Odkryj piękny Dolny Śląsk: Trzebnica, czyli miasto świętej w...

  Odkryj piękny Dolny Śląsk: Trzebnica, czyli miasto świętej w Kocich Górach

  Agata Grzelińska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Trzebnica i okolice
  1/8
  przejdź do galerii

  Trzebnica i okolice ©Polskapresse

  Dziś zapraszamy do Trzebnicy - miasta słynącego z sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej i rewelacyjnych chirurgów. Otaczające tę piękną miejscowość Kocie Góry, porośnięte są licznymi sadami, w których przeważają jabłonie.
  Gdy przyjedziecie do Trzebnicy, odwiedźcie św. Jadwigę, patronkę Polski i Śląska, a potem koniecznie skosztujcie genialnego cydru, który produkuje pan Henryk Nowakowski. Takiego jabłecznika nie wypijecie w żadnym innym mieście. Ale po kolei...

  Trzebnica, niespełna 13-tysięczne miasto na Dolnym Śląsku, to jedna z tych miejscowości, które musi poznać każdy, kto uważa się za znawcę Dolnego Śląska. Dlaczego?
  To tutaj znajduje się Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej, w którym są grobowce księcia Henryka Brodatego i mistrza krzyżackiego Konrada von Feuchtwangena, a także św. Jadwigi. Bazylika św. Jadwigi - kościół pw. św. Bartłomieja i Najświętszej Marii Panny jest najstarszym sanktuarium na Śląsku i jedną z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich.

  Do bazyliki bezpośrednio przylega pocysterski Klasztor Sióstr Boromeuszek, który jest jednym z największych budynków klasztornych w Europie Środkowej. Klasztor i muzeum klasztorne można zwiedzać z przewodnikiem od poniedziałku do soboty w pełnych godzinach: 9; 10 oraz 14 i 15, w niedzielę o godz. 14. Natomiast w Muzeum Kultu św. Jadwigi Śląskiej, które prowadzą salwatorianie przy Domu Pielgrzyma przy ul. Jana Pawła II 3) można zobaczyć m.in. zrekonstruowaną w gipsie dentystycznym głowę św. Jadwigi. Placówka jest czynna w godz. 10-12 i 15-17.

  Zobacz plebiscytowe kategorie:
  NAJLEPSZY HOTEL 2016
  NAJCIEKAWSZA MIEJSCOWOŚĆ 2016
  NAJCIEKAWSZE WYDARZENIE 2016
  NAJLEPSZY PENSJONAT 2016
  NAJLEPSZA RESTAURACJA 2016
  NAJLEPSZY BAR 2016
  NAJLEPSZA AGROTURYSTYKA 2016
  NAJLEPSZY HOSTEL 2016
  NAJCIEKAWSZA ATRAKCJA TURYSTYCZNA 2016.[/cyt]

  Ciekawym obiektem jest wzniesiona w XIII wieku Rotunda Pięciu Stołów. Przypuszcza się, że budowla ma związek z charytatywną działalnością św. Jadwigi i że była miejscem odosobnienia chorych podczas wielkiej epidemii wXVII wieku.
  Trzebnica była niegdyś miastem uzdrowiskowym. Najstarszym zabytkiem kurortu jest otwarty w 1888 roku dom zdrojowy. Stosowano tu kąpiele błotne borowinowe, kuracjusze korzystali też z leczniczych wód mineralnych zawierających związki żelaza. Co ciekawe, obecnie trzebnickie władze gminy dążą do tego, by miasto znów stało się uzdrowiskiem.

  Miłośnicy folkloru powinni odwiedzić Małe Muzeum Ludowe u Kowalskich w Marcinowie koło Trzebnicy. Marian Kowalski przez 46 lat zgromadził i odrestaurował ok. 2000 eksponatów. Są to m.in. meble, zegary, kufry, stroje ludowe, wózki dziecięce, lalki, żelazka, lampy naftowe, sprzęt gospodarstwa domowego. W innej podtrzebnickiej wsi, czyli Kuź-niczysku jest Izba Tradycji Młynarskich w Małym Młynie. Prowadzą ją Ewelina i Mariusz Gryniukowie, którzy prezentują m.in. kolekcję przedwojennych butelek.

  Okolice Trzebnicy nazywa się niekiedy sadowniczym zagłębiem. Sadownicy uprawiają tu głównie jabłka, ale także brzoskwinie i inne owoce. Nic dziwnego, że jeden z mieszkańców Trzebnicy Henryk Nowakowski produkuje tu rewelacyjny jabłecznik. Skosztujcie koniecznie, nie pożałujecie.

  Wzgórza Trzebnickie nazywane też Kocimi Górami od potocznej nazwy jednego z najwyższych wzniesień pasma, czyli Winnej Góry. Mierzy ona 219 m. n.p.m. Rozciąga się z niej przepiękny widok, z panoramą miasta. Kocia Góra zasłynęła, gdy na jej zachodnim stoku odnaleziono najstarsze ślady człowieka (Homo erectus) na ziemiach polskich.

  Jak dojechać  Do Trzebnicy dojedziemy:
  • z Wrocławia w ciągu 33 minut trasą E261 przez: Psary, Szymanów, Ligotę Piękną i Będkowo.
  • z Legnicy na dojazd trzeba przeznaczyć godzinę i 19 minut. Autostradą A4 do Bielan Wrocławskich. Stamtąd A8 do zjazdu Psary i dalej E261 przez Będkowo do Trzebnicy.
  • z Jeleniej Góry na dojazd trzeba zarezerwować 2 godziny. Trasa drogami krajowymi 3 i 5 oraz E261 prowadzi przez Janowice Wielkie, Bolków, Strzegom, Kostomłoty, Bielany Wrocławskie, Psary i Będkowo.
  • z Wałbrzycha przez DK5 dojazd zajmuje 1,5 godz. Jedzie się przez: Świebodzice, Świdnicę, Żarów, Kostomłoty, Bielany Wrocławskie, Psary i Będkowo.  Ważne informacje  Punkt Informacji Turystycznej znajduje się w budynku Urzędu Miejskiego w Trzebnicy, pl. Piłsudskiego 1, Trzebnica
  tel. 71 312 17 87 lub 663 885 996
  e-mail: turystyka@um.trzebnica.pl

  Gminny Park Wodny TRZEBNICA -ZDRÓJ
  Trzebnicki Park Wodny “ZDRÓJ”
  ul. Leśna 5, Trzebnica,
  e-mail: biuro@trzebnicazdroj.eu
  Informacja tel. 71 312 14 38
  Godziny otwarcia basenów:
  wewnętrzny: 7- 22 (pon.-pt.), 8-22 (sob., ndz., święta), saunarium: pon.-pt: 14-22, sob-ndz,święta: 8-22, zewnętrzny (w sezonie letnim) codziennie od godz. 9 do 19.

  Gdzie spać
  • Hotel Trzebnica, ul. Leśna 2 , Trzebnica, tel. 71 312 07 47,
  • Hotel pod Platanami, ul. J. Kilińskiego 2, Trzebnica, #tel. 71 312 09 80,
  • Hotel Nowy Dwór, Nowy Dwór 2, tel. 71 312 07 14,
  • Zajazd „Chata pod wsią”, Kobylice 84/2 ; tel. 503 448 348,
  • Zajazd pod Lwem, Nowy dwór 60, tel. 71 387 02 01,
  • Dom Wycieczkowy ZDRÓJ, ul. T. Kościuszki 14-16, Trzebnica, #tel. 71 312 17 01, 601 050 491,
  • Dom Gościnny, ul. H. Pobożnego 23 a, Trzebnica, #tel. 71 387 07 61,#601 746 425


  Gdzie zjeść
  • Restauracja Na Przedmieściu w Księginicach, ul. Trzebnicka 55, Księgienice,
  • Restauracja Ratuszowa, Rynek 4, Trzebnica,
  • Restauracja Karczma Leśna, ul. Leśna 8, Trzebnica,
  • Bistro 44, ul. Solna 8, Trzebnica,
  • Bar Pierogowo, ul. W. Witosa 2, Bar Kurak , ul. I. Daszyńskiego 29,
  • Bar MAI LAN Kuchnia Chińska i Wietnamska, ul. T. Kościuszki 33,
  • Bar Kociołek, ul.Obrońców Pokoju 10, Trzebnica,
  • Damiano’s Pizzeria Spaghetteria, ul. Daszyńskiego 50


  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto to pisał

   Trzebniczanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Tekst niestety z błędami Kościół jest pw. św. Bartłomieja i św. Jadwigi w Trzebnicy a nie Najświętszej Marii Panny

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   spoko

   tebor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   fajna miescina , teraz jeszcze szynobus do wrocka.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trzebnica to miejsce spokoju i wygranej nad zgiełkiem po przeżyciu 35 lat we Wrocławiu...

   jest tu co prawda sporo ukraińskiej siły robozej ale póki co nie wchodzą w drogę... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   poza tym panie burmistrzu Długozimo...może by tak faktycznie przekształcić Trzebnicę znowu w zdrój po likwidacji korków tuż przy wjezdzie na rondko trzebnickie?:) tak czy inaczej Trzebnica jest...rozwiń całość

   poza tym panie burmistrzu Długozimo...może by tak faktycznie przekształcić Trzebnicę znowu w zdrój po likwidacji korków tuż przy wjezdzie na rondko trzebnickie?:) tak czy inaczej Trzebnica jest oazą spokoju i pokoju wśród ludzi.....po dwóch latach zauważyłem jedynie jednego pijaka hukacza ,ale niegrożny :)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wolę Oborniki

   liks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Trzebnica jest dosyć spokojnie,spokojniej i milej jest jedna w Obornikach,jak bym się przeprowadzał to właśnie do Obornik a nie do Trzebnicy. W Obornikach jest mnostwo drzew,w Trzebnicy bardzo...rozwiń całość

   Trzebnica jest dosyć spokojnie,spokojniej i milej jest jedna w Obornikach,jak bym się przeprowadzał to właśnie do Obornik a nie do Trzebnicy. W Obornikach jest mnostwo drzew,w Trzebnicy bardzo mało,chodzi o drzewa które dają cień,nie o małe jabłonki.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama