Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk. Szukasz pracy? W tych zawodach w 2022 roku nie będzie z nią problemu

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Zanim przejdziemy do branż w których – jak wynika z prognoz  - firmy będą poszukiwały najwięcej pracowników, kilka słów o obecnym stanie. Na polskim rynku pracy w tym na Dolnym Śląsku tylko w trzecim kwartale tego roku powstało ponad 132 tys. nowych miejsc pracy, a liczba wakatów w skali roku zwiększyła się o 68,5 proc. Na jedno zlikwidowane stanowisko przypadają ponad dwa nowo utworzone miejsca pracy - wynika z najnowszych danych GUS. - Rosnąca liczba nowo powstających miejsc pracy wskazuje, że rynek pracy mocno się rozwija. Jednocześnie jednak mamy do czynienia z problemem demograficznym, bo tych miejsc pracodawcy nie mają kim obsadzać - wskazuje Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy z Personnel Service.Podobnie jak w poprzednich kwartałach, najwięcej wolnych miejsc pracy pozostawało w firmach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego. Ten sektor odpowiadał za  niemal 25 proc. wszystkich wolnych miejsc pracy (34,3 tys.). Dużo wolnych miejsc pracy odnotowano również w budownictwie (22,5 tys. miejsc) oraz w handlu i naprawie pojazdów samochodowych (19,3 tys.). Jednak największy, bo ponad trzykrotny wzrost liczby wolnych miejsc pracy w skali roku, wystąpił w hotelarstwie i gastronomii, a w przypadku wolnych nowo utworzonych miejsc pracy wzrost był niemal siedmiokrotny. Mocno wzrosła również liczba miejsc pracy w informacji i komunikacji, gdzie w skali roku przybyło o 154,1 proc. więcej wakatów, natomiast wolnych nowo utworzonych miejsc pracy – o 244,1 proc. Odnotowano też prawie 90 proc. więcej wakatów dla operatorów i monterów maszyn i urządzeń. W trzecim kwartale w tej grupie zawodów było 26,8 tys. wolnych miejsc pracy. W analizowanym okresie poszukiwano również 34,4 tys. robotników przemysłowych i rzemieślników (wzrost o 60 proc. rok do roku).Jak będzie wyglądał nasz rynek pracy w 2022 roku? O tym piszemy na kolejnej stronie.
Zanim przejdziemy do branż w których – jak wynika z prognoz - firmy będą poszukiwały najwięcej pracowników, kilka słów o obecnym stanie. Na polskim rynku pracy w tym na Dolnym Śląsku tylko w trzecim kwartale tego roku powstało ponad 132 tys. nowych miejsc pracy, a liczba wakatów w skali roku zwiększyła się o 68,5 proc. Na jedno zlikwidowane stanowisko przypadają ponad dwa nowo utworzone miejsca pracy - wynika z najnowszych danych GUS. - Rosnąca liczba nowo powstających miejsc pracy wskazuje, że rynek pracy mocno się rozwija. Jednocześnie jednak mamy do czynienia z problemem demograficznym, bo tych miejsc pracodawcy nie mają kim obsadzać - wskazuje Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy z Personnel Service.Podobnie jak w poprzednich kwartałach, najwięcej wolnych miejsc pracy pozostawało w firmach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego. Ten sektor odpowiadał za niemal 25 proc. wszystkich wolnych miejsc pracy (34,3 tys.). Dużo wolnych miejsc pracy odnotowano również w budownictwie (22,5 tys. miejsc) oraz w handlu i naprawie pojazdów samochodowych (19,3 tys.). Jednak największy, bo ponad trzykrotny wzrost liczby wolnych miejsc pracy w skali roku, wystąpił w hotelarstwie i gastronomii, a w przypadku wolnych nowo utworzonych miejsc pracy wzrost był niemal siedmiokrotny. Mocno wzrosła również liczba miejsc pracy w informacji i komunikacji, gdzie w skali roku przybyło o 154,1 proc. więcej wakatów, natomiast wolnych nowo utworzonych miejsc pracy – o 244,1 proc. Odnotowano też prawie 90 proc. więcej wakatów dla operatorów i monterów maszyn i urządzeń. W trzecim kwartale w tej grupie zawodów było 26,8 tys. wolnych miejsc pracy. W analizowanym okresie poszukiwano również 34,4 tys. robotników przemysłowych i rzemieślników (wzrost o 60 proc. rok do roku).Jak będzie wyglądał nasz rynek pracy w 2022 roku? O tym piszemy na kolejnej stronie. Fot. Michal Pawlik / Polskapresse
Czeka nas największy od wielu lat wzrost liczby ofert pracy, a blisko połowa firm planuje podwyżki. Podobnie jak w poprzednich kwartałach, najwięcej wolnych miejsc pracy pozostawało w firmach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego. Ten sektor odpowiadał za niemal 25 proc. wszystkich wolnych miejsc pracy (34,3 tys.).
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska