Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk: Te gminy wydają najwięcej na utrzymanie urzędników. To nasze pieniądze!

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Na kolejnych slajdach zobaczycie, ile pieniędzy wydają dolnośląskie jednostki samorządu terytorialnego na funkcjonowanie, w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Porównacie te oszczędne, z tymi rozrzutnymi. Kliknij strzałkę lub przesuń placem na ekranie smartfona, by przejść do kolejnych zestawień.
Na kolejnych slajdach zobaczycie, ile pieniędzy wydają dolnośląskie jednostki samorządu terytorialnego na funkcjonowanie, w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Porównacie te oszczędne, z tymi rozrzutnymi. Kliknij strzałkę lub przesuń placem na ekranie smartfona, by przejść do kolejnych zestawień. Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Mieszkańcy często narzekają, że ich pieniądze są topione w działalność urzędów i nadto rozbudowanej administracji samorządowej, a oni nic z tego nie mają. Czy tak rzeczywiście jest? Bez konkretnych cyfr, trudno odpowiedzieć na to pytanie. Jednak znane pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota", właśnie przygotowało ranking, w którym zestawia wydatki na administrację w jednostkach w całej Polsce. Jak wygląda sytuacja w dolnośląskich gminach i powiatach, kto wydaje krocie na działalność urzędników, a kto lepiej oszczędza pieniądze podatnika? Sprawdźcie!

Ile tak naprawdę kosztuje mieszkańców województwa dolnośląskiego samorządowa administracja? Czy w każdej gminie koszty te są zbliżone czy może diametralnie się różnią? Oj różnią się i to miejscami nawet kilkukrotnie. Są miasteczka, które w przeliczeniu na mieszkańca potrafią wydawać nawet 2000 złotych na funkcjonowanie, a są i takie, które radzą sobie ze stawkami zbliżonymi do 400 złotych. Chcecie wiedzieć, jak wygląda to w Waszym mieście czy gminie? Kliknijcie poniżej:

Na kolejnych slajdach zobaczycie, ile pieniędzy wydają dolnośląskie jednostki samorządu terytorialnego na funkcjonowanie, w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Porównacie te oszczędne, z tymi rozrzutnymi. Kliknij strzałkę lub przesuń placem na ekranie smartfona, by przejść do kolejnych zestawień.

Dolny Śląsk: Te gminy wydają najwięcej na utrzymanie urzędni...

A może większe wydatki w przeliczeniu na mieszkańca oznaczają lepszą jakość świadczonych usług? Które miasta są w stanie zapanować nad rozrostem administracji? Dziennikarze Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" sprawdzili, jak samorządy tych miast radzą sobie z finansowaniem własnych kadr. A my sprawdzamy, jak w tym raporcie wypadły dolnośląskie samorządy.

Warto podkreślić, że co do zasady zwykle koszty administracyjne są wyższe w mniejszych gminach, w których mieszka mniej osób i wydatki inaczej się rozkładają. Ale wcale nie jest to żelazną regułą. Dla przejrzystości, prezentując wyniki raportu "Wspólnoty" w odniesieniu do Dolnego Śląska uszanowaliśmy podział zastosowany przez autorów. Jednostki samorządowe podzielili oni na:

  • gminy wiejskie do 5000 mieszkańców
  • gminy wiejskie od 5 do 10 tys. mieszkańców
  • gminy powyżej 10 tys. mieszkańców
  • miasteczka poniżej 10 tys. mieszkańców
  • miasteczka od 10 do 15 tys. mieszkańców
  • miasteczka powyżej 10 tys. mieszkańców
  • miasta powiatowe do 20 tys. mieszkańców
  • miasta powiatowe od 20 do 30 tys. mieszkańców
  • miasta powiatowej powyżej 30 tys. mieszkańców
  • powiaty poniżej 75 tys. mieszkańców
  • powiaty powyżej 75 tys. mieszkańców
  • miasta na prawach powiatu
  • miasta wojewódzkie

Pod tym kątem przeanalizowaliśmy właśnie wyniki z Dolnego Śląska!

Przy zapoznawaniu się z wynikami raportu, warto pamiętać o bardzo ważnym zastrzeżeniu poczynionym przez autorów.
- Nasze zestawienie daje uproszczony obraz sytuacji - podkreślają z całą mocą. - Po pierwsze, ze względu na różne rozwiązania organizacyjne i zawiłości stosowania klasyfikacji budżetowej wartości pojawiające się w rankingu dla poszczególnych gmin czy powiatów nie zawsze są w pełni porównywalne. W obliczeniach wzięliśmy pod uwagę wydatki bieżące w dziale 750 administracja publiczna, z wyłączeniem wydatków na remonty bieżące (bo mają one incydentalny charakter i zaburzają wartość wskaźnika, który ma obrazować drogość lub taniość codziennego funkcjonowania urzędu) - wyjaśniają.

Autorzy zapewniają jednak, że przygotowane przez "Wspólnotę" zestawienie wydatków na administrację dla każdego szefa urzędu może być bardzo pomocne w spojrzeniu na własną jednostkę. Pozwala porównać się z innymi, a dzięki temu stanowi materiał do refleksji. Można zadać sobie pytanie, dlaczego wydajemy więcej, czy jest to uzasadnione i czy prowadzi do zadowalających efektów.

A co do zadowalających efektów, to z pewnością jeszcze lepszej odpowiedzi udzielą mieszkańcy. Zestawiając właśnie te wydatki i efekty, które widzą na co dzień w swoich gminach, miastach i powiatach.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska