Uczą tańca na rurze, a to nie taka prosta sztuka

  Uczą tańca na rurze, a to nie taka prosta sztuka

  Grażyna Szyszka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Uczą tańca na rurze, a to nie taka prosta sztuka
  1/6
  przejdź do galerii
  Kalina i Mateusz to roztańczone małżeństwo, które zawodowo spełnia swoje marzenia
  Od września ubiegłego roku w naszym mieście otwarto miejsce, w którym można nauczyć się wyjątkowej sprawności. To Szkoła Tańca Anima Danza w kamienicy przy alei Wolności 2, gdzie oprócz tańca towarzyskiego coraz większą popularnością cieszy się inna forma fitness. Jest nią pole dance, czyli ... taniec na rurze. Szkołę prowadzi młode małżeństwo Kalina Tomczak - Śmikiel i Mateusz Śmikiel. Ona jest instruktorką ćwiczeń przy rurkach, on (zawodowy tancerz z imponującym dorobkiem turniejowym), prowadzi zajęcia z tańca towarzyskiego dla dzieci i dorosłych.

  Jak się okazuje, tańca na rurze uczą się zarówno dzieci jak i dorośli. Zainteresowanie wśród najmłodszych jest na tyle duże, że trenerzy mają listę rezerwową.
  – Obecnie uczymy pięć grup po dziewięć dziewczynek w każdej, bo tyle mamy rur w sali – wyjaśnia pani Kalina. – Są to dzieci w wieku od 6 do 13 . Pole dance to przede wszystkim ćwiczenia rozciągające, siłowe i uczące świadomości własnego ciała – dodaje instruktorka, wspominając przy okazji sytuację, gdy uprzedzenia wzięły górę nad rozsądkiem. – Jeden z ojców wypisał córkę z zajęć, bo nie chciał, by jego dziecko tańczyło na rurze.

  To nie takie proste, jak się wydaje


  W grupie dorosłych też ćwiczą głównie panie. Choć przez pewien czas podstaw na rurze uczyli się dwaj młodzieńcy. Jeden zrezygnował, bo przygotowuje się do matury. – Mężczyźni odbierają te ćwiczenia jako alternatywę dla siłowni – wyjaśnia pani Kalina. – Traktowali rurę jak drążek, tyle że pionowy, ponieważ przy ćwiczeniach w tej pozycji pracują zupełnie inne mięśnie.
  Wbrew pozorom pole dance nie jest taki łatwy, jak się wydaje oglądając ewolucje z boku. Przekonują się o tym osoby, które mają za sobą nawet lata systematycznego fitnessu czy siłowni.
  – Stając przy rurze wszyscy zaczynają od zera – zaznacza instruktorka.
  Pomimo to instruktorzy dokładają wszelkich starań, aby te zajęcia sprawiały jak największą frajdę i dawały dużo satysfakcji. Na piątych zajęciach uczestniczki uczą się już „wisieć” do góry nogami.

  Nie mówią mężom, że uczą się tańca na rurze


  Zajęcia dla dorosłych odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu. Pani Kalina przyznaje, że na każde bardzo czeka, ponieważ to dla niej mile spędzony czas w fajnej atmosferze. Uczestniczki zajęć są w różnym wieku, od nastolatek po dojrzałe głogowianki mogące być już babciami.
  – Moje panie uczą się tańca dla siebie – zaznacza pani Kalina. – Przychodzą głównie po to, by schudnąć, by ruszyć zastałe mięśnie. I nie spotkałam się jeszcze z motywacją, by dziewczyny uczyły się po to, by zaimponować tańcem mężczyźnie. Wręcz przeciwnie, niektóre z nich nawet nie mówią mężom, że chodzą na pole dance, tylko że na zajęcia fitness.
  Kalina Tomczak - Śmikiel pochodzi z Zielonej Góry, ale taniec na rurze poznała i pokochała w Poznaniu, będąc jeszcze na studiach. Mateusz był wcześniej mieszkańcem Kłobuczyna, a od 18 lat związany jest z tańcem towarzyskim i dlatego bardzo chce, by jego szkoła rozwinęła się właśnie w kierunku tańca towarzyskiego. Marzy o tym, by w Głogowie znowu były organizowane prestiżowe turnieje. Obecnie uczy tańca w czterech grupach dorosłych i w czterech dziecięcych.
  – Mam już zdolne dzieci, które pokazują się na turniejowych parkietach i zdobywają wyższe klasy – dodaje zawodowy tancerz i instruktor, który jedną z czterech grup dziecięcych prowadzi w Gaworzycach.
  Oprócz prowadzenia Szkoły Tańca Anima Danza, czas Kaliny i Mateusza wypełnia wychowanie dwuletniego synka Arona.
  – Mamy dla siebie bardzo mało czasu, a nasze życie towarzyskie jest ograniczone – dodaje pan Mateusz. – Jednak czasem udaje się nam wyrwać do naszego ukochanego Poznania, gdzie wciąż mamy wielu znajomych i przyjaciół.
  a

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama