Mózg międzynarodowej grupy przestępczej był na Dolnym Śląsku

  Mózg międzynarodowej grupy przestępczej był na Dolnym Śląsku

  BO

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dolnośląscy policjanci, przy współpracy z Europolem, rozbili grupę przestępczą, która zajmowała się praniem pieniędzy. Rozpracowywanie grupy trwało od dawna. Większość przestępców ukrywała się na Dolnym Śląsku.
  Policja z Wrocławia i Jeleniej Góry, przy wsparciu dolnośląskich antyterrorystów, Europolu i straży granicznej, rozbiła trzon grupy przestępczej zajmującej się oszustwami i wyłudzeniami pieniędzy. W sumie zatrzymali 9 osób. Kierownik i organizator grupy oraz jej członkowie to mieszkańcy powiatu powiatu jeleniogórskiego i lubańskiego, w wieku od 24 do 47 lat.

  Nad rozbiciem grupy przestępczej pracowano od dawna.
  Europol zorganizował spotkanie operacyjne w Hadze, w którym uczestniczyli policjanci z Wrocławia, a także z Chorwacji, Niemiec, Szwecji i Rumunii. Ponadto Europol koordynował działania służb polskich i zagranicznych. Uczestniczył też w wymianie informacji i wspierał czynności realizacyjne związane z zatrzymaniami, kierując na miejsce swoje mobilne biuro, co umożliwiło bezpośredni dostęp do baz
  Europolu.

  Dolnośląscy policjanci sprawdzili 25 miejsc, głównie mieszkania. Kierownika grupy zatrzymali w Suwałkach. Kolejni przestępcy ukrywali się na terenie powiatu jeleniogórskiego.

  Pokrzywdzeni, to obywatele Polski, Niemiec i Chorwacji. Policja szacuje, że może być to około 1000 osób. Straty, jakie ponieśli, to kwota nie mniejsza niż 10 milionów złotych. Grupa wymuszała pieniądze przez zastraszanie i podstęp. Zmuszała ludzi do zakładania fałszywych rachunków bankowych, kupowania lub tworzenia fałszywych firm i do rejestracji kart sim.

  W ten sposób grupa gromadziła dane, które służyły do tworzenia serwisów internetowych. Na serwisach umieszczali oferty, zachęcające użytkowników do sprowadzania z zagranicy samochodów, sprzętu transportowego i rolniczego. Przestępcy wypłacali pieniądze w bankomatach poza Polską lub wpłacali je na giełdy kryprowalut.

  Zatrzymanym może grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności. Policja wyjaśnia okoliczności tej sprawy.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Kierownik grupy xddd

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama