Rodzicom żal dziecięcej chirurgii

  Rodzicom żal dziecięcej chirurgii

  Grażyna Szyszka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  We wtorek, 1 marca w Głogowskim Szpitalu Powiatowym oddział chirurgii dziecięcej został oficjalnie włączony w struktury chirurgii ogólnej.
  Ewelina Marszałek - Nawrot ze swoją 5,5-letnią córeczką Igą

  Ewelina Marszałek - Nawrot ze swoją 5,5-letnią córeczką Igą ©Grażyna Szyszka

  Fizycznie wciąż jest tam, gdzie dotąd, ponieważ szpital nie przystosował jeszcze chirurgii ogólnej pod dzieci. A ma na to czas zaledwie do końca kwietnia. Koszt adaptacji to nieco ponad 80 tys. zł.

  - Przyjęty niedawno Wieloletni Plan Strategiczny Szpitala zakładał takie połączenie ze względów ekonomicznych i strategicznych - wyjaśnia wicestarosta Wojciech Borecki. - Próbowałem z prezesem szpitala wynegocjować wyższy kontrakt dla tego oddziału, ale Narodowy Fundusz Zdrowia nie zgodził się na to. Stąd ratowanie chirurgii dziecięcej przez włączenie jej w struktury ogólnej.

  Jak wynika z danych szpitala, w ubiegłym roku na oddziale chirurgii dziecięcej leczono prawie 600 pacjentów. Opiekę nad nimi sprawowało (łącznie z ordynatorem) trzech lekarzy i 12 pielęgniarek. Od maja połowa z nich zostanie na oddziale, a pozostałe mają zasilić oddziały, na których są kadrowe braki.

  Wokół oddziału chirurgii dziecięcej atmosfera gęstniała od kilki miesięcy. Zarząd szpitala, licząc koszty jego utrzymania wskazał, że przy połączeniu chirurgii ogólnej z dziecięcą, i przy zachowaniu obu kontraktów z NZF można rocznie zaoszczędzić około 250 tys. zł. Pojawiły się też zapewnienia, że załoga nie straci pracy.

  - Dwie osoby, czyli ordynator i pielęgniarka oddziałowa otrzymali jedynie wypowiedzenie warunków płacowych - mówi Ewa Todorov, rzecznik szpitala jednak nie chce ujawnić, czy ordynator Zbysław Czerniawski przyjął nowe warunki. ˜ - W tej kwestii zarząd odmawia komentarza - mówi.

  Jadwiga Dudzicz - Czopik, pielęgniarka oddziałowa z 38-letnim stażem pracy podpisała dokumenty, na podstawie których z dniem 1 maja straci dodatek funkcyjny i spadnie na niższą grupę zaszeregowania. Twierdzi, że o planach wobec chirurgii dziecięcej dowiadywała się z plotek, albo z mediów, a oficjalnie - 2 marca, gdy została wezwana do gabinetu prezesa, by podpisać aneks do umowy o pracę.

  - Dzień wcześniej, gdy przyjmowałyśmy trójkę dzieci, przybiegła do nas pani z SOR-u, by wycofać dokumenty i powiedziała: muszę wydrukować je na nowo, na chirurgię ogólną, bo przecież wy już oficjalnie nie istniejecie. Nie ukrywam, że przeżyłam szok, ale to nie jest najważniejsze - mówi. - Najważniejsze są dzieci, a ja tego naszego oddziału na chirurgii ogólnej zwyczajnie nie widzę. Stracimy wielu małych pacjentów, bo nie będziemy w stanie zabezpieczyć im odpowiedniego leczenia i opieki. Jeśli na izbę przyjęć trafi dziecko ze skierowaniem na oddział chirurgii dziecięcej, to lekarz go może nie przyjąć, bo u nas już takiego oddziału nie ma - mówi z obawami.

  Czy na oddziale będzie miejsce dla matki z dzieckiem?

  Oddział na drugim piętrze szpitala ma obecnie 12 łóżek. Nowy, ma mieć osiem - cztery duże i cztery małe. Na wstępnych projektach w nowym miejscu nie uwzględniono samodzielnej sali zabiegowej, kuchni, czy ubikacji dla personelu.

  - Nie będzie też możliwości pobytu matki z chorym dzieckiem, bo nie będzie na to warunków - dodaje oddziałowa, która co prawda poprosiła o wniesienie do projektu koniecznych poprawek, ale obawia się, że nie wszystkie uda się zrealizować.

  - Nie wyobrażam sobie też jednoosobowych dyżurów - dodaje Jadwiga Dudzicz - Czopik. - W obecnej sytuacji to od maja sama nie podjęłabym się przyjęcia odpowiedzialności za dzieci.

  Zmiany w szpitalu wywołały niepokój wielu głogowian. Boją się, że placówka przestanie przyjmować małych pacjentów na leczenie, a rodzicie będą zmuszeni szukać ratunku w Legnicy. Zaprzecza temu Ewa Todorov, rzeczniczka szpitala:

  - Reorganizacja nie ma wpływu na zakres ani sposób leczenia dzieci - zapewnia. - Mali pacjenci przebywają pod opieką tego samego personelu, który zajmował się nimi przed wprowadzeniem zmian. Poza nazwą nic się nie zmienia - twierdzi.

  Rodzice małych pacjentów, których spotkaliśmy na oddziale, wcale nie podzielają optymizmu rzeczniczki.

  - To smutne, że mamy tak duży szpital, a nie ma w nim miejsca na tak potrzebny oddział dziecięcy - mówi Ewelina Marszałek - Nawrot, mama 5,5-letniej Igi. - Dziecko dostało w nocy ataku bólu. Co by było, gdybyśmy musieli szukać ratunku we Wrocławiu czy Legnicy?

  Dominika Prusisz z Polkowic czuwała przy swoim synu, który był po zabiegu. Ona także jest pełna obaw o losy oddziału, na którym zarówno ona jak i jej syn mają dobrą opiekę medyczną i pielęgniarską.

  - Może ten ktoś, kto zdecydował o losach oddziału powinien postawić się w sytuacji rodziców chorych dzieci - dodaje polkowiczanka.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama