Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepijają 500+?

Kacper Chudzik
MOPS sprawdza anonimy o złym wydatkowaniu pieniędzy z pomocy społecznej

Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Głogowie trafiają anonimy dotyczące niektórych rodzin, które otrzymują pieniądze z programu 500+. Pracownicy ośrodka będą sprawdzać rodziny sprawiające problemy. Czy pieniądze te idą na wódkę?

- Mamy już kilka takich zgłoszeń. Jeśli okaże się, że pieniądze faktycznie były wydatkowane nie na dzieci, ale na przykład na alkohol, będziemy wtedy zmieniać formę pomocy. Możemy na przykład sami kupować dzieciom potrzebne im rzeczy, albo przekazywać bony żywnościowe - mówi Andrzej Mazur, dyrektor głogowskiego MOPS-u.

Informacje o możliwym sprzeniewierzaniu pieniędzy z 500 + MOPS otrzymał w ubiegłym tygodniu, dlatego nie udało się jeszcze sprawdzić, czy faktycznie do tego dochodziło. Jak jednak dowiadujemy się w ośrodku, do podobnych zjawisk dochodzi dość często w przypadku innych rodzajów świadczeń społecznych.

- U części rodzin, którymi się opiekujemy, dość często pracownicy socjalni dowiadują się, że pieniądze są wydawane na alkohol. W takich wypadkach zmieniamy właśnie formę pomocy rodzinie z pieniężnej, na materialną - dodaje Andrzej Mazur.

Nie zawsze jednak takie donosy udaje się udowodnić. Ludzie zarzekają się, że pieniądze na alkohol pochodziły z innego źródła.

W Gminnych Ośrodkach Pomocy Społecznej obsługujących miejscowości powiatu, jak na razie nie stwierdzono potrzeby prowadzenia specjalnych kontroli. - Nie dotarły do nas żadne informacje o możliwym wykorzystywaniu tych środków na cele takie jak alkohol. Nie przesądzam, że do takich sytuacji nie dochodzi, jednak do nas takie sygnały nie docierają - dowiadujemy się od Doroty Młodeckiej, kierowniczki GOPS-u w gminie Kotla.

W mieście z 500+ wypłacono już 2,5 miliona złotych!

Do początku czerwca w Głogowie wydano świadczenia dla 3118 dzieci. Kwota którą na to wydatkowano to ponad 2,5 miliona złotych. Najwięcej pobiera rodzina, która złożyła wniosek na świadczenie dla siedmiorga dzieci.

Powiatowym rekordzistą, jeśli chodzi o ilość dzieci, na które otrzymują świadczenie, jest rodzina z gminy Żukowice. Pieniądze przyznano im na ósemkę pociech. W sumie w gminie przyznano już środki na 371 dzieci. Wypłacona kwota sięga blisko 370 tysięcy złotych.

W gminie Grębocice rekordziści pobierają z GOPS-u 3,5 tys. złotych miesięcznie na siódemkę dzieci. Dla w sumie 604 dzieci wypłacono już kwotę blisko 600 tysięcy złotych.

Rodziny z Kotli otrzymały już świadczenia na 450 dzieci. Największa zgłoszona familia otrzymuje fundusze na szóstkę dzieci. Wypłacona kwota sięga 450 tysięcy.

Trochę więcej, bo ponad 560 tysięcy wypłacono już w gminie Jerzmanowa. Pieniądze trafiają tam w sumie do 562 dzieci, a rekordziści pobierają świadczenie na czwórkę pociech.

W Pęcławiu wypłacono już 316 tysięcy złotych dla 335 dzieci. Największa rodzina, jaka złożyła wniosek o 500+ ma piątkę kwalifikujących się dzieci.

Gmina Głogów wydała już 538 tysięcy złotych, które trafiły w sumie do 372 dzieci. Rekordziści pobierają świadczenie na piątkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska