Planowali cięcia w hotelu nad jeziorem

  Planowali cięcia w hotelu nad jeziorem

  Grażyna Szyszka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Radni z Jerzmanowej, wspólnie z wójtem wynajęli salę w hotelu w Boszkowie, by dyskutować o zbliżających się finansowych kłopotach gminy i planować oszczędności.
  Rada gminy Jerzmanowa

  Rada gminy Jerzmanowa ©Grażyna Szyszka

  Gmina Jerzmanowa poważnie przymierza się do cięcia przyszłorocznego budżetu. Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, rząd chce wprowadzić zmianę zasad naliczania opłat eksploatacyjnych, co dla Jerzmanowej oznaczałoby aż 9 mln zł mniej do budżetu gminy. Na początku października wójt zwołał spotkanie z radnymi, szefami podległych jednostek, a nawet sołtysami zapowiadając obcinanie pieniędzy z różnych przedsięwzięć i funduszy.

  Kilka dni później, tj. w sobotę, 8 października, wójt i radni gminni pojechali na obrady w sprawie przyszłorocznego budżetu do położonego nad jeziorem Hotelu Sułkowski w Boszkowie. Samorządowcy spędzili w nim cały dzień, z przerwą na śniadanie i obiad.

  - Rozmawialiśmy o konstrukcji budżetu na 2017 rok - przyznał Waldemar Szpilewicz, sekretarz urzędu gminy. - Ze względu na planowane zmiany w ustawie o opłatach eksploatacyjnych jesteśmy zmuszeni do zweryfikowania wydatków i planowania oszczędności.

  Podczas spotkania, szukając oszczędności i jednocześnie pieniędzy na inwestycje, jeden z radnych miał zaproponować kolegom i wójtowi ... sprzedaż pałacu, który od roku jest własnością samorządu. Przypomnijmy, że niemal dokładnie rok temu gmina odkupiła go od prywatnego właściciela za 3 mln zł.

  - Nic takiego nie słyszałem - twierdzi sekretarz urzędu dodając, że przecież nie przebywał w sali non stop, bo wychodził, na przykład, do toalety.

  Mają nowy urząd, a wynajęli hotel

  Jak ustaliliśmy, w wyjazdowych obradach wzięło udział 17 osób, w tym 13 z 15 radnych. Nie pojechali radni Zenobiusz Zachmyc oraz Paweł Zwoliński. Ten pierwszy został powiadomiony o wyjeździe, ten drugi już nie.

  Szacunkowy koszt pobytu m.in. wynajęcie sali konferencyjnej, śniadanie i obiad (dla 15 osób a pojechały o dwie więcej) kosztowały gminę około 2,5 tys. zł. Kolejne 900 zł to faktura za transport. Jak się dowiedzieliśmy, część kosztów ma być pokryta przez samych radnych.

  Gmina Jerzmanowa, jako jedna z nielicznych w naszym regionie ma zupełnie nową, imponującą siedzibę. Zbudowany za ponad 5 mln zł i oddany półtora roku temu budynek urzędu gminy w środku miejscowości dysponuje nowoczesną salą dla radnych.

  - Niech mieszkańcy naszej gminy sami sobie skomentują tą wycieczkę - mówi radny Paweł Zwoliński poproszony przez nas o komentarz w tej sprawie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama