Ważne
  Osiedle po koszarach

  Osiedle po koszarach

  Kacper Chudzik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Osiedle po koszarach
  1/4
  przejdź do galerii
  W ciągu pięciu lat w Głogowie ma powstać około 200 mieszkań
  Władze miasta przygotowały Wieloletni Program Mieszkaniowy Zasobów Gminy Miejskiej Głogów. Przewiduje on budowę prawie 200 mieszkań w ciągu najbliższych pięciu lat. Wymaga on jeszcze akceptacji rady miejskiej. Sam program zapowiada się jednak bardzo dobrze dla ludzi oczekujących na własne cztery kąty.

  Plany obejmują zarówno budowę nowych budynków TBS-u, ale również blok z mieszkaniami komunalnymi oraz socjalnymi.
  Projekt ma być realizowany w latach 2016-2020. Wśród jego najważniejszych założeń jest postawienie czterech nowych budynków TBS na terenie byłych wojskowych koszar. Budynek TBS nr 15 ma powstać w 2018 roku, a kolejne w następnych trzech latach. W sumie zostanie zbudowanych 128 nowych mieszkań. Stare budynki w głębi byłego wojskowego tereny będą wyburzone, a na ich miejscu powstaną bloki.

  - To małe osiedle będzie rozwiązaniem dla osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania, ale mają dość pieniędzy, by wpłacić kaucję na TBS. Zapotrzebowanie na takie budownictwo wciąż jest bardzo duże - mówi prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

  Jednak program nie polega tylko na budowie nowych TBS-ów. W planach miasto ma również stworzenie nowych mieszkań komunalnych i socjalnych. Te również mają powstać na terenie powojskowym. Gmina planuje wyremontować jeden z bloków koszarowych stojących przy ulicy Wojska Polskiego. Na jego remont miasto chce zdobyć środki z Banku Gospodarstwa Krajowego.

  - Planujemy stworzenie tam w sumie 64 mieszkań. Budynek miałby być remontowany i eksploatowany przez TBS, choć znajdowałyby się w nim właśnie lokale komunalne i socjalne - dodaje prezydent.

  Nie wiadomo jeszcze w jakich latach ma zostać wybudowany ten blok, bo zależy to od przyzwolenia rady miejskiej. Jeśli takie będzie, gmina rozpocznie prace projektowe oraz poszukiwanie środków na realizację zadania.

  Kolejne mieszkania socjalne mają też powstać na ulicy Krochmalnej. Jeszcze w tym roku ma tam ruszyć budowa budynku nr 5 z ośmioma lokalami mieszkalnymi.

  Miasto chce nabyć niedokończone budowy  Miasto nie zamierza jedynie skupiać się na budowie nowych bloków. W latach działania programu zamierza również pozyskać kolejne mieszkania z innych zasobów.

  - Planujemy również adaptację kilku lokali znajdujących się w posiadaniu gminy, właśnie na mieszkania. Przy ulicy Obrońców Pokoju powstałyby, dzięki temu, dwa lokale socjalne, a przy Wałach Chrobrego trzy mieszkania komunalne - dodaje R. Rokaszewicz.

  Miasto planuje też pozyskiwać lokale, m.in. z niedokończonych budów. Nie brakuje w Głogowie takich inwestycji, na których zakończenie zabrakło właścicielom pieniędzy. Gmina chce je wykupować, czasem z bonifikatą wynikającą z zaległych podatków od nieruchomości i w nich tworzyć kolejne mieszkania.

  Na swoje cztery kąty czekają setki osób  Według danych głogowskiego ratusza na przyznanie lokalu komunalnego czeka obecnie 48 rodzin. Znacznie więcej potrzebuje mieszkań socjalnych. W sumie na takie mieszkanie czekają 284 rodziny, z czego 112 złożyło już wnioski, a 172 ma sądowy wyrok eksmisji z przyznaniem właśnie takiego lokalu.

  - Program na lata 2016-2020 ma rozwiązać problem mieszkaniowy w Głogowie w około 30 procentach. Nie spodziewamy się całkowitego jego zniknięcia, bo tego problemu nie udało się rozwiązać przez kilkanaście lat, więc nie można oczekiwać, że uda się to zrobić w cztery. Mimo wszystko uda nam się pomóc wielu rodzinom - mówi prezydent.

  Cały program mieszkaniowy ma zostać przedstawiony radzie na jednej z najbliższych sesji. Od jej decyzji będzie zależała jego realizacja.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo