Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest takie miasto Lądek-Zdrój

Agata Grzelińska
Lądek-Zdrój
Lądek-Zdrój Wikimedia
W popularnej komedii „Miś” Stanisława Barei pani na poczcie upierała się, że nie ma takiego miasta Londyn. Jest za to Lądek, Lądek-Zdrój. Nawet jeśli bywacie w Londynie, do Lądka-Zdroju też zajrzyjcie koniecznie

Lądek Zdrój to doskonałe miejsce na weekendowy wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Spacery po okolicznych górach nie wymagają wyjątkowego przygotowania fizycznego, a gwarantują piękne widoki.

Już w XIX wieku Lądek-Zdrój był popularnym celem kuracjuszy. Lekarze wówczas zalecali pacjentom długie spacery, które wspomagały terapię. Budowlą, z której słynie miasto, jest przepiękne Uzdrowisko Wojciech. XVII-wieczny obiekt, przebudowany 200 lat później, kryje w swym wnętrzu marmurowy basen zaprojektowany w stylu tureckiej łaźni oraz kamienne wanny do kąpieli perełkowych. Jest tam również pijalnia wód tryskających z ciepłych źródeł siarczkowo- siarkowodorowo- fluorowych.

Głosuj na Lądek-Zdrój w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska

Lądek ma też kilka innych magicznych miejsc. Wiele przepięknie odrestaurowanych kamieniczek w Rynku czy romantyczny most św. Jana, który od XVI wieku zawsze opierał się powodziom. Ponoć dlatego, że zaprawę do jego budowy robiono z jaj. Dwuprzęsłowy, gotycki most z 1565 roku ozdobiony jest piaskową figurą św. Jana Nepomucena z 1709 roku, która ma przypominać tę z mostu Karola w Pradze.

Będąc w Lądku-Zdroju, trzeba zarezerwować sobie czas na odwiedziny w Arboretum - parku drzew i krzewów egzotycznych. Dogodne warunki klimatyczne i glebowe tworzą specyficzny mikroklimat, w którym doskonale rozwijają się rozmaite gatunki drzew i krzewów z całego świata. Arboretum ma bogatą kolekcję gatunków drzew i krzewów iglastych i liściastych, a także różaneczników i azali. Arboretum jest udostępnione do zwiedzania od maja do października.

Dla rodzin preferujących aktywny wypoczynek dobrą propozycją będzie wycieczka do niedalekiej jaskini Radochowskiej z ponad 250 metrami podziemnych korytarzy. Uwaga: zamknięta we wtorki. Jaskinia położona w Górach Złotych koło wsi Radochów, znajduje się wewnątrz soczewki wapienia wczesnopaleozoicznego, na jej styku z łupkami łyszczykowymi. Wejścia prowadzą do trzech krótkich komór połączonych długim, wąskim korytarzem. Wewnątrz jaskini jest jeziorko, w którym żyją relikty epoki polodowcowej, jak prapierścienica jaskiniowa, biały i ślepy skorupiak studniczek oraz pierwowij. Nacieki to głównie małych rozmiarów stalaktyty i stalagmity, grzybki, żebra, kaskady i polewy naciekowe. Widok wart ujrzenia.

Na wschód i południe od miasta leżą Skałki Lądeckie - atrakcje dla fanów wspinaczki. Skałki tworzą dwie grupy skalne - rejon Trojaka (szczyt o wys. 766 m n.p.m.) i Sztolne Skały, malowniczo położone pośród lasów. Na rejon Trojaka składaja się Trojan, Skalny Mur z Szybem, Trzy Baszty i Skalna Brama. Skały Sztolne, zbudowane jak Trojak z gnejsów to najliczniejsza grupa skalna w Górach Złotych. Leżą na zachodnim zboczu Królówki (784 m n.p.m.) i ciągną się w kierunku wschód-zachód, tworząc rozproszony łańcuch. Najciekawsze skałki to: Niżna, Mała, Wyżnia, Iglica i Skalny Ząb.

Miasto ma także galerię w Rynku, która teraz przyciąga koneserów sztuki wystawą obrazów czeskich malarek.

Wieża widokowa na Górze Borówkowej to cel turystycznych pieszych wycieczek. Wieża leży na polsko-czeskiej granicy. To tu spotkali się polscy i czechosłowaccy opozycjoniści 21 sierpnia 1987 roku. W konspiracyjnych warunkach działacze Solidarności Polsko-Czechosłowackiej (m.in. Jacek Kuroń, Jan Lityński, Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas, Václav Havel czy Jiří Dienstbier, późniejszy minister spraw zagranicznych i Petr Pospíchal, późniejszy przewodniczący czeskiej Rady Radia i Telewizji).

Z Lądka Zdroju dotrzemy tam w półtorej godziny. Razem z pobytem na miejscu i powrotem wycieczka nie powinna zająć więcej niż 4-5 godzin. Wieża ma 24 metry wysokości. Przy dobrej pogodzie widać z niej masyw Śnieżnika. Na miejscu można napić się czeskiego piwa i coś zjeść.

Uwaga: Górzysta droga ze Złotego Stoku do Lądka Zdroju jest kręta i złej jakości. Tam podczas rajdu w 1993 roku zginął Marian Bublewicz, jeden z najlepszych polskich kierowców. W miejscu wypadku jest tablica pamiątkowa. Oczywiście kierowca amator zachowujący podstawowe zasady przejedzie tamtędy bezpiecznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska