Ważne
  Nie zapomnieli o 13 grudnia

  Nie zapomnieli o 13 grudnia

  Grażyna Szyszka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Nie zapomnieli o 13 grudnia
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Grażyna Szyszka

  Obchody rocznicy 13 grudnia 1981 roku. W muzeum spotkali się działacze lokalni podziemia Solidarności. Przypomnieli, co się działo w Głogowie w czasie wojennego stanu.
  W sali głogowskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego spotkali się uczniowie szkół oraz działacze podziemnej Solidarności z lat 80. ubiegłego wieku. Okazją była 35. rocznica wprowadzenia Stanu Wyjątkowego. Z tej okazji zorganizowano konferencję naukową pod tytułem „Stan Wojenny w Zagłębiu Miedziowym (1981 -1983)”. Tematy wykładów dotyczyły głównie wydarzeń, które dotknęły mieszkańców Głogowa oraz regionu. I to zarówno z perspektywy działaczy ówczesnej opozycji i Solidarności, ale też Milicji Obywatelskiej oraz pracowników służb bezpieczeństwa.

  Ciekawy materiał dotyczący głogowskich wydarzeń z końca sierpnia 1982 roku przedstawił Adam Orzech. W bogatym zbiorze dokumentów i zdjęć znalazł się też amatorski film przedstawiający rozgromienie przez milicję manifestacji przy Pomniku Dzieci Głogowskich.

  Wśród uczestników konferencji było 20 działaczy podziemnej Solidarności Głogowa i okolic, Polkowic oraz Lubina. Dziś to grupa przyjaciół, która sobie bardzo ufa i może na siebie liczyć. Byli to: Zdzisław Wandycz, pomysłodawca i współorganizator spotkania w muzeum oraz Zbigniew Cirko, Andrzej Poroszewski, Józef Sławiński, Tadeusz Cieślak i Jan Gaca. Niemal wszyscy z nich zostali uhonorowani Krzyżem Wolności i Solidarności nadawanym działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL.

  - Szanujemy się wzajemnie , lubimy, choć oczywiście nie raz, w dyskusjach nie zgadzamy się ze sobą. Zresztą zawsze tak było - przyznaje Zdzisław Wandycz. - Ważne, że nasza grupa to ludzie, którzy sobie ufają.

  Konferencję zorganizował Społeczny Komitet Obchodów 35. rocznicy Wprowadzenia Stanu Wojennego i upamiętnienia Ofiar. Pomagał m.in. wicedyrektor muzeum Waldemar Hass oraz stowarzyszenie Patriotyczny Głogów.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo