Dolny Śląsk jest drugą gospodarką w Polsce!

  Dolny Śląsk jest drugą gospodarką w Polsce!

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Dolny Śląsk jest drugą gospodarką w Polsce!
  Dolny Śląsk jest drugą gospodarką w Polsce!
  W najno­w­­szym raporcie dotyczącym atrakcyjności inwestycyjnej województw w 2016 roku, nasz region awansował z trzeciej pozycji na drugą, jest tuż po województwie mazowieckim, a przed śląskim i małopolskim. Raport przygotowała SGH w Warszawie na zlecenie PAIiIZ. „Atrakcyjność inwestycyjna województwa wykazuje duży związek z poziomem jego rozwoju gospodarczego”– czytamy w raporcie.

  Tylko w tym roku w naszym województwie zlokalizowało swój kapitał kilkadziesiąt podmiotów – zarówno globalnych graczy, jak i mniejszych inwestorów. W samej stolicy Dolnego Śląska powstało ponad 2,5 tys. nowych miejsc pracy, a nakłady inwestycyjne przekroczyły 200 mln euro. W pozostałych miastach regionu wartość nowych inwestycji wstępnie szacuje się na około 1 mld 300 mln euro i ponad 5 tys. etatów.

  – Ostatni rok był bardzo dobrym dla gospodarki Dolnego Śląska pod względem inwestycji. Pojawili się kolejni wielcy inwestorzy na przykład Daimler w Jaworze, LG Chem w Biskupicach Podgórnych ze swoją pierwszą w tej części świata fabryką baterii do samochodów elektrycznych czy kolejne fabryki Toyoty dedykowane sektorowi auto-moto. To również wygrana przez nasz region batalia o koncern Luft­hansy i General Electric w Środzie Śląskiej, gdzie budowana będzie największa w tej części Europy baza serwisująca silniki lotnicze m.in. do najnowszych Boeingów używanych przez Lufthansę. To wszystko pokazuje, że Dolny Śląsk wciąż ma ogromny potencjał i wciąż jest jednym z najważniejszych graczy – podkreśla Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

  – Wiele z tych inwestycji wprowadza nas w nowy rozdział gospodarki – mówi Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. – W fabryce Xeos w Środzie Śląskiej pracować będą inżynierowie oraz specjaliści rozwijający technologię lotniczą. W Bielanach Wrocławskich za kilka miesięcy będziemy mieli najnowocześniejszą i największą w Europie, a nawet świecie fabrykę produkującą w 3D wraz z centrum badawczo-rozwojowym, w Biskupicach najważniejszego światowego inwestora wyznaczającego trendy w nowych technologiach – LG, a w samym Wrocławiu nowe centra B&R. To bardzo mocno pozycjonuje nasz region jako idealne miejsce dla inwestycji, zwłaszcza tych związanych z nowymi technologiami – dodaje Iwona Krawczyk.

  – Chcemy, by Dolny Śląsk stał się centrum nowych technologii, gdzie wykorzystywane będą inteligentne specjalizacje naszego regionu i jego zaplecze naukowe. Ten proces już się rozpoczął – zaznacza marszałek województwa Cezary Przybylski.

  Dolny Śląsk wie, jak obsługiwać inwestorów


  Dolnośląskie Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera spółki DAWG znalazło się na drugim miejscu w Polsce. Tak zdecydowała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która co trzy lata przeprowadza certyfikację Regionalnych Centrów Obsługi Inwestorów ze wszystkich województw. Za najlepsze w Polsce uznane zostały Centrum w woj. zachodniopomorskim i opolskim (ex aequo I miejsce). O wynikach oceny pracy Centrów poinformowano w Warszawie podczas uroczystości z udziałem przedstawicieli COI, samorządów wojewódzkich oraz specjalnych stref ekonomicznych.

  – To dla nas ogromne wyróżnienie. Ciężko pracowaliśmy, a efekt tej pracy to przede wszystkim liczba i jakość inwestorów, jakich udaje nam się pozyskać dla regionu – mówi Mariusz Sinior, szef Dolnośląskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, które działa w strukturach Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.

  – Jesteśmy pierwszym ogniwem z kontakcie z inwestorem i to na nas spoczywa ciężar zainteresowania go terenami inwestycyjnymi jakie mamy na Dolnym Śląsku, przygotowania wszystkich niezbędnych dla niego danych, informacji, analiz, atrakcyjnego i merytorycznego zaprezentowania najdogodniejszych lokalizacji – dodaje Mariusz Sinior.

  – Jestem zadowolony z rezultatów i dumny z pracy tego zespołu, ale oczywiście nie spoczywamy na laurach. Wyróżnienie to również efekt dobrej współpracy z samorządami w naszym województwie oraz specjalnymi strefami ekonomicznymi – podkreśla Andrzej Jamrozik, prezes DAWG sp. z o.o. Dodaje, że działające w spółce Centrum Obsługi Inwestora tylko w tym roku obsłużyło ok. 40 inwestorów przyczyniając się m.in do powstania w regionie takich inwestycji jak Daimler w Jaworze, Materialise (największa na świe­cie fabryka wytwarzania przyrostowego) w Kobie­rzycach czy Lufthansa w Środzie Śląskiej.
  PAIiIZ co trzy lata weryfikuje Regionalne Centra Obsługi Inwestorów pod względem poziomu przygotowania pracowników do pozyskiwania oraz obsługi inwestorów zagranicznych. Proces certyfikacji jest trzystopniowy, a ocenie podlega m.in. współpraca przy projektach inwestycyjnych, aktualizacji bazy i audytu terenów inwestycyjnych, obsługa projektów inwestycyjnych czy jakość przygotowanej oferty inwestycyjnej. Uzyskane certyfikaty potwierdzają partnerstwo (przedstawicielstwo PAIiIZ w danym regionie) i uprawniają do posługiwania się logo „Invest in”.

  – To był bardzo dobry rok dla inwestycji. Wiele z tych, które obsługiwała PAIiIZ przechodziło przez Państwa ręce. Przy współpracy tak profesjonalnych instytucji w terenie będziemy mogli zaoferować inwestorom doskonałe warunki – powiedział prezes PAIiZ Tomasz Pisula.

  Drugie miejsce Dolnośląskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera to nie jedyne wyróżnienie. Zdaniem PAIiIZ, gminy naszego województwa należą do najbardziej aktywnych, zaangażowanych w pozyskiwanie inwestorów i czyniących największe postępy w ich obsłudze. Przykładem jest Środa Śląska, która wywalczyła właśnie ponad miliardową inwestycję Lufthansy i General Electric.

  – To wielki prestiż dla regionu i gminy, ale też konkretny zysk. Centrum Xeos, które powstanie w Środzie Śląskiej to największa pod względem nakładów inwestycja w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej obejmującej teren powiatu średzkiego. To również ponad 500 wysoko­ wykwalifi­kowa­nych miejsc pracy o ponad przeciętnych zarobkach i znaczące wpływy do budżetu gminy – podkreśla Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej.

  Mercedes-Benz, LG Chem oraz 3M wśród najlepszych inwestorów


  Rywalizacja o nagrodę dla inwestycji o największej wartości była w tym roku wyjątkowo zacięta. Wśród nominowanych znaleźli się: polski producent płyt drewnopochodnych TANNE, wytwórca lotniczych łopatek turbinowych Safran Transmission Systems Poland, prowadzący gigantyczne projekty o wartości przekraczającej 1 mld euro LG Chem Wrocław Energy oraz Mercedes, który ostatecznie zwyciężył w tej kategorii. Nagrodę z rąk wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego odebrał prezes Mercedes-Benz Manufacturing Polska, Andre­as Schenkel, podczas jubileuszowej, dziesiątej gali Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w Warszawie.

  LG Chem – koreański gigant, który wybrał Dolny Śląsk aby tu produkować baterie i komponenty do aut przyszłości – zwyciężył w kategorii inwestorów wyróżniających się implemen­tacją nowoczesnych technologii. O tę nagrodę rywalizował także brytyjski inwestor Red Embed­ded Consulting, który realizuje w Polsce projekt z obszaru B+R dla sektora telewizji cyfrowej.

  – Bardzo mnie cieszy ta nagroda. Chcemy, aby fabryka na Dolnym Śląsku stała się główną bazą produkcyjną baterii do samochodów elektrycznych na cały świat – powiedział UB Lee, prezes spółki Energy Solutions, LG Chem.

  – Z satysfakcją przyjmujemy takie inwestycje w naszym regionie – mówi marszałek Cezary Przybylski. – To pierwsza fabryka masowej produkcji baterii litowych do samochodów elektrycznych w Europie. Z pewnością odegra istotną rolę w promowaniu przemysłu samochodów elektrycznych. Rynek motoryzacyjny jest perspektywiczny, dlatego tworzymy odpowiednie warunki dla tej branży. Zależy nam by zajmowała tu mocną pozycję. Taki inwestor to nie tylko nowe miejsca prac, ale też wzrost innowacyjności w całej branży – dodaje marszałek.

  Branża motoryzacyjna jest jedną z najbardziej dochodowych gałęzi polskiej gospodarki, generuje najwyższe przychody ze sprzedaży za granicą, odpowiadając za 16 procent eksportu. Jej rozwój przekłada się jednocześnie na po­wstanie nowych miejsc pracy, ekspansję lokalnego rynku usług i rozwój regionu.

  – Powstanie dużego zakładu przemysłu motoryzacyjnego przyczynia do znaczącego wzrostu dochodów lokalnych producentów i poddostawców. Każde miejsce pracy u głównego producenta to od trzech do pięciu miejsc pracy u dostawców – podkreśla Mariusz Sinior, szef Dolnośląskiego centrum Obsługi Inwestora i Eksportera spółki DAWG.

  Wyróżnienie za całokształt działalności w Polsce w 2016 roku otrzymała firma 3M Poland, która towarzyszy naszemu krajowi praktycznie od momentu transformacji. Dziś, zatrudnia już 2,9 tys. pracowników w kilku polskich miastach, w tym we Wrocławiu, gdzie działa największe centrum produkcyjne na świecie tej korporacji.


  – Chcemy, by Dolny Śląsk stał się centrum nowych technologii, gdzie wykorzystywane będą inteligentne specjalizacje naszego regionu i jego zaplecze naukowe. Ten proces już się rozpoczął – zaznacza marszałek województwa Cezary Przybylski. Wicemarszałek Iwona Krawczyk dodaje, że wiele zagranicznych inwestycji w naszym regionie wprowadza nas w nowy rozdział gospodarki

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama