Karkonosze toną w śmieciach. Mimo, że codziennie są...

  Karkonosze toną w śmieciach. Mimo, że codziennie są sprzątane!

  Karolina Niemczyk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne
  1/9
  przejdź do galerii

  Zdjęcie ilustracyjne ©Filip Kowalkowski, Polska Press

  Każdego roku Karkonoski Park Narodowy odwiedza około dwóch milionów turystów. Jak wycieczka w góry to trzeba zaopatrzyć się w prowiant i napoje, niektórzy nawet w te wyskokowe. To co zostaje zjedzone i wypite zostaje w górach... w postaci śmieci. Turyści śmiecą na potęgę.
  - Pozostawianie po sobie odpadów jest chyba problemem ogólnopolskim i nie dotyczy tylko Karkonoskiego Parku Narodowego. Polacy mają po prostu taką mentalność, która jednak mnie dziwi - mówi Michał Makowski, główny specjalista ds udostępniania parku. - Zawsze się dziwię, że jeśli ktoś potrafi przynieść pełne opakowania, nie potrafi wynieść pustych - dodaje.

  Karkonowski Park Narodowy prowadzi wiele kampanii zachęcających turystów do sprzątania po sobie.
  Przed wejściem do parku znajdują się również napisy „Proszę zabierz swoje śmieci z parku”. Zaśmiecania parku nie można zarzucić wszystkim, niektórzy odpady zabierają ze sobą i wyrzucają do kosza poza parkiem lub nawet zabierają ze sobą.

  - Niektórzy zarzucają nam, że w Karkonoskim Parku Narodowym jest zbyt mała ilość koszy na śmieci. Zapominają, że to jest park narodowy, a nie park miejski. W górach. Nie możemy w nim na szlakach ustawić koszy na śmieci co 200 metrów. Wychodząc z parku odpady trzeba po prostu ze sobą zabrać - tłumaczy Michał Makowski.

  Mimo wszystko park codziennie jest sprzątany. Te kosze, które zostały ustawione są opróżniane, a odpadki porozrzucane są zbierane. Innym problemem są grzybiarze i osoby zbierające jagody. Wchodzą do parku do miejsc, gdzie nie powinno ich być i tam również zostawiają butelki pet, niedopałki papierosów, puszki po piwie czy papierki po przekąskach.

  - Ciężko jest nam dotrzec do takich miejsc. Firma, która świadczy usługi porządkowe w parku nie będzie przecież obchodzić całego, tak rozległego terenu. Karkonoski Park Narodowy jest naszym wspólnym dobrem. Bardzo proszę by o niego dbać i nie zaśmiecać - zwraca się do wszystkich Michał Makowski.

  - Dla mnie to zwykłe cebulactwo - mówi Łukasz Zubrzycki, który w KPN uprawia wspinaczkę skałkową. - Gdy wybieramy się z ekipą na wspinanie nie ma opcji by choćby papierek po nas został. A przecież zabieramy ze sobą napoje, jedzenie, niektórzy palą. Zasada jest prosta: co przyniosłeś to wynosisz - dodaje mężczyzna.

  Problem pozostawionych odpadów nie dotyczy tylko Karkonoskiego Parku Narodowego ale wszystkich miejsc jakie odwiedzamy. I nie dotyczy to tylko atrakcji turystycznych.

  - Człowiek idzie z dzieckiem na plac zabaw a tam pety, puszki po piwie, opakowania po chipsach. Po prostu chlew. Nie wiem co trzeba mieć w głowie, żeby po sobie nie sprzątać. W Zgorzelcu jest piękny Fort Bolka i Lolka, dzieci się bawią, a rodzice syfią dookoła. Przecież tam są kosze na śmieci - mówi Justyna Lisiecka, mieszkanka Zgorzelca.

  Opakowania po produktach z polskich sklepów widać też poza granicami naszego kraju.

  - Na Berzdorfie to normalne. Puszki i butelki po piwie z polski się wysypują. Nie mówię, po niemieckich produktach też można znaleźć opakowania, no ale po polskich rzeczach odpadów widać najwięcej - mówi Agata Drach, mieszkanka Zgorzelca. - Latem często jeżdżę na Blue Lagune i widzę jak ludzie zagrzebują w piasku na plaży pety, butelki, puszki. To naprawdę okropne i przede wszystkim źle o nas świadczy. A przecież nie wszyscy jesteśmy tacy - dodaje kobieta.

  Być może nasza mentalność powoli się zmienia, bo przybywa osób, które wszelki śmieci po sobie zbierają. Dzieci w szkołach uczą się recyklingu i zbierania odpadów podczas „Dnia ziemi”. Są również takie osoby, które na własną rękę sprzątają Karkonoski Park Narodowy, parki, plaże czy place zabaw.

  - Nie mogę na to patrzeć po prostu. Lubię jak jest czysto - mówi pani Helena, 70-latka ze Zgorzelca i ze spokojem zbiera papierki w parku.

  Czytaj także

   Komentarze (40)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Edukowac

   Helena Bardo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Dzicz I brak szacunku dla przyrody. Trzeba ludzi edukowac bo to ciemnota

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śmiecenie to hamstwo

   Krzyś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Ale jak czytam te komentarze, to od razu nasuwa mi się na myśl pewien dość znany cytat:

   "Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie poznałem internetu."

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie popieram śmiecenia, ale...

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   Ci ludzie cytowani w tym artykule, to typowe zakompleksione ludzie, dla których zawsze wszędzie lepiej gdzie nas nie ma. Tacy powinni się leczyć z tych kompleksów u jakichś psychologów. Śmiecenie...rozwiń całość

   Ci ludzie cytowani w tym artykule, to typowe zakompleksione ludzie, dla których zawsze wszędzie lepiej gdzie nas nie ma. Tacy powinni się leczyć z tych kompleksów u jakichś psychologów. Śmiecenie to chamstwo, potępiam to, ale twierdzenie, że wszędzie śmiecą głownie Polacy, to już przesada. Pracowałem trochę w turystyce, miałem do czynienia z turystami z wielu krajów i wszyscy śmiecą równo, a już chyba jedni z najgorszych śmieciarz, to Niemcy i wiecznie napruci Angole. Po nich zawsze było najwięcej sprzątania.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zgorzelec/Gorlitz

   *** (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Pojedź sobie do Zgorzelca, do parku nad Nysą, a potem przejdź na niemiecką stronę i porównaj. Jedyne śmieci (pojedyncze) jakie są w tamtejszym parku pochodzą z Polski. Po prostu wstyd być...rozwiń całość

   Pojedź sobie do Zgorzelca, do parku nad Nysą, a potem przejdź na niemiecką stronę i porównaj. Jedyne śmieci (pojedyncze) jakie są w tamtejszym parku pochodzą z Polski. Po prostu wstyd być Polakiem... Nawet syfiasty NRDówek jest sto razy czystszy niż najczystsza w Polsce Opolszczyzna...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co za bzdury

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Tylko musisz wiedzieć, że dużo z tych śmieci porozrzucali sami Niemcy, którzy kupili te towary po naszej stronie. A, że może mają czyściej w miastach, to jest zasługa tylko i wyłącznie lepszego...rozwiń całość

   Tylko musisz wiedzieć, że dużo z tych śmieci porozrzucali sami Niemcy, którzy kupili te towary po naszej stronie. A, że może mają czyściej w miastach, to jest zasługa tylko i wyłącznie lepszego serwisu sprzątającego. Po prostu częściej i dokładniej sprzątają niż u nas. Ale już np w tych największych miastach pokroju Berlin, czy Hamburg jest syf dużo gorszy niż u nas. Kolejny mocno zakompleksiony człowieczek.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niestety

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Taki mamy naród. U mnie gdyby spółdzielnia nie sprzatała to całe osiedle tonęło by w śmieciach. A nie mam żadnej patologii, za to bardzo wielu studentów wynajmujących mieszkania.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czyli to prawda co mówią Anglicy, że Polak to CIAPATY!

   Czyli to prawda co mówią Anglicy, że Polak to CIAPATY! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   =


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CIAPATY? Do pięt nie dorównujemy... my myjemy się 1 raz na 5 dni, oni 5 razy na 1 dzień

   wrocco (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   nie wszyscy są tacy... ale wystarczy letnia przejażdżka MPK....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To z pewnością jacyś uchodźcy! Gdzież im do naszej kultury!

   Prawdziwy polski patriota dba o swoją ziemię ojczystą! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uchodźcy w Karkonoszach?

   Uchodźcy w Karkonoszach? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Uchodźcy w Karkonoszach?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   może polscy uchodźcy z UK

   wrocco (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   coraz więcej "anglików" jeździ po Wrocławiu... uciekają przed Brexitem i słabnącym funtem

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jacy to turyści?

   podróżnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14

   To nie są turyści! To zwykła hołota! Poziom wychowania polskiego społeczeństwa jest coraz niższy ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W ogóle nie ma mandatów

   Kat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Jak by były piesze patrole i za najmniejszy śmieć wlepiały mandaty 500 zł to szybko by się to ukróciło.Mam na myśli cały kraj.A jak nawet złapią na śmieceniu to maks. jest 100 a to i tak...rozwiń całość

   Jak by były piesze patrole i za najmniejszy śmieć wlepiały mandaty 500 zł to szybko by się to ukróciło.Mam na myśli cały kraj.A jak nawet złapią na śmieceniu to maks. jest 100 a to i tak rzadko.Więc o czym my tu mówimy?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie tylko śnieci

   taka obserwacja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18

   Plaża nad Bałtykiem, szeroka na ponad 40 m. 3-osobowa rodzina (rodzice ca 40-45 lat, syn około 10 lat, zajmują miejsce tuż przy brzegu morza (z trzech stron parawan). Syn mówi do matki że chce...rozwiń całość

   Plaża nad Bałtykiem, szeroka na ponad 40 m. 3-osobowa rodzina (rodzice ca 40-45 lat, syn około 10 lat, zajmują miejsce tuż przy brzegu morza (z trzech stron parawan). Syn mówi do matki że chce siku. Matka zabiera syna około 20 metrów od brzegu morza; do wyjścia z plaży jeszcze jakieś 20 m. Na środku plaży wykopuje nogą dołek i mówi do syna żeby sikał. 10-letni chłopak słucha matki. Sika na oczach przechodzących plażowiczów. Nikt nie reaguje. Zwracam ojcu uwagę na ich zachowanie. Ojciec na to: "i co z tego".
   Wniosek: idioci nie biorą się znikąd, stają się z nimi przez wychowanie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To typowe zachowanie wyborców PiSu.

   Stąd nazwa tej organizacji. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To typowe zachowanie dla lewaków

   ed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Oni szczają wszędzie, nawet na środku ulicy:

   http://wprawo.pl/2017/08/21/oto-nowoczesnosc-publicznie-obnazala-sie-i-sikala-na-ulicy-zostala-rzeczniczka-prasowa-rady-miejskiej-w-barcelonie/

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama