Wałbrzych: W sierpniu turyści w końcu zobaczą podziemia...

  Wałbrzych: W sierpniu turyści w końcu zobaczą podziemia zamku Książ

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W sierpniu turyści w końcu zobaczą podziemia zamku Książ
  1/6
  przejdź do galerii

  W sierpniu turyści w końcu zobaczą podziemia zamku Książ ©Dariusz Gdesz / Polskapresse

  Kierownictwo gminnej spółki Zamek Książ w Wałbrzychu czeka na zgodę konserwatora zabytków, by móc wystąpić o pozwolenie na budowę i ogłosić przetarg, który wyłoni wykonawcę podziemnej trasy turystycznej pod zamkiem. Chodzi o udostępnienie zwiedzającym części kompleksu z okresu drugiej wojny światowej, który został wydrążony w skale, na której wzniesiono zamek. Wokół jego przeznaczenia narosło wiele, często fantastycznych mitów i legend.
  - Mam nadzieję, że brakujące pozwolenia uzyskamy w ciągu kilku tygodni i już w styczniu będziemy mogli ogłosić przetarg, który wyłoni wykonawcę podziemnej trasy turystycznej - mówi Rafał Wiernicki, prezes spółki Zamek Książ w Wałbrzychu. - Do czasu rozstrzygnięcia przetargu, z wiadomych względów nie ujawniamy nawet szacunkowych kosztów przedsięwzięcia.

  Na pewno nie będą one małe, biorąc pod uwagę, że na tarasie północnym trzeba będzie wydrążyć szyb o głębokości ponad 12 metrów.
  Stanie się on łącznikiem z podziemiami. Wewnątrz szybu zostanie zbudowana żelbetonowa klatka schodowa dla turystów z zejściem do podziemi i wyjściem na powierzchnię. Będzie ona przypominała klatkę schodową z innej atrakcji turystycznej Wałbrzycha - Starej Kopalni. Nie będzie w niej tylko windy, którą w Starej Kopalni można zjechać do podziemnej trasy turystycznej.

  POCZYTAJ TEŻ O ZŁOTYM POCIĄGU

  - Według naszych wstępnych ustaleń prace budowlane powinny się rozpocząć w marcu i potrwają do przełomu czerwca i lipca - wyjaśnia Rafał Wiernicki. - Później czekają nas odbiory techniczne. Dlatego pierwsi turyści powinni zejść do podziemi w sierpniu.

  Podziemia zamku Książ najpierw zobaczyli naukowcy

  Wytyczenie i przygotowanie podziemnej, kilkusetmetrowej trasy turystycznej w podziemiach zamku Książ, było skomplikowane. Od 1977 roku, kiedy podziemia zostały przekazane Polskiej Akademii Nauk przez Wojsko Polskie, nie miały do nich dostępu osoby postronne. W Książu zostało założone Dolnośląskie Obserwatorium Geofizyczne. W celu zapewnienia niezakłóconych pomiarów aktywności sejsmicznej w tym regionie, aparatura pomiarowa została zainstalowana w podziemiach pod zamkiem na głębokości około 49 metrów. Głównym zadaniem obserwatorium jest prowadzenie bieżącej rejestracji trzęsień ziemi, do których dochodzi na całym świecie.

  CZYTAJ DALEJ
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   klatka schodowa

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   miło że klatka schodowa bedzie przypominała tą ze starej kopalni a nie ze starej elektrownii (OSIR) i w dodatku jest dwukierunkowa to rzadkość

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   super!

   doa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   bardzo się cieszę z tej wiadomości, już od roku czekam na otwarcie!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aktualnie

   nikt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 14

   ...tam nie chce jechać - po GRZYBA ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobrze goda!

   ktośtam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   No tak - przecież w Twojej ulubionej "galerii" jest konkurs karaoke i 20% przeceny na cebulę w dyskoncie (ale tylko do 5kg na osobę), po co jechać do jakiegoś zamku jak wokół moc atrakcji ;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wszyscy

   Maciek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   Chcą tam jechać kretynie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama