Metaloplastyka jako forma niezwykłej terapii

  Metaloplastyka jako forma niezwykłej terapii

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Alicja Huzarska od 2004 roku jest kierowniczką WTZ przy ul. Roosevelta w Legnicy
  1/5
  przejdź do galerii

  Alicja Huzarska od 2004 roku jest kierowniczką WTZ przy ul. Roosevelta w Legnicy

  Warsztaty Terapii Zajęciowej im. Andrzeja Krakowskiego stawiają m.in. na zajęcia metaloplastyki. To jedyna taka placówka na Dolnym Śląsku!
  Legnicki Warsztat Terapii Zajęciowej (WTZ) zlokalizowany przy ul. Roosevelta 27/1 rozpoczął swoją działalność 29 grudnia 2003 r. Organem założycielskim WTZ jest Fundacja Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski. Placówka otrzymała w 2011 roku imię jednego z założycieli i wieloletniego Przewodniczącego Fundacji, pana Andrzeja Krakowskiego.

  - WTZ posiada pięć pracowni - techniczną, plastyczną, gospodarstwa domowego, informatyczną oraz ogrodniczo - rękodzielniczą, w których podopieczni korzystają z zajęć a dodatkowo terapia uzupełniana jest poprzez pomoc psychologiczną. Opieką objętych jest 25 osób niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie, z Legnicy oraz powiatu legnickiego - wylicza Alicja Huzarska, kierowniczka Warsztatów Terapii Zajęciowej im Andrzeja Krakowskiego.

  Wyremontowane, świetnie wyposażone sale to jedno, ale najważniejsi i tak są ludzie - a Ci, w legnickim WTZ mają gigantyczne serca. Mowa tu zarówno o opiekunach, podopiecznych, a także o „dobrych duszach” Warsztatów. - Nasza jednostka zawsze może liczyć na wsparcie dobrych ludzi, m.in. marszałka Tadeusza Samborskiego - dodaje Alicja Huzarska.

  Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (dalej UMWD) w legnickim WTZ udało się w ciągu ostatnich 3 lat m.in. wykonać remont dwóch toalet w placówce. Zamontowano tam m.in. systemy desek samoczyszczących oraz wymieniono kabinę prysznicową na bezprogową i do tego dodatkowo dzieloną poprzecznie tak by od góry opiekun mógł pomóc w kąpieli osobie tego wymagającej. UMWD dofinansował to zadanie kwotą 26 400 zł.

  - Te, wydawać by się mogło nieduże inwestycje, bardzo usprawniają nam codzienną pracę, a podopiecznym gwarantują komfortowe zajęcia. Ważne, żeby czuli się tu swobodnie, niemal jak w domu - dzięki takim właśnie inwestycjom i zaangażowaniu ludzi dobrej woli jest to możliwe - dodaje Alicja Huzarska.

  Fundacja Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski dzięki wsparciu UMWD mogła przeprowadzić również dwie edycje programu: „Poznaj atrakcje swojego regionu” gdzie podopieczni mogli zwiedzać Wrocław (również od strony wodnej), odwiedzili ZOO, byli w Operze oraz na superwidowisku organizowanym przez Operę Wrocławską („Makbet” i „Poławiacze Pereł”), zwiedzili Sky Tower, podziwiali Panoramę Racławicką, odwiedzili regionalne Ekomuzea tworzone przez Stowarzyszenie Wrzosowej Krainy, gdzie przeszli fascynujące warsztaty, m.in: ceramiczne, mydlarskie, warsztaty poszukiwaczy agatów, robili świece woskowe w pasiece, uczyli się robienia oliwy i woreczków zielarskich w agroturystyce.

  ROZMOWA z Alicją Huzarską, kierowniczką WTZ przy ul. Roosevelta w Legnicy

  Metaloplastyka w Warsztatach Terapii Zajęciowej nie jest czymś standardowym, a wiem, że stawiacie Państwo właśnie na taką formę rozwoju.

  Ostatni projekt zatytułowany „Metaloplastyka” to pomysł nowy i mam nadzieję że spełni nasze oczekiwania. Jest to innowacyjny pomysł by wdrożyć podopiecznych i kadrę w temat metaloplastyki w trakcie serii zajęć w warsztacie zewnętrznym oraz na terenie naszej placówki. Nie mamy wiedzy czy podopieczni innych jednostek tym tematem się zajęli. Dla nas to duża nowość. Chcemy by podopieczni podnieśli poziom swoich umiejętności. Również terapeuci mają zgłębić temat, tak by kontynuować zajęcia już po zakończeniu spotkań. Dużo zawdzięczamy Panu Marszałkowi Tadeuszowi Samborskiemu, który tak życzliwie podchodzi do niepełnosprawnych i stara się przychylać do naszych próśb, wniosków i nowych pomysłów.

  Państwa podopieczni chętnie angażują się również w zawody sportowe. Sądząc po liczbie pucharów... z sukcesami?

  Warsztat powołał do życia w 2005 r. sekcję sportową „Olimp” pod egidą Olimpiad Specjalnych Polska- Dolnośląskie. Sekcja skupia uczestników z naszej placówki, oprócz tego zapraszamy do udziału w treningach i zawodach pozostałych uczestników z innych WTZ. Zawodnicy trenują regularnie, raz w tygodniu korzystają z udostępnionej przez OSiR Legnica hali oraz biorą udział w zawodach sportowych na szczeblu regionalnym, a nawet ogólnopolskim. Legniczanie wiodą prym w takich dyscyplinach jak: tenis stołowy, badminton, piłka nożna, czy lekkoatletyka. Trenerzy starają się wprowadzać kolejne dyscypliny np. nordic wal king, organizują sparingi i zawody z innymi klubami sportowymi. Dodatkowo od kilku lat organizujemy zajęcia artystyczne z zakresu ZUMBY. Zajęcia są przeznaczone dla naszych podopiecznych oraz uczestników z innych WTZ z Legnicy.

  Wasze pracownie wyglądają pięknie, rękodzieło, które wychodzi od Waszych podopiecznych zachwyca, a oni sami mają jeszcze czas i chęć na sport, to budujące.

  Najważniejsze, żeby nasi podopieczni chcieli działać. I chcą. Istotne jest dla nas wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego nie tylko poprzez możliwość realizowania własnych projektów, ale również poprzez wsparcie finansowe Urzędu Marszałkowskiego Olimpiad Specjalnych. My jako prowadzący jeden z klubów, odczuwamy to wsparcie poprzez dofinansowanie do organizacji zawodów bowlingowych czy badmintonowych.

  Co jeszcze jest potrzebne, żeby tak po prostu pomagać innym?
  Przede wszystkim wspaniała, wyrozumiała i życzliwa kadra. Dokładnie taka jaka jest u nas. Jeśli mogę sobie czegoś życzyć, to tego, żeby była taka już zawsze.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama