Nie żyje Tadeusz Rybak, pierwszy biskup legnicki. Miał 88...

  Nie żyje Tadeusz Rybak, pierwszy biskup legnicki. Miał 88 lat

  CH

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Nie żyje Tadeusz Rybak, pierwszy biskup legnicki. Miał 88 lat

  © Piotr Krzyżanowski

  Dzisiejszej nocy w wieku 88 lat zmarł w Legnicy biskup senior Tadeusz Rybak, pierwszy biskup legnicki. Na początku lat 90. XX wieku zorganizował podwaliny diecezji, ustanawiając m.in. kurię biskupią, wyższe seminarium duchowne, sąd kościelny i inne instytucje służące diecezji.
  Nie żyje Tadeusz Rybak, pierwszy biskup legnicki. Miał 88 lat

  © Piotr Krzyżanowski

  Biskup Tadeusz Rybak urodził się 7 listopada 1929 roku w Milanówku koło Warszawy. W 1948 roku rozpoczął studia w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Święcenia prezbiteratu otrzymał 2 sierpnia 1953 roku z rąk biskupa Franciszka Sonika, sufragana kieleckiego. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie (1953-1954), parafii pw. św. Stanisława i św.
  Doroty we Wrocławiu (1954-1955) oraz parafii św. Stanisława Biskupa w Świdnicy (1955-1956). W latach 1956-1957 pracował w Instytucie Katolickim w Trzebnicy - Bętkowie. W roku 1957 rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie uzyskał tytuł doktora teologii w 1962 roku.

  Od 1 września 1962 do 1977 roku był wicerektorem Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu oraz wykładowcą teologii dogmatycznej i liturgiki. W tym samym czasie był członkiem Komisji Episkopatu do spraw Seminariów Duchownych oraz członkiem Rady Duszpasterskiej i Komisji Liturgicznej Archidiecezji Wrocławskiej. W 1969 roku został kapelanem Ojca Świętego.

  28 kwietnia 1977 roku został powołany przez Pawła VI biskupem tytularnym Benepoty i ustanowiony Biskupem Pomocniczym Arcybiskupa Henryka Gulbinowicza, Metropolity Wrocławskiego. Sakrę biskupią otrzymał 24 czerwca 1977 roku w Katedrze Wrocławskiej z rąk arcybiskupa Henryka Gulbinowicza.

  Od 1983 roku biskup Tadeusz Rybak był przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski do spraw Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego. W tym czasie komisja przygotowywała niemal wszystkie księgi liturgiczne, jakimi posługujemy się obecnie w Polsce.

  25 marca 1992 roku Ojciec Święty Jan Paweł II ustanowił biskupa Tadeusza Rybaka pierwszym Biskupem Diecezji Legnickiej. Uroczysty Ingres odbył się 24 maja 1992 roku. Urząd Biskupa Legnickiego - z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego - pełnił do 30 kwietnia 2005 roku. (na podst. inf. Kurii diecezji legnickiej).

  Jak poinformowała kuria biskupia, uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 11 marca, o godz. 11. Biskup Tadeusz Rybak spocznie w krypcie w katedrze legnickiej. W związku ze śmiercią pierwszego biskupa legnickiego, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski prosi, aby w całej diecezji zabiły dzwony. W środę 8 marca o godzinie 15. oraz w dniu pogrzebu, w sobotę 11 marca o godzinie 11.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Diecezja legnicka

   emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   gdzie wciskano głupiemu ludowi krwawe hostie. A znana od XIX wieku bakteria Serratia mercescens czyniła cuda dla lubiącej bajeczki gawiedzi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   taka prawda

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Może jakiś komentarz prawilców jaka to jest antykatolicka gazeta??

   Takie newsy to raczej ukazują się w spolegliwych watykańskich mediach.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A Ty masz jakis problem

   ww (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Czy go szukasz?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama