W Jeleniej Górze popłynie z kranów darmowa woda?

  W Jeleniej Górze popłynie z kranów darmowa woda?

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  zdj. ilustracyjne

  zdj. ilustracyjne ©fot. Polskapress

  Spółka wodociągowa w Jeleniej Górze zapędziła się w „kozi róg”. Choć woda płynąca z kranów jeleniogórzan w tym roku nie podrożeje, szykuje się wojna o cennik. Radni mogą stanąć okoniem. Spółka Wodnik chce, by stawki pozostały na niezmienionym poziomie. Do rady miejskiej trafił wniosek o przedłużenie okresu obowiązywania dotychczasowej taryfy. Teraz zgodę musi wyrazić jeleniogórska rada miejska.
  zdj. ilustracyjne

  zdj. ilustracyjne ©fot. Polskapress

  Tu pojawia się niebezpieczeństwo, bo zdaniem prawników zajmujących się doradztwem dotyczącym zbiorowego zaopatrzenia w wodę brak uchwały spowoduje, że przedsiębiorstwo wodociągowe nie będzie mogło stosować dotychczasowych cen.

  Według Leszka Wrotniewskiego, przewodniczącego rady miejskiej, woda i odbiór ścieków będą wówczas dla mieszkańców bezpłatne, a za usługi Wodnika będzie musiało zapłacić miasto.

  Uchwała ma trafić pod głosowanie 24 stycznia. W podzielonej radzie miejskiej nie ma pewności, czy uchwała zostanie podjęta. Spółka Wodnik mogła zapobiec negatywnym konsekwencjom odrzucenia uchwały, składając tak jak co roku nowy wniosek taryfowy. Wszedłby on w życie niezależnie od wyniku głosowania radnych, bo takie są przepisy.

  Woda może być tańsza

  Leszek Wrotniewski uważa, że nowego wniosku taryfowego nie przygotowano, bo wyszłoby na jaw, że woda i odbiór ścieków mogą być w Jeleniej Górze tańsze niż dotychczas.

  - Już podczas składania poprzedniego wniosku taryfowego były duże nadwyżki finansowe. Składając nowy wniosek spółka musiałaby zastosować niższe stawki taryfy - tłumaczy Wrotniewski.

  Przewodniczący rady zapowiada, że jeśli uchwała w sprawie przedłużenia dotychczasowej taryfy zdobędzie poparcie większości radnych, będzie próbował podważyć ją w nadzorze wojewody.

  Zdaniem Wojciecha Jastrzębskiego, prezesa spółki Wodnik, informacje, że woda w Jeleniej Górze może być tańsza, to tylko „werbalne oświadczenia”, bez pokrycia w liczbach.

  - Utrzymanie obecnych cen wynika z oszczędności w spółce, bo ceny mogły być wyższe choćby z powodu amortyzacji majątku, którego spółka ma coraz więcej - mówi prezes Jastrzębski.

  Według niego, nie podnosząc cen firma wzięła na siebie ryzyko związane z możliwymi podwyżkami cen energii i ewentualnymi kosztami wynikającymi z nowej ustawy Prawo wodne, której ostateczny kształt nie jest jeszcze znany.

  - Kilka lat temu przygotowaliśmy wniosek o przedłużenie taryfy i on bez problemu przeszedł. Jeśli teraz miałbym szukać jakiegoś błędu, to nie wziąłem pod uwagę zachowania przewodniczącego rady miasta - dodaje prezes Jastrzębski.

  Woda w Jeleniej Górze kosztuje obecnie 6,72 zł za 1 metr sześc., za odbiór ścieków trzeba zapłacić 6,75 zł. Przedsiębiorstwo Wodnik chce, by te ceny obowiązywały od 1 marca 2017 r. do 28 lutego 2018 r.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdzie w artykule jest mowa o darmowej wodzie?

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Utrzymanie ceny to nie darmowa woda. O czym wy piszecie...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nowa Era

   Jes-tem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Woda, energia, mieszkania-czynsze, drogi (autostrady), komunikacja muszą być darmowe dla wszystkich, do tego gwarantowany tzw. dochód podstawowy, a praca (w zrobotyzowanym świecie) wtedy będzie...rozwiń całość

   Woda, energia, mieszkania-czynsze, drogi (autostrady), komunikacja muszą być darmowe dla wszystkich, do tego gwarantowany tzw. dochód podstawowy, a praca (w zrobotyzowanym świecie) wtedy będzie zaszczytem i dobrowolną aktywnością wynikającą z wysokiej samo-świadomości, służbą dla społeczeństwa i naszego Jednego wspólnego-bez granic Królestwa.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama