Dziś 60-lecie KGHM. Miedziowe wspomnienia

  Dziś 60-lecie KGHM. Miedziowe wspomnienia

  Ewa Chojna

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

  60-lecie KGHM. Wspominają Jana Wyżykowskiego.Kochałam mojego męża i szanowałam to, że ma swoją pasję i swoje cele. Rzadko bywał w domu, ale ja to rozumiałam i pogodziłam się z tym. Zawsze też powtarzał, że on przede wszystkim jest górnikiem – tak swojego męża, Jana Wyżykowskiego wspomina Kazimiera Wyżykowska, która wzięła udział w obchodach 60-lecia Polskiej Miedzi.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

  Dziś KGHM ma swoje święto. Pod obeliskiem w Sieroszowicach złożono kwiaty i wieńce. Ludzie związani z Polską Miedzią tłumnie uczestniczyli w uroczystościach wspominając dzień, który okazał się pierwszym dniem zagłębia miedziowego. Nikt nie myślał wtedy o tym, jak odkrycie śladów miedzi niedaleko małej wsi, w szczerym polu, wpłynie na sam region, ale i cały kraj i jego gospodarkę.

  W uroczystościach udział wziął między innymi Mieczysław Bury, bliski współpracownik Jana Wyżykowskiego.
  - Wszystko się zaczęło w miesiącu wrześniu w roku 1956, kiedy jako młody pracownik przedsiębiorstwa geologicznego w pile przyjechałem do Sieroszowic. Może to była łąka, może jakieś ściernisko. Tam był kołek wbity w ziemię, a na nim napis Sieroszowice IG1. Nie trudno się było domyśleć, że to była lokalizacja otworu, który wyznaczył Wyżykowski. I on stał nad tym kołkiem, stał przed wielką niewiadomą – powiedział nam Mieczysław Bury. - Ale udało się.

  CZYTAJ WIĘCEJ NA LUBIN.NASZEMIASTO.PL

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama