Ważne
  Szklarska Poręba: Powstaną nowe hotele

  Szklarska Poręba: Powstaną nowe hotele

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Blue Mountain Resort - warta 100 mln zł inwestycja, pomieści pierwszy aquapark w Szklarskiej Porębie

  Blue Mountain Resort - warta 100 mln zł inwestycja, pomieści pierwszy aquapark w Szklarskiej Porębie ©materiały inwestora

  Szklarska Poręba stawia na wielkie hotele. W ciągu kilku najbliższych lat ma powstać w mieście kilka tysięcy nowych miejsc noclegowych i kilkaset miejsc pracy.
  Blue Mountain Resort - warta 100 mln zł inwestycja, pomieści pierwszy aquapark w Szklarskiej Porębie

  Blue Mountain Resort - warta 100 mln zł inwestycja, pomieści pierwszy aquapark w Szklarskiej Porębie ©materiały inwestora

  Kurort u stóp Szrenicy nadrabia zaległości w rozwoju bazy noclegowej, podczas gdy sąsiedni Karpacz nasycony już aquaparkami i dużymi hotelami („Gołębiewski” ma blisko 900 pokoi), próbuje ograniczać ich budowę.

  - Pan Gołębiewski kiedyś też pukał do drzwi Szklarskiej Poręby, ale skończyło się tylko na rozmowach - mówi Mirosław Graf, burmistrz Szklarskiej Poręby. Według samorządowca turystyczne miasto potrzebuje zarówno niewielkich pensjonatów oraz dużych obiektów z kilkuset pokojami.
  - Otwierają one miasto na nowe możliwości. Chodzi nie tylko o noclegi, ale także o możliwości zorganizowania dużych konferencji. Zwykle takie obiekty oferują też nowe rozrywki dla gości i najważniejsze, dają sporo miejsc pracy - tłumaczy Graf.

  Niebagatelne znaczenie mają wpływy z podatku od nieruchomości. Na przykład wielki hotel „Gołębiewski” co roku zasila budżet Karpacza sumą ok. 2 mln zł.

  W Szklarskiej Porębie zaczęła się już budowa jednego w dużych obiektów. Na działce przy ul. 1 Maja powstaje apartamentowiec „Blue Mountain Resort” z prawie 250 jedno- i dwupokojowymi apartamentami. Warta 100 mln zł inwestycja, pomieści także pierwszy w Szklarskiej Porębie aquapark. Ten inwestor zrealizował już spory kompleks - „Osada Śnieżka”, który może przyjąć ok. tysiąc gości, w Łomnicy przy drodze Karpacza.

  Pozwolenie na budowę w Szklarskiej Porębie dostał też duży kołobrzeski developer - Zdrojowa Invest. Na ponad 7-hektarowej działce przy ul. Armii Krajowej powstanie wielofunkcyjny obiekt condo (budynki, które mają zarówno pokoje hotelowe, jak i mieszkania) za 150 mln zł. Inwestor planuje go skategoryzować na 4 gwiazdki, ale standardem i wykończeniem oraz usługami będzie on odpowiadał obiektowi 5-gwiazdkowemu. Koniec realizacji pierwszego etapu zaplanowano na jesień 2017 r.

  Szacuje się, że hotel Zdrojowej Inwest, tylko po realizacji I etapu budowy (500 miejsc), rocznie mógłby przynosić Szklarskiej Porębie ok. 700 tys. zł z tytułu podatku od nieruchomości. - W Szklarskiej Porębie nie powstaną fabryki, muszą powstawać hotele. U nas ten ruch dopiero się zaczyna. Oferenci jeszcze się biją się na przetargach, ale udaje się sprzedawać działki. Ostatnio sprzedaliśmy dwie nieruchomości za prawie 1,3 mln zł - mówi Stanisław Kozina, zastępca burmistrza Szklarskiej Poręby.

  Turystyczny biznes przyciąga też przedsiębiorców do sąsiednich miast. Ostatnio w Świeradowie Zdrój działkę leżącą obok kolei linowej na Stóg Izerski, gmina sprzedała za 5 milionów złotych.
  Jednak burmistrz Roland Marciniak, nie chce u siebie obiektów ma 1000 i więcej miejsc. Chciałby, żeby Świeradów Zdrój pozostał miejscowością z kameralnym klimatem.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   michal

   nota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   To bedzie kosmos oczywiscie w negatywnym tego stponiu wyrazeniu w szklarskiej porebie nie ma co robic jak pada deszcz nie ma gdzie zaparkowac nie ma gdzie zjesc tylko spac bedzie gdzie to wszystko...rozwiń całość

   To bedzie kosmos oczywiscie w negatywnym tego stponiu wyrazeniu w szklarskiej porebie nie ma co robic jak pada deszcz nie ma gdzie zaparkowac nie ma gdzie zjesc tylko spac bedzie gdzie to wszystko zadnej przeciwagi odnosnie atrakcji w miescie zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a wyciagi?

   mm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   myslalem ze beda budowac jakiś nowy wyciag albo choć nasniezanie....dzięki hotelom będzie jeszcze tłoczniej na stokach, jedyny+ to aquapark, ale to poza sezonem do odwiedzenia

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tyle w temacie

   qwerty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Do Karpacza tracą jakieś 10-15 lat,baza noclegowa średnia gastronomiczna tragedia.Po 21 nie ma po co wychodzić z pokoju bo po prostu nie ma co robić Szkl Por.Chyba że na Orlen na hot dogi.Tyle w...rozwiń całość

   Do Karpacza tracą jakieś 10-15 lat,baza noclegowa średnia gastronomiczna tragedia.Po 21 nie ma po co wychodzić z pokoju bo po prostu nie ma co robić Szkl Por.Chyba że na Orlen na hot dogi.Tyle w tym temaciezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja wolę do Czech!

   Patriota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   Te same pieniądze , a lepiej. Kilka kilometrów dalej. I chamstwa nie ma.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Smutek

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   Kolejny Karpacz rośnie. Żenada.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko co tam robić ???

   Turysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18

   Wyciągi i trasy jak za PRL-u. Zieloni wszystko blokują. U nas nic nie wolno , a po drugiej stronie granicy jest prawie jak w małej alpejskiej miejscowości.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo