Ważne
  Wysadzał bankomaty, ale niczego nie ukradł

  Wysadzał bankomaty, ale niczego nie ukradł

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Siedem lat więzienia za produkcję materiałów wybuchowych - taki wyrok w jeleniogórskim sądzie usłyszał Marcin O. Ładunki miały służyć mężczyźnie do wysadzania w powietrze bankomatów.
  Wszystko zaczęło się od wybuchu w mieszkaniu przy Cieplickiej

  Wszystko zaczęło się od wybuchu w mieszkaniu przy Cieplickiej ©Rafał Święcki

  Co ciekawe proces w tej sprawie przebiegał w ekspresowym tempie. W czerwcu wpłynął akt oskarżenia i również w czerwcu - po dwóch rozprawach - jeleniogórzanin Marcin O. został uznany za winnego i skazany. Wszystko zaczęło się 16 września ubiegłego roku. Wtedy to w mieszkaniu w Jeleniej Górze doszło do niewielkiej eksplozji. Ewakuowano kilkadziesiąt osób mieszkających w promieniu 150 metrów od miejsca wybuchu.

  Okazało się, że była to eksplozja nadtlenku urotropiny. Substancji wybuchowej. Bez problemu znaleźć można w internecie przepis na jej wytworzenie. Z materiałów, które łatwo można kupić.

  W mieszkaniu, gdzie doszło do wybuchu, znaleziono duże ilości substancji. Saperzy zabezpieczyli ją i zdetonowali.

  Dziś wiadomo, że Marcin O. wytworzył 21 kilogramów ładunku wybuchowego. Dlatego jeden z zarzutów, jaki usłyszał to „sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa eksplozji materiałów wybuchowych, które zagrażałoby życiu lub zdrowiu wielu osób, albo mieniu w wielkich rozmiarach”. Ekspert, zatrudniony w śledztwie, stwierdził, że wybuch wszystkiego, co wyprodukował Marcin O., spowodowałoby zawalenie kamienicy, w której mieszkał. Zagrożone byłyby też okoliczne budynki.

  Dziś wiadomo, że nadtlenek urotropiny był Marcinowi O. potrzebny do wysadzania w powietrze bankomatów. W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia 2016 roku wyleciał w powietrze bankomat przy sklepie Biedronka przy ulicy Bułgarskiej w Poznaniu. Było to kolo 4 nad ranem.

  Jak się okazało eksplozja zniszczyła bankomat. Straty wyniosły 100 tysięcy złotych. Ale do kasetki z gotówką Marcin O. się nie dostał. Przy okazji zniszczona została też wiata nad wózkami sklepowymi Biedronki.

  Marcin O. - ustaliła prokuratura - próbował też wysadzać bankomaty inną metodą. Zamiast materiałów wybuchowych używał butli z gazem. Ustalono trzy takie próby. Wszystkie dokonane na terenie Piechowic niedaleko Jeleniej Góry. Żadna z prób nie zakończyła się powodzeniem.

  Śledztwo w tej sprawie prowadził wrocławski wydział Prokuratury Krajowej. Marcin O. usłyszał też zarzut podrobienia dokumentu, nielegalnego posiadania broni, a także nielegalnego posiadania prekursorów materiałów wybuchowych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo