Święto Niepodległości bez wojskowej oprawy?

  Święto Niepodległości bez wojskowej oprawy?

  Grażyna Szyszka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Święto Niepodległości bez wojskowej oprawy?

  ©arch. redakcji

  Działacze głogowskiego Klubu .Nowoczesnej Ryszarda Petru protestują przeciwko wygłaszaniu tzw. apelu smoleńskiego podczas głogowskich obchodów Święta Niepodległości organizowanego przy Pomniku Dzieci Głogowskich. W oficjalnym wniosku wysłanym do starosty Jarosława Dudkowiaka, apelują o odstąpienie od niego, a w ostateczności o rezygnację z wojskowej kompanii honorowej przy pomniku. We wniosku do starosty czytamy: „Wszystkie ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku mam głęboko w pamięci, ale to nie znaczy, że chcemy się do nich odwoływać przy okazji Święta Niepodległości”. (...) Nie ma nic gorszego niż niesłuszne mieszanie historii z aktualną polityką. (...) Bohaterowie każdej z ważnych dat zasługują na to, by mieć własne święto.”

  Protest w imieniu .Nowoczesnej podpisał przewodniczący koła Jacek Zahorski. - Fajnie by było, gdyby Głogów przyłączył się do innych miast, które nie zgadzają się na apel smoleński - mówi. - Wiemy przecież, jak właściwie obchodzić Dzień Niepodległości, bo przez wiele lat tak właśnie robiliśmy. Nasz protest byłby też sygnałem dla ministra Antoniego Macierewicza, że skoro jest w tej materii ludzki opór, to jakieś wnioski z tego trzeba wyciągnąć - dodaje.

  Bartłomiej Adamczak, rzecznik starostwa powiatowego twierdzi, że o tym, czy apel smoleński, a co za tym idzie, wojskowa kompania honorowa na uroczystościach będzie czy nie, zależy teraz między innymi, od opinii przewodniczącego Społecznej Rady Kombatantów przy staroście. - Wojsko uświetniało takie uroczystości od lat i robiliśmy to głównie dla naszych kombatantów, by ich uszanować - mówi rzecznik. - Dlatego wysłaliśmy do nich pytanie, czy zechcą zrezygnować z żołnierzy, czy nie.

  Ale w rozmowie z nami Franciszek Marciniak, przewodniczący głogowskich kombatantów w dość stanowczy sposób odniósł się do tematu.

  - Święto Niepodległości nie ma nic wspólnego ze Smoleńskiem! - powiedział dobitnie Franciszek Marciniak. - Wolę już, żeby nie było z nami wojska, ale niech nie będzie też smoleńskiego apelu. I taką odpowiedź wysłałem do pana starosty. Zapewniam, że zdania nie zmienię.

  Kolejne pytanie powiat skierował do szefa głogowskiej jednostki wojskowej, czy możliwy jest udział kompanii honorowej przy pomniku bez odczytywania apelu smoleńskiego.

  - Nie jest możliwy - odpowiedział nam krótko ppłk Adam Kliszka, dowódca 4. Głogowskiego Batalionu Inżynieryjnego.

  Starosta głogowski Jarosław Dudkowiak nie podjął jeszcze decyzji w s prawie oprawy Święta Niepodległości, bo nie otrzymał odpowiedzi z wojska oraz od kombatantów.

  Faktem jest, że wojsko od lat uczestniczy w miejskich i powiatowych uroczystościach i jeśli go zabraknie, to wielu głogowian będzie zwyczajnie rozczarowanych.

  Decyzję o tym, by przed każdym apelem z udziałem kompanii honorowej wojska ma być odczytana formuła, która jest hołdem dla zmarłych tragicznie w katastrofie prezydenckiego Tupolewa, podjął kilka miesięcy temu Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej.


  Treść apelu smoleńskiego:

  Wzywam wszystkich polskich patriotów - żołnierzy, funkcjonariuszy, urzędników, duchownych, obywateli, którzy swoją służbą i pracą utrwalali wolność, suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, a wypełniając patriotyczny obowiązek, odeszli na wieczną wartę.

  STAŃCIE DO APELU! CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

  Przywołuję do nas Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Lecha Kaczyńskiego wraz z Małżonką, Marią Kaczyńską oraz ostatniego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego.

  STAŃCIE DO APELU! CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

  Wzywam szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generała Franciszka Gągora, dowódcę Sił Powietrznych generała pil. Andrzeja Błasika, dowódcę operacyjnego Sil Zbrojnych generała Bronisława Kwiatkowskiego, dowódcę Marynarki Wojennej admirała floty Andrzeja Korwetę, dowódcę Wojsk Lądowych generała broni Tadeusza Buka, dowódcę Wojsk Specjalnych generała broni Włodzimierza Potasińskiego oraz dowódcę Garnizonu Warszawa generała dywizji Kazimierza Gilarskiego.

  STAŃCIE DO APELU! CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

  Przywołuję Biskupa Polowego Wojska Polskiego generała broni Tadeusza Płoskiego, Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego abp. generała dywizji Mirona Chodakowskiego oraz pełniącego obowiązki Naczelnego Kapelana Ewangelickiego Wojska Polskiego ks. generała brygady Adama Pilcha.

  STAŃCIE DO APELU! CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

  Wołam wszystkich, którzy w tragiczny poranek 10 kwietnia 2010 roku zginęli 
w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w drodze na obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Wiernie pracowaliście dla Polski i zginęliście, wypełniając patriotyczny obowiązek. Pamięć o Waszej służbie dla Ojczyzny i tragicznej śmierci pozostanie na zawsze w sercach rodaków!

  STAŃCIE DO APELU! CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama