Od dziś wracają kontrole na granicy i lotnisku

  Od dziś wracają kontrole na granicy i lotnisku

  MAL, RŚ

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  .

  . ©Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

  Od dziś (4 lipca) wracają kontrole graniczne. Ma to związek ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży organizowanymi w Polsce. Jakich utrudnień możemy się spodziewać od dziś na granicy?
  .

  . ©Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

  Trzeba pamiętać, że tymczasowo zostanie zawieszona możliwość przekraczania granicy w dowolnym punkcie, np. w lesie lub na górskim szlaku. Z tego udogodnienia mogli korzystać obywatele krajów z tzw. strefy Schengen.

  Od 4 lipca do 2 sierpnia granicę można przekroczyć tylko w wyznaczonych punktach. W Karkonoszach są to: Sowia Przełęcz - Sovi Sedlo, Śląski Dom - Lučni bouda, Równia pod Śnieżką - Lučni bouda, Przesieka - Špindlerův Mlýn, Jagniątków - Petrova bouda, Czarna Przełęcz - Martinova bouda, Szrenica - Vosecka bouda. Na liście zatwierdzonych przejść granicznych w Karkonoskim Parku Narodowym nie ma Śnieżki.

  MSW ostrzega, że przejście granicy w miejscu, którego nie ma w rozporządzeniu, będzie naruszeniem przepisów. Grozi za to 500 zł mandatu.

  - Tymczasowa kontrola opierać się będzie na mobilnych patrolach Straży Granicznej. Funkcjonariusze korzystać będą ze specjalistycznych pojazdów, tzw. schengenbusów - mówi major Irena Skuliniec, rzecznik prasowy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. - Są one wyposażone w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych, urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów, urządzenia do identyfikacji narkotyków oraz do kontroli radiometrycznej - dodaje.

  Kontrole na granicy prowadzone będą wyrywkowo, wobec wytypowanych osób, więc nie powinno to zwiększyć kolejek na drogowych przejściach. W razie kontroli trzeba będzie okazać dowód osobisty lub paszport.

  Wzmożone kontrole będą prowadzone także na wrocławskim lotnisku. Obywatele europejscy muszą mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport, który potwierdza ich tożsamość. Inna sytuacja jest w przypadku osób z krajów spoza Europy. Oni powinni okazać nie tylko dowód tożsamości, lecz także dokumenty potwierdzające prawo do przekroczenia granicy i pobytu na terenie strefy Schengen.

  Tegoroczny szczyt NATO odbędzie się od 8 do 9 lipca w Warszawie, natomiast Światowe Dni Młodzieży będą trwały od 27 do 31 lipca w Krakowie. Spora grupa uczestników ŚDM będzie gościła także we Wrocławiu.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hej, redachtory !!

   może tak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   byśta dali jakie informacje o innych granicznych przejściach na Dolnym Ślasku, co ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama