Apel smoleński zostanie odczytany

  Apel smoleński zostanie odczytany

  Grażyna Szyszka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Apel smoleński zostanie odczytany
  Jest decyzja starosty głogowskiego w sprawie uczestnictwa wojska podczas uroczystości 11 listopada.
  Apel smoleński zostanie odczytany
  Głogowskim uroczystościom Święta Niepodległości przy Pomniku Dzieci Głogowskich będzie towarzyszyć wojskowa kompania honorowa. Oznacza to, że zostanie też odczytany tzw. apel smoleński ( o sprawie pisaliśmy w ostatnim numerze naszego tygodnika). Taką decyzję podjął starosta powiatu głogowskiego Jarosław Dudkowiak po rozpatrzeniu protestu w tej sprawie wystosowanego przez działaczy głogowskiego koła .Nowoczesnej.

  Zanim to zrobił poprosił o opinię w tej sprawie przewodniczącego Społecznej Rady Kombatantów Franciszka Marciniaka oraz dowódcę Garnizonu Głogowskiego ppłk Adama Kliszkę. Ten pierwszy był przeciwny, by podczas uroczystości 11 listopada odczytywano apel smoleński, nawet kosztem wojskowej asysty.

  Z oficjalnej odpowiedzi z Głogowskiego Garnizonu wynika natomiast, że Apel Pamięci musi być odczytywany zgodnie z instrukcjami MON (czyli musi zawierać odniesienia do ofiar katastrofy lotniczej) - w innym przypadku nie może dochodzić do udziału asysty wojskowej w czasie imprez patriotycznych.

  - Nie chcemy aby decyzja związana z organizacją uroczystości patriotycznych była odbierana jako obarczona podtekstem politycznym, tym bardziej, że w skali kraju trwa żywa dyskusja co do zasadności wykonywania ekshumacji ofiar katastrofy - informuje Bartłomiej Adamczak, rzecznik prasowy starostwa powiatowego.

  - Mając na uwadze powyższe, zdając sobie sprawę ze stopnia złożoności problemu, prosimy o bezpośrednią wypowiedź w tym temacie mieszkańców Ziemi Głogowskiej.

  Rzecznik zaapelował o umieszczenie na ogólnodostępnych portalach internetowych lokalnych mediów sondy, w której mieszkańcy w jasny sposób będą mogli zaznaczyć odpowiedz „tak” lub „nie” na pytanie o treści: Czy jesteś za tym aby począwszy od 2017 roku na uroczystościach patriotycznych nie odczytywać Apelu Pamięci w „wersji smoleńskiej” - nawet jeśli oznaczać to będzie brak asysty wojskowej w trakcie obchodów. Chodzi o uroczystości patriotyczne przygotowywane przez powiat z okazji: Święta Konstytucji 3 Maja, rocznicy zakończenia II Wojny Światowej 8 maja, rocznicy wybuchu II Wojny Światowej 1 września, rocznicy napaści ZSRR na Polskę 17 września oraz Dnia Niepodległości 11 listopada. - Dzięki temu działaniu otrzymamy jasny obraz nastawienia społecznego do tej kwestii i podjęta decyzja będzie zgodna z wolą mieszkańców - dodaje rzecznik starostwa.

  Franciszek Marciniak, przewodniczący kombatantów twierdzi, że mimo iż jest przeciwny czytaniu smoleńskiego apelu, przyjdzie na obchody 11 listopada, bo to jego obowiązek. - Będę to musiał jakoś znieść. Liczę, że to będzie ostatni raz. Smoleński apel niech czytają 10 kwietnia - mówi.

  Autor protestu Jacek Zahorski z .Nowoczesnej przyznaje, że decyzja starosty o głosowaniu jest demokratyczna. - Dowiemy się, czy większość chce apelu smoleńskiego. Bardzo w to wątpię - mówi.

  Głosuj na stronie: glogow.naszemiasto.pl.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama