Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińcy będą mieli swoją podstawówkę. Zapłaci miasto

Mateusz Różański
Szkołę powołano do życia w 1957 roku w Złotoryi. W 1960 przeniesiono ją do Legnicy. Od września do liceum dołączy podstawówka
Szkołę powołano do życia w 1957 roku w Złotoryi. W 1960 przeniesiono ją do Legnicy. Od września do liceum dołączy podstawówka Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Szkoła podstawowa dla mniejszości ukraińskiej powstanie przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4. Prezydent Legnicy był przeciwny jej utworzeniu, jednak miejscy radni poparli ten pomysł. Klasy będą liczyły od kilku do kilkunastu uczniów.

Mniejszość ukraińska w Legnicy jest obecna niemal od zawsze i zawsze stanowiła ważną część mieszkańców. Nie dziwi zatem fakt, że w mieście od lat działa Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Bohdana Ihora Antonycza z ukraińskim językiem nauczania.

Reforma edukacji, która jest obecnie wdrażana, miała odcisnąć mocne piętno na tej placówce. Miała, bo radni, wbrew propozycjom prezydenta, zdecydowali się utworzyć, obok istniejącego liceum, w miejsce likwidowanego gimnazjum - szkołę podstawową dla mniejszości ukraińskiej.

- Radni na ostatniej sesji przegłosowali uchwałę, która zakłada powstanie kolejnej podstawówki w mieście. Będzie ona działać w dotychczasowym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 przy ul. Tara-sa Szewczenki - tłumaczy Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy. - To będzie najmniejsza szkoła w mieście, z klasami liczącymi od kilku do kilkunastu uczniów – dodaje.

Co to oznacza w praktyce? To, że utrzymanie tej placówki będzie kosztowne. Miasto na razie nie podaje jednak konkretnych liczb.

21 radnych przychyliło się do pomysłu stworzenia nowej podstawówki. Jeden z rajców wstrzymał się od głosu. - W ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy do Polski i Legnicy przyjechała duża grupa Ukraińców. Ta szkoła to szansa nie tylko dla mniejszości ukraińskiej, ale też Legnicy, aby mogła się rozwijać - mówił Bohdan Pecuszok z rady rodziców.

Ze strony miasta padały propozycje innych rozwiązań, a prezydent Tadeusz Krzakowski zachęcał do stworzenia przez mniejszość szkoły niepublicznej, która otrzymywałaby subwencję oświatową na każde dziecko.

- W Legnicy od lat prowadzone jest kształcenie uczniów na poziomie podstawowym, w ramach międzyszkolnego punktu nauczania języka ukraińskiego, kultury i tradycji, finansowanego z budżetu miasta. W ostatnich tygodniach zaproponowaliśmy również szereg alternatywnych rozwiązań. Jednym z pomysłów było utworzenie szkoły niepublicznej, prowadzonej np. przez stowarzyszenie albo osobę fizyczną na prawach placówki publicznej - dodaje Arkadiusz Rodak z magistratu.

- Przedstawiciele środowiska ukraińskiego stanowczo odrzucili te możliwości i zdecydowanie obstawali przy tym, aby powołać do życia szkołę podstawową prowadzoną i finansowaną przez miasto - wylicza Rodak.

Decyzja radnych przyjęta została z radością przez mniejszość ukraińską. Jej reprezentanci podkreślali jednocześnie, że miasto od lat wspiera ich w kultywowaniu ukraińskiej tradycji i kultury.

- Dzięki tej szkole w Legnicy będzie w przyszłości przybywać Ukraińców, którzy właśnie tutaj będą chcieli żyć i kształcić swoje dzieci - mówił podczas sesji Jerzy Pawliszczy, przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce.

Szkół podobnych do tej w Legnicy nie ma wiele. Działają m.in. w Górowie Iławieckim i Bartoszycach (Warmia i Mazury), Przemyślu (Podkarpackie) i w Białym Borze (Zachodniopomorskie).

Ukraińców z miesiąca na miesiąc coraz więcej

Z danych urzędów pracy wynika, że na Dolny Śląsk w ubiegłym roku przyjechało do pracy 121,7 tys. obcokrajowców. Aż 119,5 tys. z nich to Ukraińcy. We Wrocławiu pracę w ubiegłym roku podjęło 62,4 tys. Ukraińców, a w Świdnicy - 18,6 tys. Trzecie miejsce zajmuje Oława: w tym powiecie pracuje aż 5,5 tys. naszych sąsiadów zza Buga. Sporo Ukraińców było zatrudnionych także w powiatach trzebnickim (4,1 tys.), legnickim (ziemskim i grodzkim, ok. 4 tys.), oleśnickim i wołowskim (po 3,1 tys.), strzelińskim i (po 2,1 tys.). We Wrocławiu do polskich szkół poszło jesienią 484 małych Ukraińców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska