Ptasie reality show na kominie [ZDJĘCIA]

  Ptasie reality show na kominie [ZDJĘCIA]

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Para pustułek w gnieździe przeznaczonym dla sokołów
  1/3
  przejdź do galerii

  Para pustułek w gnieździe przeznaczonym dla sokołów
  ©Fot. PEC S.A. w Wałbrzychu

  W konstrukcji najwyższej budowli na terenie miasta - mierzącego 138 metrów komina Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Wałbrzychu, zostało zamontowane sztuczne gniazdo dla sokołów wędrownych.
  - Ptaki te nie budują samodzielnie gniazd lecz zajmują siedziby innych dużych ptaków, np. orła albo bociana. Gniazdują też chętnie w gniazdach przygotowanych przez człowieka np. na kominach czy wysokich budynkach - mówi Robert Borkacki, główny specjalista ds. informacji i promocji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. - Populacja europejska tych skrzydlatych drapieżników żyjąca na drzewach całkowicie wyginęła w latach 60-tych.

  Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka, które prowadzi program reintrodukcji i współpracuje z PEC-em przy projekcie budowy sztucznego gniazda szacuje, że w całym kraju w ubiegłym roku były 23 gniazda z młodymi zlokalizowane w miastach oraz na terenach leśnych i górskich. Na lokalizację jednego z nich ptaki wybrały komin Huty Miedzi Głogów. W 2016 r. wykluły się tam cztery pisklęta. Łączna wartość dotacji udzielonych przez Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na dolnośląskie akcje reintrodukcji sokołów wędrownych wyniosła ponad 137 tys. zł.

  Drewniana część konstrukcji domu dla ptaków została wykonana w Zespole Szkół Nr 5 w Wałbrzychu im. Maksymiliana Tytusa Hubera, przez uczniów należących do Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Opiekę ornitologiczną i merytoryczną nad gniazdem sprawuje natomiast Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Zadanie zostało sfinansowane ze środków: WFOŚiGW we Wrocławiu, Gminy Wałbrzych oraz Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Wałbrzychu.

  Wewnątrz i na zewnątrz sztucznego gniazda, które zamontowano na kominie wałbrzyskiej elektrociepłowni, zostały zainstalowane dwie kamery. Dzięki nim można na bieżąco w internecie śledzić, co się w nim dzieje. Relacja na żywo będąca swego rodzaju reality show jest dostępna na stronie internetowej Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Wałbrzychu w zakładce Sokolim Okiem.

  W trakcie ich testowania w gnieździe pojawiła się pierwsza lokatorka - samica pustułki z rodziny sokołowatych, które gniazdują na terenach pobliskich dzielnic: Piaskowa Góra i Podzamcze. Samica przyleciała do gniazda z upolowanym gryzoniem, który w trakcie konsumpcji wypadł jej ze szponów przez kratę będącą wejście do gniazda. Później kamery zarejestrowały jak do samicy dołączył samiec i para przeżywała miłosne chwile. Niebawem dowiemy się, czy ich efektem będą jaja, a następnie pisklęta w gnieździe.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama