Jelenia Góra: Jan G. odpowie za brutalny gwałt i zabójstwo...

  Jelenia Góra: Jan G. odpowie za brutalny gwałt i zabójstwo sprzed 23 lat?

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na ławie oskarżonych zasiadł Jan G., który w chwili zabójstwa miał 19 lat. Został zatrzymany 22 lata po zabójstwie
  1/4
  przejdź do galerii

  Na ławie oskarżonych zasiadł Jan G., który w chwili zabójstwa miał 19 lat. Został zatrzymany 22 lata po zabójstwie ©Rafał Święcki

  Przed Sądem Okręgowym w Jeleniej Górze rozpoczął się proces zabójcy 15-latki ze Zbylutowa pod Lwówkiem Śląskim. Nastolatka została zgwałcona i zamordowana 23 lata temu. Na trop zabójcy wpadli policjanci z wrocławskiego Archiwum X.
  Na ławie oskarżonych zasiadł 42- letni Jan G., który w chwili zabójstwa miał 19 lat. Został zatrzymany w ubiegłym roku, a więc 22 lata po zabójstwie. Podczas przesłuchania przyznał się do gwałtu, ale nie do zabójstwa. Twierdził, że jedynie pobił ofiarę. Prokurator przedstawił mu zarzut dokonania zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem oraz gwałtu. Jan G. trafił do aresztu i przebywa w nim do dziś. Grozi mu dożywocie.


  - Ze względu na charakter sprawy złożyliśmy wniosek o wyłączenie jawności procesu. Zwróciła się o to rodzina ofiary - mówi prokurator Michał Korczycki.

  Sąd podzielił to zdanie i proces będzie się toczył za zamkniętymi drzwiami, bez udziału mediów.

  Tożsamość zabójcy udało się ustalić dzięki pracy policjantów z wrocławskiego Archiwum X. To oni odkurzyli sprawę i sześć lat temu na nowo zaczęli analizować ślady i zeznania świadków. Pomogły m.in. analizy DNA.

  Jan G. został zatrzymany 2 listopada 2015 roku pod Lwówkiem Śląskim. Był kompletnie zaskoczony.

  Prokuratura przygotowując się do procesu przeprowadziła m.in. ekshumację zwłok 15-latki. Specjaliści z zakresu medycyny sądowej badali ciało ofiary brutalnego mordu, by znaleźć nowe dowody, które mogły umknąć śledczym, bezskutecznie poszukującym przed laty zabójcy. W 1993 roku, gdy próbowano rozwikłać zagadkę śmierci Ewy nie istniały kryminalistyczne metody, którymi biegli posługują się dzisiaj.

  Ewa Pilarska została zamordowana w nocy z 21 na 22 sierpnia 1993 roku. Wracała wtedy do domu w Zbylutowie z dyskoteki w pobliskim Chmielnie (miejscowość w pobliżu Lwówka Śląskiego)

  To była jej trzecia dyskoteka w życiu. Na zabawę do Chmielna przyszła razem z koleżankami. Dyskoteka „Zacisze” była znana w całej okolicy. Zjeżdżali tu młodzi ludzie ze Lwówka Śląskiego, Jawora, Złotoryi, Bolesławca. Dzisiaj po tej dyskotece nie ma śladu. Nie został nawet budynek.

  Ewa z zabawy wyszła do domu o 3 nad ranem. Koleżanki, z którymi przyszła na dyskotekę, prosiły, by zaczekała jeszcze godzinę i wrócą wszystkie razem. Nie zaczekała i do domu nie doszła.

  Rano zaalarmowano policję. Zaczęto poszukiwania, brała w nich udział rodzina Ewy i sąsiedzi. Najpierw znaleziono bieliznę dziewczyny. Leżała 500 metrów od jej domu. Zaczęto przeczesywać lasy i okoliczne pola. Wtedy akcję przerwała potężna burza, która przeszła nad wsią. Wznowiono ją w poniedziałek 23 sierpnia. Mieszkańcy Zbylutowa do dzisiaj pamiętają jak z zamarłym sercem przeszukiwali zarośla. Ciało Ewy odnalazł jej ojciec.

  Dziewczyna została w brutalnie zgwałcona. Policjanci nie chcieli mówić o szczegółach, bo były zbyt drastyczne. Na początku śledztwa przesłuchali uczestników dyskoteki, mieszkańców wioski, koleżanki Ewy. Potem dochodzenie było zawieszane i wznawiane przez kolejne lata.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dla takiego tylko sznur!

   luki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   dla takiego tylko sznur!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co nie

   co nie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 12

   Z mordki wygląda na arabskiego imigranta, a nie typowego POLAKA KATOLIKA.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Jamci (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   Z mordy wygląda na takiego samego zacofanego przygłupa jak ty i cała twoja czerwona kałmucka rodzina przywieziona po wojnie do Polski z Azji.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panowie sie znają?

   Ten sam poziom. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   - Kloaki.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama