Głogów ma relikwie świętego Mikołaja

  Głogów ma relikwie świętego Mikołaja

  Grażyna Szyszka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Relikwie świętego Mikołaja
  1/4
  przejdź do galerii

  Relikwie świętego Mikołaja ©Grażyna Szyszka

  W kościele Bożego Ciała znajdują się relikwie świętego biskupa z Miry. Będą okazane podczas odpustowej mszy świętej w imieniny Mikołaja.
  Parafia pod wezwaniem świętego Mikołaja przygotowuje się do odpustowej mszy świętej z okazji imienin patrona, który jest również patronem Głogowa. We wtorek, 6 grudnia odprawi ją biskup diecezjalny Tadeusz Lityński. Podczas mszy wierni będą mogli zobaczyć i oddać cześć relikwiom świętego, które od wielu lat znajdują się w kościele Bożego Ciała. Piękny relikwiarz zostanie uroczyście wniesiony do kościoła, a towarzyszyć mu będzie figurka świętego Mikołaja.

  - Na czas nabożeństwa wyeksponujemy relikwie, aby wierni mogli je zobaczyć, a po mszy oddać im cześć - mówi ksiądz kan. Stanisław Brasse, proboszcz parafii.

  Nie bardzo wiadomo od kiedy relikwie św.
  Mikołaja są pod opieką głogowskich duchownych, ale pewne jest, że od co najmniej 60 lat. To mała drobinka umieszczona na szkarłatnym suknie, a pod nią podpis „s. Nicolai Ep”. Od niedawna eksponuje ją nowy, bogato zdobiony relikwiarz.

  Głogowianie wiedzą, że kościół świętego Mikołaja to nie to samo, co parafia pod jego wezwaniem. Po wojennych zniszczeniach, gdy sakralny obiekt przy sądzie straszył wypaloną ruiną, biskup podjął decyzję, aby parafię przenieść do kościoła Bożego Ciała. Choć on sam też okrutnie ucierpiał, z roku na rok, siłami mieszkańców został odbudowywany.


  Rzeźby połączyły kościoły  Łącznikiem między świątyniami stały się dwie drewniane figury, które przed wojną stały w ołtarzu kościoła św. Mikołaja, a po zmianie parafii trafiły do bocznych naw Bożego Ciała i stoją tam do dziś. Jedną z nich przedstawia postać świętego Mikołaja. O historii rzeźb będą mówić tabliczki, które w przyszłości zostaną umieszczone w kościele.

  Przy okazji imienin patrona parafii na starówce ks. kan. Stanisław Brasse chce zachęcić parafian do poznawania historii życia świętego Mikołaja.

  - Święty Mikołaj kojarzy się przede wszystkim z prezentami dla dzieci. I bardzo dobrze, bo ten wyjątkowy biskup z Miry znany był z wielkiego serca i okazywania ludziom dobroci. Warto jednak poznać konkretne fakty z jego życia, bo mogą nas one zainspirować do podobnego postępowania względem Boga i drugiego człowieka - dodaje proboszcz i zaprasza parafian do udziału w odpuście parafialnym. Zachęca również uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu parafii pw. Świętego Mikołaja w Głogowie do wzięcia udziału w wyjątkowej grze miejskiej o nazwie „Dzień ze świętym Mikołajem”. Rolą uczestników będzie zaliczenie zadań z zakresu wiedzy o życiu patrona parafii i Głogowa, jego kulcie i legendach z nim związanych. Pisemne zgłoszenia drużyn są przyjmowane do 1 grudnia do godz. 14 pod nr faksu: 76 833 24 02.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama