Oferujemy kompleksową pomoc potrzebującym

  Oferujemy kompleksową pomoc potrzebującym

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Małgorzata Klocek,wiceprezes Stacji Opieki Caritas Diecezji Legnickiej Sp.z o.o
  1/7
  przejdź do galerii

  Małgorzata Klocek,wiceprezes Stacji Opieki Caritas Diecezji Legnickiej Sp.z o.o

  Caritas Diecezji Legnickiej powołał do istnienia Ks. Biskup Tadeusz Rybak. Stało się podczas uroczystości ustanowienia Najświętszego Sakramentu, 16 kwietnia 1992 r. 
  Pierwszym dyrektorem instytucji został ks. prałat Józef Lisowski (1992-2006). Natomiast od 30 marca 2006 roku funkcję tę przejął ks. prałat Czesław Włodarczyk. 

  Działania Legnickiego Caritasu  skupione są przede wszystkim na organizowaniu akcji charytatywnych w diecezji oraz prowadzeniu ośrodków pomocy medycznej i poradni dla osób niepełnosprawnych i potrzebujących. Organizacja wspiera także matki, które samotnie wychowują dzieci.

  – Działalność charytatywna prowadzona jest obecnie w 240 parafiach w 29 dekanatach. Caritas podejmuje wiele działań służących mieszkańcom diecezji legnickiej, koordynując działalność parafii, odpowiadając na wyzwania i tworząc wydzielone podmioty – mówi Małgorzata Klocek, prezes Caritas Diecezji Legnickiej. 

  Caritas Diecezji Legnickiej otworzył 1 lipca 2000 roku pierwszą placówkę leczniczą – Stację Opieki Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego. Objęła ona  pomocą medyczną w zakresie pielęgniarstwa i położnictwa środowiskowo-rodzinnego osoby z terenu miasta Legnicy i okolic. W sumie na pomoc mogło liczyć około sześćdziesiąt tysięcy mieszkańców.

  – Główne zadania stacji to opieka medyczna nad chorym w środowisku domowym: bieżąca kontrola stanu zdrowia, pomiar ciśnienia krwi i poziomu cukru, wykonywanie iniekcji, zmiana opatrunków, inhalacje, stawianie baniek, badanie EKG, pobieranie materiałów do badań, wizyty patronażowe u niemowląt, poradnictwo i promocja zdrowia – dodaje. 

  Dodajmy, że w następnych latach zostały otwarte kolejne Stacje Opieki Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego, między innymi w Dobromierzu, Jeleniej Górze oraz Bolesławcu. 

  ROZMOWA z Małgorzatą Klocek, prezes Caritas Diecezji Legnickiej. Organizacja działa już ponad 20 lat.
  Bez wsparcia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wiele projektów by nie powstało.

  Jakie działania zostały zrealizowane, dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego?

  Dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego możliwe było między innymi wybudowanie szybu windowego i montaż dźwigu osobowego w wersji dla osób niepełnosprawnych z elektronicznym systemem bezpieczeństwa i łączności. Było to dla nas bardzo ważne zadanie i cieszymy się, że udało się je zrealizować. Bez wsparcia finansowego trudno byłoby tego dokonać.  

  Jakie imprezy udało się zorganizować, dzięki dofinansowaniu?

  Tradycją Caritas Diecezji Legnickiej jest organizowanie Spotkania Integracyjnego Osób Niepełnosprawnych w Krzeszowie. Przygotowanych jest wiele atrakcji, zabaw i konkursów. Impreza cieszy się bardzo dużym powodzeniem, z czego jesteśmy 
  zadowoleni.

  Chcemy integrować osoby niepełnosprawne z naszego regionu. Jest to dla nas bardzo ważne. 

  Dlatego, co roku organizowane są takie spotkania.
   
  Jednym z kluczowym zadań była modernizacja i rozbudowa Diecezjalnego Domu Caritas imienia Jana Pawła II w Szklarskiej Porębie...

  Obiekt po remoncie i rozbudowie działa jako ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy dla mieszkańców diecezji legnickiej, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb środowiska osób niepełnosprawnych, między innymi uczestników prowadzonego przez Caritas WTZ w Legnicy, WTZ w Lwówku Śląskim oraz ZAZ w Jeleniej Górze. 

  W budynku znajduje się trzydzieści pokoi dwuosobowych. Każde z nich posiada osobną łazienkę. W obiekcie jest  również kuchnia z jadalnią dla około osiemdziesięciu osób, kaplica, sale rehabilitacyjne z zapleczem sanitarnym, sala do fizjoterapii, siłownia, sala gimnastyczna, multimedialna,  sala konferencyjna oraz kominkowa.

  Ośrodek posiada bazę noclegową dla wycieczek, turnusów wypoczynkowych czy spotkań rekreacyjnych. Umożliwia także organizowanie szkoleń, kursów i rekolekcji. Budynek w całości przystosowany jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, a poprzez swoją funkcjonalność umożliwia prowadzenie rehabilitacji społeczno-zawodowej oraz leczniczej osób niepełnosprawnych.
  Proszę szerzej opowiedzieć o Stacji Opieki Caritas Diecezji Legnickiej.

  Stacja Opieki Caritas Diecezji Legnickiej Sp. z o.o. została wpisana do Rejestru Podmiotów Leczniczych Wojewody Dolnośląskiego dnia 12 stycznia 2013r. jako podmiot leczniczy prowadzący dwa przedsiębiorstwa:

  1. Zespół Opieki Ambulatoryjnej, obejmujący pielęgniarstwo i położnictwo środowiskowe, higienę szkolną, stomatologię i rehabilitację.

  2. Zespół Opieki Długoterminowej, obejmujący zakłady opiekuńczo-lecznicze oraz pielęgniarską opiekę długoterminową w domu pacjenta.

  Świadczenie usług medycznych realizowane jest w poszczególnych jednostkach organizacyjnych: 
  – Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym o Profilu Rehabilitacyjnym w Jeleniej Górze,
  –Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczy w Legnicy - świadczenia stacjonarnej opieki, 
  – Poradni Rehabilitacyjnej w Jeleniej Górze - porady lekarza rehabilitacji, fizjoterapeutyczne zabiegi ambulatoryjne, 
  – Poradni Rehabilitacyjnej w Legnicy – fizjoterapeutyczne zabiegi ambulatoryjne, 
  – Stacji Opieki w Legnicy – pielęgniarstwo środowiskowo-rodzinne, położnictwo środowiskowo-rodzinne, świadczenia stomatologiczne, 
  – Stacji Opieki w Bolesławcu – pielęgniarstwo w środowisku wychowania i nauczania w 28 szkołach wszystkich typów,
  – Wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i pielęgnacyjnego.

  Jakie jednostki należą ponadto do Caritas Diecezji Legnickiej?

  Od 2000 roku prowadzimy także Dom Księży Emerytów, który ma siedzibę przy ul. Grabskiego 19 w Legnicy. Pierwszym dyrektorem Domu Księży Emerytów był ks. dr Tadeusz Dąbski (2000- 2006). Obecnie tę funkcję pełni ks. dr Tomasz Biszko. W Domu św. Józefa w Legnicy, prowadzonym przez Caritas Diecezji Legnickiej, od 2005 r. przebywa Biskup Senior Tadeusz Rybak. Ksiądz Biskup ma zapewnioną opiekę lekarsko-pielęgniarską i rehabilitację. Na co dzień  opiekują się nim siostry Boromeuszki.

  Prowadzimy też rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych. Nadrzędnym celem rehabilitacji osób niepełnosprawnych jest przygotowanie ich do życia i pracy oraz włączenie w miarę możliwości w normalne życie społeczne. Ponadto prowadzimy także Warsztat Terapii Zajęciowej w Legnicy i  Lwówku Śląskim. 

  Mamy także Zakład Aktywności Zawodowej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Jeleniej Górze. 

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama