Dzięki środkom z zewnątrz możemy się rozwijać

  Dzięki środkom z zewnątrz możemy się rozwijać

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Halina Stasiełowicz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
  1/7
  przejdź do galerii

  Halina Stasiełowicz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

  Od rozpoczęcia działalności  członkami organizacji są nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

  – Osoby te dobrowolnie  płacą składki, mając na uwadze trudną sytuację oraz dobro dzieci niepełnosprawnych. W naszych działaniach wspierają nas rodzice uczniów, niektóre zakłady i firmy na terenie gminy Bystrzyca Kłodzka i Międzylesie – opowiada Halina Stasiełowicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. 

  Organizacja może liczyć  także na wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. 

  Jednym z głównych celów stowarzyszenia jest pozyskiwanie funduszy, które pozwolą na podniesienie poziomu i skuteczności rehabilitacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej przebywającej w ośrodku. Warto podkreślić, że organizacja znana jest w całym regionie.

  Podopiecznymi ośrodka w Długopolu Zdroju są  dzieci niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym, a także dzieci i młodzież z afazją, autyzmem, niedosłuchem oraz sprzężeniami. 

  – Prowadzimy również zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dzieci –mówi Halina Stasiełowicz. 

  Założeniem stowarzyszenia są  również działania, mające na celu włączenie takich dzieci i młodzieży do aktywnego życia w środowisku osób pełnosprawnych.

  – Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim za wsparcie. W szczególności Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego. Planujemy złożyć kolejne projekty, które mam nadzieję otrzymają dofinansowanie i pozwolą nam na rozwijanie naszej działalności – dodaje pani prezes .

  ROZMOWA z Haliną Stasiełowicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej  Chcemy pomagać osobom niepełnosprawnym. Dzięki pomocy instytucjom i mieszkańcom jest to możliwe

  Jakie jeszcze działania realizowane są w Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej?

  Uczestnicząc w różnych programach wspieramy wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w rehabilitacji , w rozwoju zainteresowań oraz promowaniu zdrowego trybu życia. Dajemy im możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach na basenie, w wyjazdach w góry na narty, hipoterapii czy dogoterapii. Staramy się cały czas rozwijać i poszerzać naszą ofertę na tyle, na ile jest to możliwe. Ważne jest dla nas rozszerzanie naszej działalności. Dzięki wsparciu instytucji i mieszkańców jest to możliwe.

  Poprzez różne działania, które oferujemy, dzieci i młodzież niepełnosprawna mogą aktywnie spędzić wolny czas. W miarę możliwości poprawiamy bazę placówki kupując sprzęt, który pozwala poszerzyć zakres rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych. Niedawno kupiliśmy sprzęt do biofeedbacku. Metoda ta stwarza możliwość korygowania dysfunkcji mózgowych powstałych w wyniku zaburzeń rozwoju mózgu.

  Na jakie jeszcze cele przeznaczają Państwo środki finansowe?

  Część zgromadzonych środków finansowych przeznaczamy na realizację zadań statutowych szkoły. Ostatnio realizowanym zadaniem jest pomoc finansowa w doposażeniu kuchenki szkolnej dla nowo powstałej Zasadniczej Szkoły Zawodowej o kierunku kucharz. Z kuchenki chętnie skorzystają inni wychowankowie i dzięki temu będą mieli możliwość rozwijania zainteresowań kulinarnych. Było to dla nas ważne zadanie, bo kształcenie osób jest dla nas priorytetową sprawą.

  Zdobywanie pieniędzy jest ważne w obecnej, trudnej sytuacji oświaty, ale nie najważniejsze. Dlatego zajmujemy się także upowszechnianiem wiedzy o problemach dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz sposobach ich pokonywania. Chcemy uświadamiać ludzi, w tym zakresie. Ważna jest dla nas integracja osób niepełnosprawnych i przystosowanie ich do życia w społeczeństwie. Takie osoby też chcą spełniać marzenia, pracować, nawiązywać nowe kontakty i cieszyć się życiem.

  Z tego, co wiem, to nawiązują Państwo kontakt z różnymi instytucjami...

  Współpracujemy z wieloma organizacjami działającymi na naszym terenie i nie tylko. Wspólne działanie realizowane jest w zakresie informacji i wymiany doświadczeń dotyczących problemów tych dzieci oraz w zakresie inicjatyw społecznych. Współpraca z innymi ośrodkami jest bardzo ważna.

  W jakim zakresie podopieczni otrzymują jeszcze pomoc?

  Pomagając wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dajemy im również możliwość poznawania naszego kraju poprzez współfinansowanie wyjazdów na „zielone szkoły” czy inne ciekawe wycieczki. Jest to tradycją naszej szkoły.
  Dzięki takim wyjazdom staramy się upowszechnić turystykę i wypoczynek wśród niepełnosprawnych oraz integrować ich w środowisku.

  Aby osiągnąć cele naszego stowarzyszenia nie czekamy, aż ktoś obdaruje nas pieniędzmi, tylko sami piszemy projekty o dofinansowanie naszych zadań statutowych.

  Na jakie wsparcie mogą Państwo liczyć z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego?

  W roku 2015 napisaliśmy projekt „Ze wsi do miast...” skierowany do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu. Otrzymaliśmy dofinansowanie, dzięki któremu wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego mogli spędzić pięć dni na wycieczce we Wrocławiu i Poznaniu. 

  Dzieci i młodzież byli zachwyceni podróżą, z czego bardzo się cieszymy. 

  Podczas tej wycieczki aktywnie spędzili czas. Poznali środowisko wielkomiejskie, co wpłynęło na ich aktywizację społeczną. To jest dla nas bardzo ważne. Zwiedzili miejsca ważne dla każdego Polaka związane z dziedzictwem kulturowym. Uczestniczyli w spektaklu teatralnym, zwiedzili Uniwersytet Wrocławski, muzeum w Poznaniu. 

  Dodatkowo udoskonalili komunikację w języku migowym, poprzez spędzanie czasu z młodzieżą niesłyszącą we Wrocławiu. To spotkanie było dla nas wszystkich bardzo cenne. Udział w tym zadaniu w dużym stopniu wyrównał szanse dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Przyczyniło się do przygotowania ich do wejścia w dorosłe życie po zakończeniu edukacji szkolnej. Pobyt na wycieczce zminimalizował problemy z funkcjonowaniem społecznym, a przygotowane atrakcje były niepowtarzalnym przeżyciem dla każdego uczestnika, za co jesteśmy wdzięczni Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama