Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryj piękny Dolny Śląsk: Bardo, Wambierzyce i Lewin Kłodzki - poznaj urok małych miasteczek

Katarzyna Kaczorowska
Wambierzyce - niezwykłe sanktuarium, nazywane śląskim Jerusalem
Wambierzyce - niezwykłe sanktuarium, nazywane śląskim Jerusalem Dariusz Gdesz / Polskapresse
Bardo, Wambierzyce i Lewin Kłodzki - miasteczka warte odkrycia nie tylko dla tajemniczych historii i skandali. Z czego słyną? Sanktuarium maryjne, ukrzyżowaną świętą z brodą i Violetta Villas. Jest co poznawać i to tak blisko!

Kotlina Kłodzka to nie tylko stolica hrabstwa, czyli Kłodzko właśnie. W peregrynacjach po Dolnym Śląsku po prostu nie można nie odwiedzić maleńkiego Barda, gdzie w sanktuarium maryjnym jest niewielka, drewniana figurka Matki Boskiej Strażniczki Wiary, która - co okazało się kilka miesięcy temu - jest najprawdopodobniej najstarszą rzeźbą drewnianą w Polsce.

Skąd się wzięła w Bardzie? Jakimi szlakami przywędrowała? Według jednej z koncepcji figurkę, której pochodzenie do tej pory oceniano na XII-XIII wiek, a która najpewniej powstała około 1060 roku, do Barda mieli przywieźć joannici. Według innej - trafiła tu wraz z cystersami. Jakkolwiek było, jest niezwykła nie tylko z racji szacownego wieku, ale też i dlatego, że ocalała z wielkiego pożaru, jaki wybuchł w miasteczku w 1711 roku, wyniesiona z płonącego kościoła przez jego proboszcza ojca Maelzera, co dla wierzących jest dowodem cudowności jej działania. Bardo zachwyci nas nie tylko świątynią, gdzie jest figurka Matki Boskiej Strażniczki Wiary, ale też uliczkami pnącymi się w górę po zboczu i klimatem jak z małego włoskiego miasteczka.

Z Barda koniecznie pojedźmy do Wambierzyc koło Radkowa - niezwykłego sanktuarium, nazywanego śląskim Jerusalem (przy okazji zaplanujmy wizytę w Karłowie i wyprawę na Szczeliniec).

ZOBACZ TEŻ: Odkryj piękny Dolny Śląsk: Krzeszów i jego majestatyczne opactwo

Przepiękna barokowa bazylika, do której prowadzą monumentalne schody na każdym zrobią wrażenie. A tropiciele zagadek koniecznie powinni odszukać tajemniczą świętą, co nie chciała wyjść za mąż, bo swoje dziewictwo ofiarowała Chrystusowi. Męczennica Wilgefortis poprosiła swojego Oblubieńca, by oszpecił ją tak, żeby odstraszała mężczyzn - i tak się stało, bo piękna dziewczyna rano obudziła się z brodą mężczyzny. Ten opór i bunt tak rozwścieczył jej ojca, że skazał córkę na męczeńską śmierć - przez ukrzyżowanie.

Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska 2016 - zgłaszaj kandydatów, promuj najlepszych i wygrywaj nagrody!
Już po raz siódmy wybieramy to, co najlepsze na Dolnym Śląsku. Ciekawe miejscowości i atrakcje, które polecimy każdemu, kto przyjedzie tutaj na wakacje czy wypoczynek. Hotele, restauracje, bary i agroturystykę, które warte są tego, by skorzystać z ich oferty.

Zobacz plebiscytowe kategorie:
NAJLEPSZY HOTEL 2016
NAJCIEKAWSZA MIEJSCOWOŚĆ 2016
NAJCIEKAWSZE WYDARZENIE 2016
NAJLEPSZY PENSJONAT 2016
NAJLEPSZA RESTAURACJA 2016
NAJLEPSZY BAR 2016
NAJLEPSZA AGROTURYSTYKA 2016
NAJLEPSZY HOSTEL 2016
NAJCIEKAWSZA ATRAKCJA TURYSTYCZNA 2016.

Czy Wilgefortis istniała naprawdę? Na pewno istnieje jej figura, którą możemy zobaczyć w Wambierzycach właśnie. I na pewno swego czasu owa święta wzbudziła w Polsce ogromne emocje, kiedy na drugim krańcu kraju Tadeusz Słobodzianek postanowił wystawić o niej sztukę. Skandal był okrutny, bo wytoczono największe działa, oskarżając reżysera o profanację i bluźnierstwo, choć wystarczyło zadać sobie trochę trudu i poszperać tu i ówdzie, po czym przyjechać na Dolny Śląsk i na własne oczy zobaczyć ukrzyżowaną dziewicę...

Oddając się refleksjom nad dziwnymi dziejami świata i podziwiając urodę Wambierzyc, zaplanujmy od razu wypad na kilka godzin do Lewina Kłodzkiego. Ta maleńka wieś, wyglądająca jak miasteczko, położona tuż przed Kudową-Zdrój, znana jest głównie z tego, że w młodości i pod koniec życia mieszkała tu wielka i ekscentryczna gwiazda polskiej piosenki Violetta Villas. Odkąd powstała obwodnica, do Lewina trzeba specjalnie zjechać, bo większość kierowców pędzi wprost do Kudowy, omijając wieś, w której niegdyś istniało kino „Violetta” - nazwane tak na część jego najsłynniejszej mieszkanki. A warto zjechać z trasy i zatrzymać się na kilka godzin, by na spacerze przyjrzeć się barokowym kamieniczkom w centrum, zawędrować do kościoła pw. Michała Archanioła, którego historia sięga XVI wieku, a który po barokowej przebudowie, niedawno został odrestaurowany. Zafundujmy sobie koniecznie spacer do Lasku Miejskiego za Lewinem w stronę granicy z Czechami - tam w kaplicy św. Jana Nepomucena stoją rzeźby mistrza Ignacego Klahra, a na wzniesieniu za kaplicą może przyjrzeć się kamiennej Kalwarii. W centrum wsi zróbmy koniecznie zdjęcie pięknej figurze maryjnej i popularnemu na Śląsku św. Janowi Nepomucenowi, poszukajmy ruin zamku Homole, a wyjeżdżając, zatrzymajmy się na chwilę przed wspaniałym wiaduktem kolejowym z 1905 roku - mierzy on 27 metrów wysokości i ma 102 metry długości.

Teraz z czystym sumieniem będziemy mogli ruszyć do Kudowy-Zdroju, a potem na zakupy do Nachodu. Smakosze czeskiego piwa i smażonego sera z tatarskim sosem na pewno będą zachwyceni. I o to przecież w tych wędrówkach chodzi.

CZYTAJ DALEJ: JAK DOJECHAĆ, GDZIE SPAĆ I GDZIE ZJEŚĆ

Jak dojechać

Do Barda:
z Wrocławia DK nr 8 - w godzinę bez korków.
z Legnicy - DW 382 przez Udanin, Dzierżoniów, potem DK 8, ok. 1 godz. i 45 minut bez korków.
z Jeleniej Góry przez DK 3, DK 5 i DK 34 lub przez Czechy via Karpacz, Trutnovo i Duszniki - ok. 2 godzin bez korków.
z Wałbrzycha - DW 381 przez Głuszycę i Nową Rudę.

Do Lewina Kłodzkiego:
z Wrocławia - przez Kłodzko, Polanicę-Zdrój i Duszniki i zjechać obwodnicy.
z Legnicy - DK 3 przez Kudowę-Zdrój.
z Jeleniej Góry - można wybrać trasę 303 w całości prowadzącą przez Czechy.
z Wałbrzycha - 303 przez Boguszów-Gorce, Hronov i Kudowę-Zdrój.

ZOBACZ: Głogów - różowy most, kolegiata i Odra (ATRAKCJE TURYSTYCZNE, GDZIE SPAĆ, GDZIE ZJEŚĆ)

Ważne informacje
Punkt Informacji Turystycznej w Bardzie mieści się przy pl. Wolności 4, tuż obok bazyliki. Czynny od kwietnia do września codziennie od 10 do 17, w weekendy do 15. Turyści mogą też skorzystać z info-kiosku przed punktem. W Wambierzycach takiego punktu nie ma, podobnie jak w Lewinie.

W Bardzie warto też zobaczyć:
- ruchomą szopkę w dawnej krypcie, gdzie do 1803 roku chowano zmarłych zakonników,
- Przełom Bardzki od ujścia Ścinawki, a kończący się w Bardzie, idealny do spływu, który zaczyna się poniżej progu wodnego przy moście łączącym Ławicę z Młynowem. Na trasie w Opolnicy jest przeszkoda - próg wodny
- Taras widokowy na Bardzkiej Górze - Muzeum Sztuki Sakralnej w klasztorze oo. redemptorystów, pl. Wolności 5.

Gdzie spać
- Dom Pielgrzyma w klasztorze redemptorystów w Bardzie, zgłoszenia telefonicznie - tel.(074) 817-14-21
- Zajazd Pod Złotym Lwem, ul. Główna 19, tel. 74 817 13 87, 783694113 lub 723998686
- Pod Mnichem, agroturystyka w Wambierzycach, ul. ul. Wiejska 46, 74 871 90 83
- Ośrodek Wypoczynkowy Maria, ul. Lasek Miejski 4, Lewin Kłodzki, tel: +48 74 869 84 52

Gdzie zjeść
- W Bardzie zjemy m.in. w zajeździe pod Złotym Gryfem, ul. Główna 23, tel. 074 817 16 32, w Karczmie Misoni w Opolnicy 51, tel. 074 817 13 63, pizzerii Verona, pl. Kasztelański 6, tel74 8171 426 i w Zajeździe pod Złotym Lwem.
- W Radkowie możemy zjeść w restauracji Graniczna będącej członkiem stowarzyszenia Dziedzictwo Kulinarne Dolnego Śląska. Restauracja mieści się w samym rynku.
- W Wambierzycach restauracja mieści się przy placu NMP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska