Alba pozywa miasto do sądu. Bo wybrało inną firmę

  Alba pozywa miasto do sądu. Bo wybrało inną firmę

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  .

  . ©Fot. Janusz Wojtowicz / Polskapresse

  Firma PHU Komunalnik z Wrocławia, która zwyciężyła w przetargu gminy Wałbrzych na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, rozpoczęła ustawianie na terenie miasta swoich pojemników na śmieci. Ma na to czas tylko do końca października. Z początkiem listopada przejmie bowiem obowiązki, które dotychczas na rzecz wałbrzyszan wykonywała firma Alba Dolny Śląsk. Ma je świadczyć przez okres trzech lat.
  .

  . ©Fot. Janusz Wojtowicz / Polskapresse

  Chociaż Alba przegrała przetarg oferując cenę za swoje usługi o 17 mln zł wyższą od konkurenta, nie zamierza składać broni. Najpierw złożyła odwołanie od wyników przetargu. Dokumenty trafiły do Krajowej Izby Odwoławczej, która odwołanie odrzuciła.

  Teraz Witold Seńczuk, prezes Alby Dolny Śląsk zapowiedział, że decyzję Krajowej Izby Odwoławczej zaskarży w Sądzie Okręgowym w Świdnicy. W ostatnich dniach zaczęło również iskrzyć na linii prezes Alby Dolny Śląsk oraz prezydent Wałbrzycha i burmistrz Jedliny-Zdroju, w której Komunalnik także zastąpił Albę.

  10 października obaj samorządowcy otrzymali pisma od Witolda Seńczuka. W piśmie skierowanym do władz Wałbrzycha kwestionuje m.in. planowaną lokalizację bazy transportowo-magazynowej firmy Komunalnik na terenie Wałbrzycha. Wyjaśnia, że doszło do nieprawidłowości związanych z jej ulokowaniem przy ul. Uczniowskiej, w otulinie Książańskiego Parku Krajobrazowego.

  W piśmie skierowanym do prezydenta Wałbrzycha, zastrzeżeń dotyczących samej bazy jest więcej. Dlatego prezes Alby Dolny Śląsk sugeruje, że najlepszym rozwiązaniem problemu będzie unieważnienie przetargu i ogłoszenie nowego. Z kolei w piśmie przesłanym do burmistrza Jedliny-Zdroju prezes Seńczuk wytknął władzom gminy naruszenie obowiązujących przepisów oraz dochodzenie odszkodowania za utracone korzyści.

  - Przeprowadzony przez nas przetarg odbył się w sposób prawidłowy, co potwierdziła niezależna instytucja, jaką jest Krajowa Izba Odwoławcza - mówi Arkadiusz Grudzień, rzecznik prasowy prezydenta Wałbrzycha.

  Rzecznik dodaje, że informacje rozpowszechniane przez prezesa Alby Dolny Śląsk nie są prawdziwe. Prezes z kolei twierdzi, że przywoływane przez niego okoliczności i fakty znajdują potwierdzenie w dokumentach źródłowych i przepisach obowiązującego prawa.

  - Jestem gotowy do okazania tych dokumentów zamawiającemu, jakim jest gmina Wałbrzych, bez zbędnej polemiki i wymiany poglądów, a wyłącznie w oparciu o konstruktywny dialog - wyjaśnia Witold Seńczuk.

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do pokemona

   less (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Najpierw naucz się pisać po polsku. Widać, że jad nienawiści i wściekłości pozbawia cię logicznego myślenia co przekłada się również na otępienie umysłu podczas pisania.
   Wracając do meritum...rozwiń całość

   Najpierw naucz się pisać po polsku. Widać, że jad nienawiści i wściekłości pozbawia cię logicznego myślenia co przekłada się również na otępienie umysłu podczas pisania.
   Wracając do meritum sprawy - wszystkie firmy startowały w przetargach. Wyniki przetargów zostały utrzymane w mocy przez instytucję odwoławczą a w związku z tym twoje bluzgi są nic nie znaczącym bełkotem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Game over

   Żenada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   I obrońca złodziejskiej alby się odezwał. Teraz tylko czekać jak runie domek z kart a wszystkie syfy wypłyną na wierzch.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak ponizej

   POkemon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

   GONIC NIEMIECKA ZARZE! PZOA KAUFALDNEM I LIDLEM CZYLI GRUPA SCHWRAZ KTORE MOGA ZOSTAC ALBA WON CO TO ZA KSOZTA ROCNIA 17MLN ZL AKRWA ZLODZISJTWO PO NIEMIECKU!!!!!!!!!!!!POkemony od tuska juz palcza...rozwiń całość

   GONIC NIEMIECKA ZARZE! PZOA KAUFALDNEM I LIDLEM CZYLI GRUPA SCHWRAZ KTORE MOGA ZOSTAC ALBA WON CO TO ZA KSOZTA ROCNIA 17MLN ZL AKRWA ZLODZISJTWO PO NIEMIECKU!!!!!!!!!!!!POkemony od tuska juz palcza nei ebdzie sponso*&u!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co niemieckie be, ale nie do końca

   Blade (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Drzesz się, jakbyś znał temat. Dowiedz się najpierw co nie co o sprawie, a nie wyjeżdżasz ze złodziejstwem Alby.Wspaniała polska firma Komunalnik tak doskonale odbiera śmieci, że nie zawozi ich do...rozwiń całość

   Drzesz się, jakbyś znał temat. Dowiedz się najpierw co nie co o sprawie, a nie wyjeżdżasz ze złodziejstwem Alby.Wspaniała polska firma Komunalnik tak doskonale odbiera śmieci, że nie zawozi ich do Instalacji(dzięki czemu nie ponosi kosztów, stąd taka różnica cenowa. Nie wiem, czy Alba nie dała do pieca z ceną, ale gdzie nie poczytasz o Komunalniku, to same sprawy w sądach, polecam artykuł : http://dziennik.walbrzych.pl/niejasne-dzialania-phu-komunalnik-wiemy-o-firmie-ktora-3-lata-bedzie-dbala-o-wywoz-smieci-walbrzychu/
   i główny wątek z tego artykułu dla leniwych:
   "Sprawa zasad działania firmy PHU Komunalnik i sposobów na jej „tanią” gospodarkę odpadami jest bardzo złożona i kilkakrotnie opisywana przez dolnośląskie media. Nie wszyscy zleceniodawcy zadowoleni są z jej sposobu działania, a firmie od kilkunastu miesięcy przygląda się prokuratura i WIOŚ. Jak się okazuje, nie bez przyczyny. Świadczenie usług związanych z odbieraniem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych to dochodowy interes, posiadający jednak tę właściwość, że wszelkie „oszczędności” mogą wpływać na zdrowie mieszkańców i jakość ich życia. Jak bardzo dochodowy i jak może wpływać na życie doskonale wiedzą wałbrzyszanie od lat bezskutecznie domagający się zamknięcia funkcjonującego na terenie miasta składowiska MoBruk.

   Udało nam się dotrzeć do dokumentów opisujących sprawy, których znajomość może pomóc w zrozumieniu mechanizmu obniżania kosztów gospodarki odpadami przez firmę PHU Komunalnik. Wszystkie opisywane poniżej sprawy miały, mają lub będą miały swój finał w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska, a częścią z nich interesuje się prokuratura. Już ten fakt powinien zwrócić uwagę osób odpowiedzialnych za wybór dopuszczonych do postępowania przetargowego oferentów.

   1. W Nysie za niezgodne z prawem gromadzenie odpadów bez zezwolenia, stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców oraz zanieczyszczenia wód powierzchniowych firmie Komunalnik grozi kara 100.000 zł, jaką nałożył Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu. Firma odwołała się od decyzji WIOŚ do Głównego Inspektora Ochrony środowiska w Warszawie. Sprawę opisał w nr 125 tygodnik Nowa Trybuna Opolska w art. pt. „Segregowali odpady, dostali za to karę”.

   2. Gmina Żórawina zarzuca firmie Komunalnik niezgodne z prawem gromadzenie odpadów komunalnych w hali do tego nieprzystosowanej, stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców oraz zagrożenie dla wód powierzchniowych. W piśmie adresowanym do PHU Komunalnik oraz WIOŚ w Opolu i Prokuratury Rejonowej Wrocław Krzyki z-ca wójta gminy pisze:

   Prowadzona przez Państwa działalność na terenie gminy Żórawina jest niezgodna z prawem, ponieważ bez zezwolenia (…) magazynowane są zmieszane odpady komunalne. Śmieciarki o różnych porach dnia i nocy wjeźdżają na halę i wysypują w niej zmieszane odpady komunalne, zebrane w sąsiednich gminach (…) Hala nie jest przystosowana do tego, aby odpady były magazynowane na betonowej posadzce.
   3. Wójt gminy Wiązów wszczyna postępowanie w sprawie nieprawidłowego gospodarowania odpadami przez firmę Komunalnik na terenie gminy.

   4. W Kątach Wrocławskich z powodu podejrzenia świadomej manipulacji dokumentami przetargowymi firma Komunalnik zostaje wykluczona postępowania przetargowego. Krajowa Izba Odwoławcza nie uznała odwołania firmy od decyzji Gminy.

   5. W Kobierzycach wszczęto postępowanie w sprawie nieprzekazywania odpadów do Rejonowej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

   6. W tej samej gminie Kobierzyce wszczęto postępowanie w sprawie w sprawie zmieszania selektywnie zebranych odpadów komunalnych ze zmieszanymi odpadami komunalnymi.

   7. W Okopach wszczęto postępowanie w sprawie prowadzonej na składowisku gospodarki odpadami, tzn ustalenia rodzaju i ilości i rodzaju składowanych odpadów, prowadzonej dokumentacji oraz stanu formalno-prawnego prowadzonej działalności.

   8. Związek Międzygminny „Czysty Region” z siedzibą w Kędzierzynie Koźlu wyklucza PHU Komunalnik z przetargu z powodu podejrzenzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gospodarka odpadami w Polsce została odebrana gminom i przekazana operatorom kręcenia lodów

   Czarna wizja śmieciowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Zgodnie z doktryną św. Beaty od kręcenia lodów - gospodarka odpadami stała się kolejnym zadaniem publicznym dla przekazania operatorom kręcenia lodów i robienia interesów jak tralala na...rozwiń całość

   Zgodnie z doktryną św. Beaty od kręcenia lodów - gospodarka odpadami stała się kolejnym zadaniem publicznym dla przekazania operatorom kręcenia lodów i robienia interesów jak tralala na comiesięcznych opłatach za śmieci polskich rodzin - http://olsztyn.onet.pl/czarna-wizja-wojny-smieciowej-ofiara-bedzie-mpo/f7ew5vzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie wybranie Alby jest niezgodne z prawem

   Brońmy konstytucji (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   Już kilka lat temu zagwarantowano, że comiesięczne opłaty za śmieci polskich rodzin muszą być jako nieczyste pieniądze transferowane za granicę......rozwiń całość

   Już kilka lat temu zagwarantowano, że comiesięczne opłaty za śmieci polskich rodzin muszą być jako nieczyste pieniądze transferowane za granicę... olsztyn.onet.pl/czarna-wizja-wojny-smieciowej-ofiara-bedzie-mpo/f7ew5vzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   alba

   edi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 8

   ALBA WON DO NIEMIEC !!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co nie

   co nie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 19

   Uważaj pajacu bo Niemcy powiedzą Polacy won do POLSKI.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko pytam

   racjemam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 5

   Niech prezes zobaczy jakie ma Alba wysokie koszty własne.Samochody służbowe , i to nie byle fiaty tylko wyższa pólka. Po co dyrektorowi Vv kombi 4x4 na wynajmie, na każdego fizola jest 3...rozwiń całość

   Niech prezes zobaczy jakie ma Alba wysokie koszty własne.Samochody służbowe , i to nie byle fiaty tylko wyższa pólka. Po co dyrektorowi Vv kombi 4x4 na wynajmie, na każdego fizola jest 3 biurokratów, kierowników, koordynatorów, handlowców, na biurowiec mówią Pentagon-bo się pętają bez sensu. Zarząd we wrocku, a jeszcze trzeba utrzymać darmozjadów w berlinie tzw. ojców - założycieli. Kierownictwo wynajmuje firmie swoje prywatne pojazdy specjalistyvzne i trzepie kase na potęge. Dziwią się,że inna firma ma niższe ceny.Żenadazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i dobrze

   mieszczuch (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 10

   I dobrze że niemiaszki w końcu wylatują. Opanowali niemal całą Polskę. Mieszkam we Wrocławiu i muszę powiedzieć że mam wiele uwag do ich pracy. Czas na Polskie firmy. Niech okrada nad swój....rozwiń całość

   I dobrze że niemiaszki w końcu wylatują. Opanowali niemal całą Polskę. Mieszkam we Wrocławiu i muszę powiedzieć że mam wiele uwag do ich pracy. Czas na Polskie firmy. Niech okrada nad swój. Chociaż wiadomo komu po ryju dać.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odp

   tubylec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 1

   Alba to firma która odkupiła od miasta stare MPO z Traugutta z całą infrastrukturą oraz z LUDŹMI , tak,że niemiecki jest tylko szyld ,zaś cała załoga to Polacy a nie Niemcy.
   Miasto zamiast zostwić...rozwiń całość

   Alba to firma która odkupiła od miasta stare MPO z Traugutta z całą infrastrukturą oraz z LUDŹMI , tak,że niemiecki jest tylko szyld ,zaś cała załoga to Polacy a nie Niemcy.
   Miasto zamiast zostwić sobie wysoce dochodową spółkę , to oddało za psie pieniądze, kurę znoszącą złote jajka.Trudno więc tu mówić o niemieckiej inwazji.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Popieram Polskie firmy

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 13

   Alba to firma Niemiecka a Komunalnik to firma Polska.Wniosek jest jeden czas pogonic obcy kapitał z Polski.Popieram Polskie firmy i produkty.Czas podnieść Polskę z ruiny jaką zafundowało nam PO

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a

   b (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 1

   Niech obniżą zarobki ajentom jak ich to tak bardzo boli że muszą się odwoływać haha.
   Ajenci zarabiają 5 cyfrowe kwoty na czysto a kierowcom i ładowaczom rzucają ochłapy i chcieliby aby człowiek...rozwiń całość

   Niech obniżą zarobki ajentom jak ich to tak bardzo boli że muszą się odwoływać haha.
   Ajenci zarabiają 5 cyfrowe kwoty na czysto a kierowcom i ładowaczom rzucają ochłapy i chcieliby aby człowiek był dyspozycyjny najlepiej na 3 zmiany, oczywiście wszystko na minimalnej więc jak się połamiesz lub cię sparaliżuje do dostaniesz ochłapy na życie od zusu :)zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama