Grzyby na Dolnym Śląsku. Gdzie już są? Czy warto jechać?

  Grzyby na Dolnym Śląsku. Gdzie już są? Czy warto jechać?

  Marcin Kaźmierczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Tomasz Bolt/Polska Press

  Dolnośląscy grzybiarze muszą uzbroić się w cierpliwość, bowiem po pierwszym, krótkotrwałym wysypie, który miał miejsce na przełomie lipca i sierpnia, znów trzeba sporo się nachodzić, by cokolwiek znaleźć. To nie oznacza, że grzybów w ogóle nie ma. Zawsze warto wybrać się na spacer do lasu. Jednak na prawdziwy wysyp trzeba jeszcze poczekać.
  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Tomasz Bolt/Polska Press

  – Gdy ktoś dobrze i wytrwale poszuka, to coś powinien zebrać, więc nie jest tak, że tych grzybów kompletnie nie ma – mówi Jacek Czepnik, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Wołów.

  Aby było ich więcej, sam deszcz, którego w ostatnim czasie było sporo, nie wystarczy. – Wilgotność jest bardzo dobra, ale jeśli w czwartek nad ranem mieliśmy raptem osiem stopni Celsjusza, to niestety nie może się to przełożyć na nagły wysyp grzybów. Musimy po prostu poczekać, aż zrobi się cieplej – tłumaczy Czepnik.

  Zdaniem zastępcy nadleśniczego Nadleśnictwa Wołów, w tym roku, nawet biorąc pod uwagę deszczową aurę, może być mniej grzybów. Wpływ na to może mieć ubiegłoroczna susza. – Grzybnia to bardzo delikatna siatka z plechy, która jest bardzo czuła na zmiany wilgotności. Ubiegłoroczna susza znacząco obniżyła poziom wód gruntowych, który nie poprawi się w ciągu jednego roku.

  Gdzie na grzyby? Warto sprawdzić lasy w okolicach Chocianowa

  Znacznie lepsze informacje płyną z Nadleśnictwa Złotoryja. Jak twierdzi nadleśniczy Jacek Kramarz, w tamtejszych lasach zaczyna powoli przybywać grzybów. – Grzyby znaleźć można przede wszystkim naszych terenów, w pobliżu Chocianowa, gdzie jest sporo borowych lasów. Dobrym miejscem są także okolice miejscowości Nowy Kościół – zdradza Jacek Kramarz.

  Gdy już wrócimy do domu z koszem pełnym kurek, podgrzybków i prawdziwków, a nie mamy pewności, czy wśród nich nie czai się jakiś grzyb trujący, wybierzmy się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, gdzie bezpłatnie można skonsultować jadalność zebranych okazów.

  – Codziennie dyżur ma któryś z naszych klasyfikatorów, który bezpłatnie stwierdzi, czy dany grzyb jest jadalny, czy nie. Na tym polega badanie. Aby było ono jednak możliwe, należy dostarczyć do nas grzyby w jednym kawałku – Wiesława Iwanków, kierownik oddziału laboratoryjnego wrocławskiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

  Aby grzybobranie było przyjemne zarówno dla nas jak i innych użytkowników lasu, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

  – Przede wszystkim należy zabrać ze sobą telefon komórkowy z zapisanym numerem do danego nadleśnictwa. Wtedy, nawet w przypadku zgubienia się, naszym służbom łatwiej jest dotrzeć do takiej osoby. Warto też zapamiętywać numery mijanych dróg pożarowych, które pomagają orientować się w terenie. Gdy jednak nie znamy dobrze lasu, nie zapuszczajmy się zbyt daleko. Tylko od początku sierpnia przeprowadziliśmy dwie takie interwencje – mówi nadleśniczy Wiesław Daszkiewicz z Nadleśnictwa Sława Śląska. – Pamiętajmy także o bezwzględnym zakazie wjazdu samochodami do lasu – dodaje.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PISZCIE GDZIE SĄ GRZYBY

   GRZYBIARA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   WYKORZYSTAJMY ARTYKUŁ DO PRZEKAZANIA SOBIE INFO GDZIE SIĘ POJAWIŁY GRZYBY ;)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poszukaj sobie

   Lipa w lasach (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   http://www.grzyby.pl/foto/wystepowanie-0.htm


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ta mapka to pic na wodę

   gg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   nie pokrywa się z rzeczywistością.Testowane wielokrotnie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama