S3 - szykują się utrudnienia!

  S3 - szykują się utrudnienia!

  Grażyna Szyszka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  S3 - szykują się utrudnienia!
  1/54
  przejdź do galerii

  ©Grażyna Szyszka

  Czekają nas pierwsze, poważne utrudnienia przy budowie ekspresówki.
  Budowa odcinka drogi S3, łączący Nową Sól z Legnicą jest już mocno zaawansowana, a duże, drogowe konstrukcje wyrastają z ziemi jedna po drugiej. Stan zaawansowania kilku z nich wynosi 80 proc.

  W rejonie Głogowa inwestycja wchodzi w etap, w którym zaczną się pierwsze, poważne utrudnienia dla kierowców. Według zapowiedzi drogowców, od połowy lipca na prawie dwa lata zostanie zamknięty czterokilometrowy odcinek „trójki”, od skrzyżowania Kaźmierzowem i Suchą Górną do Łagoszowa Wielkiego.
  Ruch zostanie skierowany na wąską drogę zastępczą. Zmieni się też zjazd ze starej „trójki” do Głogowa. Nowa jezdna zostanie poprowadzona nowym wiaduktem do ronda z rozjazdami na Nowym Osiedlu. Z drogowego krajobrazu zniknie natomiast wiadukt na tzw. ślimaku.

  - Przy zmianie organizacji ruchu współpracujemy z KGHM, by zapewnić płynność dojazdu pracowników do pobliskich kopalń - wyjaśnia Stanisław Szatanik, główny inspektor robót drogowych. - Współpracujemy też w zakresie wykorzystania materiałów budowlanych, ponieważ na podbudowy dróg oraz do konstrukcji zabezpieczających stosujemy kruszywo z głogowskiej huty miedzi.

  Odcinek budowanej ekspresówki Nowa Sól - Kaźmierzów ma długość ok. 33 km. Drogowcy stawiają tam w sumie pięć węzłów drogowych, 14 obiektów inżynierskich i 19 wiaduktów nad lokalnymi drogami. Konstrukcje pod przyszłą ekspresówkę wykonywane są w nowoczesnej technologii, a na terenach oddziaływania kopalń KGHM będą odporne na szkody górnicze. Tak jest m.in. na wiadukcie Głogów Zachód, Głogów Południe oraz w Łagoszowie Wielkim, gdzie specjalne urządzenia delatacyjne zamontowano na wszystkich trzech podporach.

  - Kompensują one bardzo duże przesunięcia wzdłuż drogi, ale też ruchy poprzeczne związane z górniczymi tąpnięciami - wyjaśniał Jarosław Wójcikowski, główny inspektor robót mostowych.

  Głogów Południe to węzeł typu trąbka. Łącznikiem z nową ekspresówką będzie czterowlotowe rondo. Węzeł Głogów Zachód budowany jest między Kłobuczynem a Wierzchowicami

  Nad budową odcinka ekspresówki w pobliżu Głogowa czuwa Dariusz Zajączkowski, kierownik głogowskiego oddziału GDDKiA we Wrocławiu. Buduje ją w sumie ok. 1500 osób.

  Droga ekspresowa ma mieć po dwa, szerokie na 3,5 m pasy ruchu w każdą stronę i pasy awaryjne. Według planów inwestycja wyliczona na ponad 800 mln zł ma się zakończyć w 2018 roku.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama