Polują na nielegalne salony hazardowe

  Polują na nielegalne salony hazardowe

  Karolina Niemczyk

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Punkty z automatami do gier hazardowych znikają z naszych ulic. Koniec samowolki!

  Punkty z automatami do gier hazardowych znikają z naszych ulic. Koniec samowolki! ©Polska Press Grupa

  Na stacji benzynowej, w sklepie spożywczym czy wreszcie w lokalach należących do szemranego towarzystwa. W ostatnich latach niemal na każdej ulicy można było stracić wypłatę na automatach do gier hazardowych.
  Punkty z automatami do gier hazardowych znikają z naszych ulic. Koniec samowolki!

  Punkty z automatami do gier hazardowych znikają z naszych ulic. Koniec samowolki! ©Polska Press Grupa

  Z końcem ubiegłego roku wszystkie tego typu automaty do gier straciły koncesję. Z kolei 1 kwietnia tego roku w życie weszła nowelizacja ustawy hazardowej, która całkowicie delegalizuje tego typu urządzenia. Ci, którzy wciąż będą urządzać nielegalne gry hazardowe, ale także ich klienci mogą spotkać się z surowymi karami.

  - Urządzanie gier hazardowych bez wymaganej koncesji, bez zezwolenia lub bez wymaganego zgłoszenia podlega karze pieniężnej, której wysokość wynosi 100 tys. zł od każdego automatu - wyjaśnia Mariusz Czepielewski z Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.

  Ponadto taka osoba podlega karze z Kodeksu Karnego Skarbowego i grzywna może wynieść do 720 stawek dziennych czyli ponad 19 mln zł! Kolejna kara to 3 lata więzienia. To jeszcze nie koniec. Ukarana może zostać również osoba, która korzysta z tego typu usług. Maksymalna kwota grzywny może wynieść ponad 3 mln zł.

  Służba celna oraz policja nie odpuszcza i od kwietnia intensywnie kontroluje lokale, w których niegdyś było można skorzystać z tzw. „jednorękich bandytów”. W ubiegłym miesiącu tylko w Bolesławcu zabezpieczono 16 nielegalnych automatów w trzech lokalach.

  Jak informuje Izba Administracji Skarbowej we Wrocławiu, przez ostatnie dwa miesiące w powiecie zgorzeleckim funkcjonariusze służby celno-skarbowej zlikwidowali 15 nielegalnych salonów gier, a na całym Dolnym Śląsku 372. W samym kwietniu przeprowadzono 73 kontrole i zatrzymano 273 automaty.

  - Po zmianie przepisów ustawy o grach hazardowych tj. 1 kwietnia, można zaobserwować zamykanie istniejących od wielu at punktów. Można przyjąć, że z „rynku” wycofano, w zależności od terenu, około 80-90 procent nielegalnych gier na automatach, przy czym w odniesieniu do powiatu zgorzeleckiego można mówić o zmniejszeniu się rynku do 50 procent - dodaje Czepielewski.

  Dlaczego zdecydowano o nowelizacji ustawy? Już wcześniej pomiędzy izbami skarbowymi, a właścicielami salonów gier hazardowych dochodziło do spięć. Wielokrotnie za uchybianie się od płacenia podatków z niezarejestrowanych automatów sprawy lądowały w sądzie. Często wyroki były wydawane na korzyść właścicieli punktów z grami. Nowelizacja ustawy ma m.in. uszczelnić wyciek pieniędzy w tzw. szarą strefę, która działała na niekorzyść Skarbu Państwa.

  - Niewątpliwie, nielegalne gry na automatach przyniosły Skarbowi Państwa ewidentne straty w podatku od gier. Oszacowanie tych strat jest trudne, mamy tutaj bowiem do czynienia z nielegalną działalnością. Jednak Ministerstwo Finansów szacuje, że państwo przez nielegalny hazard rocznie traci nie mniej niż 552 mln zł - wyjaśnia Mariusz Czepielewski.

  Nowelizacja ustawy nie oznacza jednak, że już nigdy nie będzie można zagrać na „jednorękim bandycie”. Ustawa przewiduje możliwość organizacji legalnych punktów z tego typu grami, nad którymi pieczę będzie sprawował jeden monopolista, należący do Skarbu Państwa, w tym wypadku spółka Totalizator Sportowy sp. z o.o. Zgodnie z ustawą jeden automat do gier będzie mógł przypadać na 1000 mieszkańców powiatu, natomiast automatów w salonie gier będzie mogło być od trzech do 50. Decyzję na lokalizację salonów będą wydawać dyrektorzy izb administracji skarbowej.

  Polska nie jest jedynym krajem, w który wprowadza się takie rozwiązanie i kontrolę nad automatami do gier. Podobne stosuje się też w Norwegii, Szwecji i Finlandii.

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lipa

   Rocco (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   świetnie się ma branża we wrocku pod parasolem celników....sieć w sieci....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pawlinka i ćpunki

   siwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Co teraz będą robić zygmunty rurki budzielce majciary...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TWOJA STARA CIĘ TU NIE ZNAJDZIE

   DALEJ DZIAŁA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   TAK JAK KLUB WIEDZY POWSZECHNEJ (SIECIÓWKA)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lotto to nie hazard

   slyashinio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

   Oczywiście pod kontrolą państwa nie będzie to strata wypłaty tylko wspomożenie budżetu. Pierd... hipokryci. Autor tego artykułu niech puknie się w czoło.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   podatki w kanał

   podatnik mafii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   kiedy polowanie na salony z dopalaczami czy są pod czyjąś ochroną ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Adres

   Tom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Monopolowy całodobowy na Grunwaldzkiej miał 2 automaty jeszcze całkiem niedawno. Warto sprawdzić czy jeszcze tam stoją.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pomocnik

   władek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   w Wichrowie sprawdzic na CPN.-nach

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DIMA...

   siwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   ma się dobrze...bialorusin

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama