiedzi Głogów

  Kacper Chudzik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Złoty Bilet - gala Wehikułu Czasu będzie miała wyjątkowego gościa
  Już po raz czwarty w naszym mieście zostanie zorganizowana gala Złotego Biletu Wehikułu Czasu. W tym roku gala będzie miała wyjątkowego gościa, który wygłosi prelekcję na temat kulis śmierci komendanta AK generała „Grota” Roweckiego. Jest nim Witold Pronobis, znany historyk, dziennikarz i pisarz.

  - Witold Pronobis to nazwisko dobrze znane wszystkim tym, którzy byli uczniami na początku lat 90.
  XX w. To właśnie z podręczników jego autorstwa uczyli się bowiem historii najnowszej. Witold Pronobis był redaktorem programowym i kierownikiem działu Polish Independent Press Unit w Radiu Wolna Europa - opowiada o gościu biblioteki Agnieszka Błaszczyk. - Stworzył tam największy zbiór polskich wydawnictw podziemnych poza granicami kraju. Był także autorem wielu audycji m.in. na temat zbrodni katyńskiej. Współpracował m.in z paryską „Kulturą” oraz innymi czasopismami i wydawnictwami emigracyjnymi i podziemnymi. W latach 1999-2009 prowadził w Marwicach ośrodek pod nazwą Miejsce Spotkań i Dialogu Ponadgranicznego. Jest autorem wielu artykułów o charakterze historycznym. W 2014 r. ukazała się jego książka „Generał Grot. Kulisy zdrady i śmierci” i to właśnie ona będzie głównym tematem spotkania autorskiego - dodaje.

  Wstęp na galę oraz spotkanie autorskie z Witoldem Pronobisem jest oczywiście bezpłatny.

  Wracając jednak do samej gali Złotego Biletu Wehikułu Czasu. Kapituła tego plebiscytu przyznaje go ludziom i instytucjom zasłużonym dla promowania historii w Głogowie i jego okolicach. W tym roku laureatów Złotego Biletu poznamy 31 maja o godz. 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Jedności Robotniczej. Warto przypomnieć, że w poprzednich edycjach tego historycznego plebiscytu główna nagroda trafiała do: Imprezy „Lato i Zima w Twierdzy” (za rok 2012), Ireneusza Dominiaka (za rok 2013) oraz do Tomasza Mietlickiego (za rok 2014). Kto więc otrzyma nagrodę za rok 2015? To wciąż pozostaje tajemnicą.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama