Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wy pytacie, ZUS odpowiada

Redakcja
Na pytania Czytelników odpowiada Emilia Nowakowska, rzecznik ZUS w Legnicy.

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony. Na początku lipca urodzę bliźniaki. Przez jaki czas będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński? Stała czytelniczka
Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka przysługuje tej ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. W Pani przypadku, tj. w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, czas wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego to 31 tygodni (217 dni). Nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu, natomiast po porodzie przysługuje urlop i zasiłek macierzyński niewykorzystany przed porodem, aż do wykorzystania przysługującego pełnego wymiaru urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński przysługuje także pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony, z którą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu. Zasiłek przysługuje, gdyż urodzenie dziecka ma miejsce w okresie ubezpieczenia.

Co więcej, po wykorzystaniu 31 tygodni zasiłku macierzyńskiego wypłacanego za okres urlopu macierzyńskiego może się Pani ubiegać również o zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego. W przypadku urodzenia przy jednym porodzie dwojga lub więcej dzieci przysługuje Pani z tego tytułu 34 tygodni zasiłku macierzyńskiego. Z wnioskiem o udzielenie urlopu rodzicielskiego powinna Pani wystąpić do swojego pracodawcy w terminie 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

Podsumowując: łączny okres pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego to w Pani przypadku 65 tygodni.

Wkrótce będę tatą i będę chciał skorzystać z urlopu ojcowskiego. Proszę o wyjaśnienie, jakie są zasady związane z tym urlopem?
Hubert

Do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni ma prawo pracownik-ojciec wychowujący dziecko. Może on skorzystać z takiego urlopu nie dłużej jednak niż:

1) do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo

2) do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.


Masz pytanie do ZUS lub innej instytucji? Napisz je do nas, a my w Twoim imieniu znajdziemy odpowiedź i ją opublikujemy na łamach Tygodnika Głogowskiego. Pytania ślijcie na adres [email protected] (w tytule wiadomości wpiszcie PYTANIE ZUS) lub dostarczcie je do naszej redakcji w Głogowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska