Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk: Zamiast kolegium wyższa szkoła zawodowa

Anna Gabińska
Cztery dolnośląskie kolegia zamierzają przekształcić się w państwową wyższą szkołę zawodową. Chodzi o nauczycielskie przy ul. Trzebnickiej , nauczycielskie języków obcych przy ul. Skarbowców oraz Pracowników Służb Społecznych we Wrocławiu, a także Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Legnicy. Problem jednak w tym, że na razie ministerstwo szkolnictwa wyższego nie wyraża zgody. Nieoficjalnie wiemy, że chodzi o oszczędności.

Może się zatem okazać, że rozpoczynająca się właśnie rekrutacja na rok 2012/2013 będzie ostatnią. W znowelizowanej ustawie o szkolnictwie wyższym jest bowiem punkt, który mówi, że z końcem września 2015 roku wygasa prawo absolwenta kolegium do zrobienia licencjatu uczelni, która jest patronem naukowym danego kolegium. Kolegium to trzyletnia szkoła państwowa, która dostaje subwencję oświatową z Ministerstwa Edukacji Narodowej, przekazywaną przez urząd marszałkowski. Opiekę naukową i dydaktyczną sprawuje uniwersytet. Po zrobieniu dyplomu każdy absolwent może przystąpić do licencjatu. A po zdaniu go - kontynuować naukę na studiach magisterskich na uniwersytecie.

- Od 22 lat porządnie kształcimy fachowców, którzy po trzech latach mają kwalifikacje i umiejętności do nauczania angielskiego, niemieckiego i francuskiego na wszystkich poziomach - mówi Magdalena Konopko, dyrektor Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych przy ul. Skarbowców we Wrocławiu. - Czyli nie tylko w podstawówce i gimnazjum, ale też w szkołach ponadgimnazjalnych i lektoratach. Potwierdza to Krystyna Krzyżanowska, dyrektor VII LO przy ul. Kruczej we Wrocławiu. - Gdy mamy praktykantów z angielskiego i francuskiego, to rzeczywiście sprawniej pod względem metodycznym prowadzą lekcję niż ich koledzy z uniwersytetu - uważa.

Absolwenci kolegiów nie mają też problemu z pracą. - Jeszcze nie napisałem licencjatu, a już mam kilka ofert ze szkół językowych - cieszy się Piotr Zarębski, tegoroczny absolwent NKJO ze Skarbowców. W czterech dolnośląskich kolegiach uczy się ponad 950 słuchaczy. Pracę tam ma prawie 200 nauczycieli. W ministerstwie szkolnictwa wyższego doszło w lutym do spotkania: rozważano, by cztery dolnośląskie kolegia wcielić do Uniwersytetu Wrocławskiego. Ale takiego stanowiska nie uzgodniono.

- Wolelibyśmy, by resort wyraził zgodę na utworzenie szkoły zawodowej. Będziemy za tym lobbować u marszałka - informuje dyrektor Konopko. Przypomina, że włączenie kolegium z Gliwic w struktury Politechniki Śląskiej skończyło się przyjęciem z 70 nauczycieli kolegium jedynie 15...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska