W Görlitz zawrzało. Muzułmanie chcą mieć swój meczet

  W Görlitz zawrzało. Muzułmanie chcą mieć swój meczet

  Małgorzata Zagrodzka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W Görlitz zawrzało. Muzułmanie chcą mieć swój meczet

  ©Polska Press Grupa

  W Görlitz znów gorąco na linii muzułmanie - władze miasta. Poszło o miejsce modlitwy muzułmanów. Jak do tej pory około stu mężczyzn i chłopców spotykało się na cotygodniowej, wspólnej modlitwie w sklepie przy ul. Spremberger Strasse 8 a. Jednak ostatnio zapadła tam cisza.
  W Görlitz zawrzało. Muzułmanie chcą mieć swój meczet

  ©Polska Press Grupa

  Ten nieczynny sklep detaliczny stał się centrum muzułmańskiej społeczności. Wcześniej miasto zabroniło użytkowania byłego sklepu jako meczetu i w ogóle, jako miejsca spotkań dla wielu ludzi, a przebywanie w nim zagrożono karą. To społeczna firma „Saxon miejsce spotkań” wynajęła pomieszczenie dla mieszkających w Görlitz muzułmanów i to ona zareagowała na decyzje miasta oraz skontaktowała się z władzami w sprawie remontu tego pomieszczenia.

  W internecie zawrzało. Temat był gorąco rozpatrywany przez mieszkańców. Jedni zarzucali miastu szykanowanie, inni pisali, że muzułmanom trzeba pomóc znaleźć miejsce do modlitw i spotkań. Pojawiły się też sugestie, że kościół mógłby wynająć jakieś pomieszczenie muzułmanom na piątkowe modlitwy.

  Miasto nie chce wynajmować własnych pomieszczeń na spotkania religijne i nie wie, kogo mogłoby polecić do tego celu.

  - Z jednej strony rozumiem potrzebę. Jest wolność wyznaniowa więc i muzułmanie powinni mieć swoje miejsce modlitw, zwłaszcza jeśli sami by sobie je opłacali. Z drugiej strony, patrząc na wszystko, co się dzieje wokół nas: terroryzm, zamachy, których autorami są właśnie wyznawcy Allacha, to boje się, że takie miejsce mogłoby być zalążkiem „pomysłów” i „obmyśleń”. Nie wiem, co o tym myśleć - komentuje Agnieszka Kuntz, mieszkanka Görlitz.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama