Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieża Anna - symbol Szczawna-Zdroju - wreszcie jest remontowana

Artur Szałkowski
Jest najbardziej rozpoznawalną budowlą w Szczawnie-Zdroju. Niedługo zmieni się nie do poznania. To pierwszy poważny remont od lat
Jest najbardziej rozpoznawalną budowlą w Szczawnie-Zdroju. Niedługo zmieni się nie do poznania. To pierwszy poważny remont od lat Dariusz Gdesz
Jest najbardziej rozpoznawalną budowlą w Szczawnie-Zdroju. Niedługo zmieni się nie do poznania. To pierwszy poważny remont od lat.

Trwa remont symbolu Szczawna-Zdroju i zarazem najstarszej budowli budowli na terenie uzdrowiska - górującej nad miastem Wieży Anny. - Koszt inwestycji to 440 tys. zł. Z tego nieco ponad 190 tys. zł stanowi dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej - mówi Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdroju.

Wieża zyska nową elewację i iluminację, odnowiona zostanie też tarcza zegara. Ponadto przebudowane zostaną schody, stropy i mur tarasowy, który będzie pełnił funkcję punktu widokowego. Po remoncie w wieży ma powstać galeria wystaw, ale to wstępne plany.

Wieżę nazwano dla uczczenia księżnej Anny z rodziny Anhalt-Köthen-Pless, która poślubiła pana na zamku Książ - Jana Henryka VI Hochberga. Pomysłodawcą wzniesienia wieży był August Zemplin - założyciel jednego ze szcza-wieńskich obiektów sanatoryjnych.

W ciągu prawie 200 lat istnienia Anna nieco zmieniła swój wygląd. W 1835 r. zainstalowano zegar, który wyznaczał godziny posiłków serwowanych gościom uzdrowiska oraz przepisanych im zabiegów leczniczych. Wśród osób odwiedzających wieżę byli m.in.: caryca Aleksandra Romanowa - żona cara Rosji Mikołaja I Romanowa oraz Winston Churchill. Wieża ma dla Szczawna ważne znaczenie z jeszcze jednego powodu. Wznosi się na skale, do której w 1981 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju przymocowano tablicę pamiątkową. Wyryto na niej napis: „W tym miejscu znajdowały się pierwsze prasłowiańskie ujęcia źródeł wód mineralnych.

- W trakcie prac archeologicznych, które prowadzono w tym miejscu na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, Niemcy znaleźli rzymską monetę. Nie można wykluczyć, że nasze wody mineralne znali już Rzymianie - mówi Marek Fedoruk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska