Sprzedawali fikcyjne auta. Oszukali na ponad 10 milionów

  Sprzedawali fikcyjne auta. Oszukali na ponad 10 milionów

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Sprzedawali fikcyjne auta. Oszukali na ponad 10 milionów

  ©pixabay.com

  Jedenastu oszustów internetowych zatrzymali w ostatnich dniach dolnośląscy policjanci. Na internetowych portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych oferowano nieistniejące samochody, maszyny rolnicze a nawet przyczepy kempingowe czy autokar. Wśród oszukanych są m.in. obywatele Holandii i Rumunii. Policja szacuje, że przestępcy mogli wyłudzić ponad 10 milionów złotych.
  Sprzedawali fikcyjne auta. Oszukali na ponad 10 milionów

  ©pixabay.com

  Zatrzymania dotyczą dwóch różnych spraw. W Legnicy wpadł 49 latek. W jego namierzaniu uczestniczyli funkcjonariusze z Legnicy i wrocławscy policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością dolnośląskiej Komendy Wojewódzkiej. Oferowane przez niego samochody, maszyny czy przyczepy nie istniały. Klienci – a było to 25 osób z całej Polski – wpłacali zaliczki. Łącznie na 30 tysięcy złotych. Podejrzany trafił do aresztu.

  Policjanci z Wrocławia i Jeleniej Góry rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która działała od kilkunastu miesięcy. Oszuści zaczęli jako pośrednicy. W ubiegłym roku ktoś wystawił w internecie informację, że chce sprzedać autokar marki Setra za 80 tys. euro. Ktoś inny zaoferował buldożer wyceniany na 21 tys. euro. Oszuści znaleźli klientów – obywateli Holandii i Rumunii. Ci wpłacili całość pieniędzy za buldożer i autokar na rachunek pośredników. Sprzętu nie dostali, bo oszuści nie przekazali pieniędzy sprzedawcom. Tak przestępcy zarobili 121 tysięcy euro.

  Później kupili spółkę. Działała od kilku lat, nigdy nie miała żadnych problemów czy długów. Nie było na jej temat żadnych negatywnych opinii w internecie. Każdy kto chciał – mógł sprawdzić tę firmę jako wiarygodną. Ta właśnie firma – już kierowana przez członków grupy przestępczej – zaczęła wystawiać na portalu ogłoszeniowym samochody i maszyny budowlane. W rzeczywistości nie istniały. Klienci tracili wpłacane zaliczki. Od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W ostatnim czasie zatrzymano w tej sprawie dziewięć osób. Mężczyzna, który miał być organizatorem i szefem gangu, usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz zarzuty osiemnastu oszustw. Został aresztowany.  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a to uczniowie Łukomskiego czy co

   baltazar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a co z rafałkiem,a może trollik też cos tam. Toż to ich specjalnośc.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ruminni czy "rumuni", czyzby krolewski narod wywodzacy sie z najnizszej kasy wygnany z Indii?

   maruda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   tak pytam

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama