Karpacz chce mieć elegancki deptak. Szukają pieniędzy

  Karpacz chce mieć elegancki deptak. Szukają pieniędzy

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na deptaku mają się pojawić nowoczesne formy ulicznych mebli. Zaprojektowano specjalne klomby, kubły ma śmieci.
  1/6
  przejdź do galerii

  Na deptaku mają się pojawić nowoczesne formy ulicznych mebli. Zaprojektowano specjalne klomby, kubły ma śmieci. ©materiały inwestora

  Karpacz starał się o 5 mln złotych dotacji na przebudowę odcinka ulicy Konstytucji 3 Maja. Centrum kurortu miało zamienić się w turystyczną strefę dostosowaną do przyjmowania tłumów turystów. Koszt inwestycji oszacowano na ok. 12 milionów złotych. Niestety, wniosek miasta przepadł podczas posiedzenia Komitetu Monitorującego programu EWT Polska - Czechy i z tego źródła pieniędzy nie będzie.
  - Przeszliśmy pomyślnie dwa etapy: oceny formalnej i ekspertów. Odpadliśmy po ostatniej ocenie - mówi burmistrz Radosław Jęcek. - W programie, do którego składaliśmy wniosek, do podziału było 20 mln zł, a projektów zgłoszono prawie 120 na sumę 80 mln zł - dodaje.

  Jego zdaniem, unijne fundusze szerszym strumieniem płyną teraz do tzw. projektów „miękkich”. Karpacz dostał ok. 560 tys. złotych na zorganizowanie wspólnie z Czechami spotkań kulturalnych.


  Odmowa przyznania dotacji na deptak komplikuje projekt, który miał być jednym z głównych zadań kadencji burmistrza Jęcka. Samorząd był gotowy do ogłoszenia przetargu na wykonawcę i chciał zacząć inwestycję wiosną przyszłego roku.

  - Sądzę, że plany trzeba przesunąć o rok. Realny start budowy to 2018 - mówi Jęcek.

  Próbuje on jeszcze zdobyć pieniądze w innych unijnych źródłach. Jeśli się nie uda, Karpacz sfinansuje budowę z gminnej kasy. - Wówczas trzeba będzie nieco okroić projekt, bo choć miasto jest w niezłej kondycji finansowej, to nie stać go na deptak za 12 mln złotych - mówi burmistrz.

  Autorem projektu przebudowy ulicy jest zespół pod kierownictwem Roberta Futer-hendlera. Oś deptaka ma stanowić nieregularna linia, która ma podkreślać górski charakter miejscowości. Planowano wiele nowoczesnych rozwiązań m.in. pozyskanie wody do podlewania zieleni i do atrakcji wodnych ze strumieni górskich i specjalnie zaprojektowane latarnie z nagłośnieniem, możliwością sterowania i antenami Wi-Fi.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w latach 90-tych było tam bardziej elegancko

   :( (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   teraz to zalew kiczu, szmiry i tandety... pstrokata kalka Zakopanego. Duch Gór popełnij samobójstwo...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kalka - i to bardzo niskiej jakości...

   Majcher (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jeśli Bałtyk ma Mielno, to Karkonosze - Karpacz. W tym roku spędziłem w Karpaczu tydzień wakacji. Jedyne, co ratuje to miejsce to piękne góry i to też raczej na tych szlakach, gdzie nie spotyka się...rozwiń całość

   Jeśli Bałtyk ma Mielno, to Karkonosze - Karpacz. W tym roku spędziłem w Karpaczu tydzień wakacji. Jedyne, co ratuje to miejsce to piękne góry i to też raczej na tych szlakach, gdzie nie spotyka się pijanych turystów słuchających muzyki z telefonu. Po dawnej, karkonoskiej kulturze, ślad już zniknął. "Wciskanie" Janosików i "strasnie smacnych syrów" świadczy tylko o ubogim światopoglądzie ludzi. To smutne, że kolejna perła polskich gór umiera.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   Maciek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Miasto, które cały rok ma turystów w ciągu kilku lat nie może uzbierać na deptak

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Deptak

   Smutny Kartofelek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Szkoda, bo dzisiejszy "deptak" to smutna ulica o ograniczonym ruchu samochodowym.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama