Wielkanoc już niedługo. Policja zadba o bezpieczeństwo

  Wielkanoc już niedługo. Policja zadba o bezpieczeństwo

  WSK

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Dariusz Gdesz, Polska Press

  Wielkanoc to dla nas czas odpoczynku, a dla policjantów – okres wzmożonej pracy. Na dolnośląskich drogach pojawi się więcej patroli niż zwykle. Głównym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym. Szczególnym nadzorem objęte zostaną główne ciągi komunikacyjne, drogi wylotowe z miast, a także rejony kościołów i cmentarzy. Funkcjonariusze zadbają o sprawne i bezpieczne przemieszczanie się podróżnych. Policjanci zwrócą też uwagę na bezpieczeństwo podróżnych i ich bagaży na dworcach kolejowych, autobusowych.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Dariusz Gdesz, Polska Press

  Funkcjonariusze pojawią się w radiowozach oznakowanych, ale i po cywilnemu. Gdy będzie tego wymagała sytuacja na drodze, policjanci będą kierować ruchem.

  Warto odpowiednio przygotować się do podróży. Wybierając się w dłuższą podróż, powinniśmy być wypoczęci. Pamiętajmy też o:
  • sprawdzeniu naszego samochodu – czy są aktualne badania techniczne, czy oświetlenie jest sprawne, czy w spryskiwaczach jest płyn, czy jest gaśnica, koło zapasowe itp.,
  • sprawdzeniu dokumentów zarówno samochodu jak i kierowcy,
  • zapinaniu pasów bezpieczeństwa i przewożeniu dzieci w fotelikach,
  • dostosowaniu prędkości do warunków drogowych oraz swoich umiejętności
  • nigdy nie wsiadamy za kierownicę samochodu po wypiciu alkoholu.


  Podczas wyjazdów powinniśmy też pamiętać również o zabezpieczeniu naszych domów i mieszkań. Przed wyjazdem należy dokładnie zamknąć wszystkie okna i drzwi. Nie pozostawiajmy żadnych śladów wskazujących na naszą nieobecność w mieszkaniu (np. porozrzucane reklamy na wycieraczce, poprośmy sąsiada o ich zbieranie).

  BEZPIECZEŃSTWO W LANY PONIEDZIAŁEK
  Okres Świąt Wielkanocnych to równie tradycja Lanego poniedziałku.

  – Pamiętajmy, że niewłaściwe obchodzenie zwyczaju wielkanocnego, jakim jest "śmigus-dyngus", np. wylewanie na przechodniów z budynków dużych ilości wody lub rzucanie worków foliowych wypełnionych wodą z wiaduktów na przejeżdżające samochody, powodować może naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Takie osoby muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi swojego nieodpowiedzialnego zachowania – przypomina Krzysztof Zaporowski z dolnośląskiej policji.

  Oblewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne. Szczególną uwagę należy zwrócić w tym okresie na dzieci, gdyż w ferworze zabawy najmłodsi często wybiegają na mokrą jezdnię, która będzie śliska dla nadjeżdżających samochodów.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama