Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc już niedługo. Policja zadba o bezpieczeństwo

WSK
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Dariusz Gdesz, Polska Press
Wielkanoc to dla nas czas odpoczynku, a dla policjantów – okres wzmożonej pracy. Na dolnośląskich drogach pojawi się więcej patroli niż zwykle. Głównym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym. Szczególnym nadzorem objęte zostaną główne ciągi komunikacyjne, drogi wylotowe z miast, a także rejony kościołów i cmentarzy. Funkcjonariusze zadbają o sprawne i bezpieczne przemieszczanie się podróżnych. Policjanci zwrócą też uwagę na bezpieczeństwo podróżnych i ich bagaży na dworcach kolejowych, autobusowych.

Funkcjonariusze pojawią się w radiowozach oznakowanych, ale i po cywilnemu. Gdy będzie tego wymagała sytuacja na drodze, policjanci będą kierować ruchem.

Warto odpowiednio przygotować się do podróży. Wybierając się w dłuższą podróż, powinniśmy być wypoczęci. Pamiętajmy też o:

  • sprawdzeniu naszego samochodu – czy są aktualne badania techniczne, czy oświetlenie jest sprawne, czy w spryskiwaczach jest płyn, czy jest gaśnica, koło zapasowe itp.,
  • sprawdzeniu dokumentów zarówno samochodu jak i kierowcy,
  • zapinaniu pasów bezpieczeństwa i przewożeniu dzieci w fotelikach,
  • dostosowaniu prędkości do warunków drogowych oraz swoich umiejętności
  • nigdy nie wsiadamy za kierownicę samochodu po wypiciu alkoholu.

Podczas wyjazdów powinniśmy też pamiętać również o zabezpieczeniu naszych domów i mieszkań. Przed wyjazdem należy dokładnie zamknąć wszystkie okna i drzwi. Nie pozostawiajmy żadnych śladów wskazujących na naszą nieobecność w mieszkaniu (np. porozrzucane reklamy na wycieraczce, poprośmy sąsiada o ich zbieranie).

BEZPIECZEŃSTWO W LANY PONIEDZIAŁEK
Okres Świąt Wielkanocnych to równie tradycja Lanego poniedziałku.

– Pamiętajmy, że niewłaściwe obchodzenie zwyczaju wielkanocnego, jakim jest "śmigus-dyngus", np. wylewanie na przechodniów z budynków dużych ilości wody lub rzucanie worków foliowych wypełnionych wodą z wiaduktów na przejeżdżające samochody, powodować może naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Takie osoby muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi swojego nieodpowiedzialnego zachowania – przypomina Krzysztof Zaporowski z dolnośląskiej policji.

Oblewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne. Szczególną uwagę należy zwrócić w tym okresie na dzieci, gdyż w ferworze zabawy najmłodsi często wybiegają na mokrą jezdnię, która będzie śliska dla nadjeżdżających samochodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska