Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policji na Dolnym Śląsku brakuje aż 400 ludzi do pracy

Marcin Rybak
W najbliższych dniach do dolnośląskiej policji przyjętych zostanie 110 osób. Ale zanim trafią do służby na ulicę minie kilka miesięcy. Zanim zdobędą doświadczenie musi minąć wiele lat
W najbliższych dniach do dolnośląskiej policji przyjętych zostanie 110 osób. Ale zanim trafią do służby na ulicę minie kilka miesięcy. Zanim zdobędą doświadczenie musi minąć wiele lat Paweł Relikowski
Na Dolnym Śląsku brakuje policjantów - alarmują policyjni związkowcy. A ci, którzy pracują, po kilku latach wybierają atrakcyjniejszą pracę w cywilu.

- Największy problem jest w powiatach zachodniej części województwa: w Zgorzelcu, w Bolesławcu - mówi szef związków zawodowych policji na Dolnym Śląsku Piotr Malon. - Tutaj policja nie jest atrakcyjnym pracodawcą. W fabrykach w pobliskich strefach ekonomicznych można zarobić więcej. Tak samo jest we Wrocławiu. Nawet prace sezonowe w mieście w czasie wakacji są lepiej płatne niż praca policjanta - uważa Piotr Malon.

Pierwsza pensja jaką dostaje funkcjonariusz po kilkumiesięcznym podstawowym przeszkoleniu zwanym „kursem zero” to około dwóch tysięcy złotych netto - mówi szef związków.

Czy mógłbyś zostać policjantem? ROZWIĄŻ PRZYKŁADOWY TEST PSYCHOLOGICZNY - MULTISELECT ZOBACZ, NA JAKIE PYTANIA MUSZĄ ODPOWIEDZIEĆ KANDYDACI DO POLICJI

Rzecznik dolnośląskiej policji uspokaja, że dramatu nie ma.Owszem są wolne miejsca dla 388 funkcjonariuszy w całym dolnośląskim garnizonie. To niecałe pięć procent wszystkich policjantów jakich mamy na Dolnym Śląsku. A jest ich ponad 7 tysięcy. Ale już w listopadzie - czyli za kilkanaście dni - przybędzie 110 osób. A w grudniu kolejne kilkadziesiąt.

Na doświadczonych policjantów poczekamy kilka lat
Problem w tym, że to nie rozwiąże naszych kłopotów. Na pewno nie od razu. Bo nowo przyjęci policjanci idą na kilkumiesięczny kurs. Potem wracają do swoich jednostek i pełnią służbę patrolową. Ale zanim staną się w pełni doświadczonymi policjantami musi minąć kilka lat.

Kilka tygodni temu problem brakujących rąk do pracy w policji poruszono na spotkaniu związków zawodowych policji z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Jarosławem Zielińskim. W komunikacie ze spotkania przeczytać można: „Przedstawiciele NSZZ Policjantów poinformowali, że w niektórych województwach (m.in. w garnizonie dolnośląskim) występuje duży wakat, brak jest chętnych do podjęcia służby w Policji a odchodzą z niej osoby z kilkuletnim stażem, kuszone lepszymi zarobkami w cywilnych zakładach pracy.”

- Sam o tym mówiłem - przyznaje Piotr Malon. - Resort zapowiada, że będą podwyżki wynagrodzeń - przyznaje szef dolnośląskich związkowców. Jednak jego zdaniem to nie rozwiąże problemów policjantów. Bo od dawna nie było podwyżek płac.

- Najbardziej brakuje ludzi w jednostkach podstawowych w komisariatach. Tu gdzie najczęściej przychodzą ludzie ze swoimi problemami - mówi nam jeden z wrocławskich policjantów.

Policjanci są obciążeni pracą
Efekt? Policjanci są bardzo obciążeni pracą. - Oczekiwania ludzi są bardzo wysokie i słusznie - mówi Piotr Malon. - Ale każdy człowiek ma swoją wytrzymałość. Tymczasem - co też zauważają związkowcy - w najbliższych miesiącach doświadczeni policjanci będą odchodzić na emerytury. Szczególnie, jeżeli do służby zostali przyjęci przed 1990 rokiem, czyli w czasie gdy nie było policji a Milicja Obywatelska.

- Jest presja ze strony ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji. Wielu ludzi przyjętych przed 1990 rokiem odejdzie jeszcze przed końcem 2016 albo na początku przyszłego roku - mówi szef dolnośląskich związkowców.

Paweł Petrykowski zapewnia nas, że w naszym regionie „przejścia na emeryturę odbywają się w sposób naturalny”. Jednak do naszej redakcji docierają opowieści o tym, że byli milicjanci są przymuszani, by odchodzić do cywila.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska