Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląskie samorządy mogą dostać pieniądze na walkę ze smogiem

Bartłomiej Łata
Pieniądze z programu są przeznaczane przede wszystkim na to, by  piece węglowe wymienić na: kotły gazowe, na lekki olej opałowy, piece elektryczne oraz spełniające wysokie normy ekologiczne kotły na biomasę i kotły węglowe, podłączenie budynków do lokalnej sieci ciepłowniczej.
Pieniądze z programu są przeznaczane przede wszystkim na to, by piece węglowe wymienić na: kotły gazowe, na lekki olej opałowy, piece elektryczne oraz spełniające wysokie normy ekologiczne kotły na biomasę i kotły węglowe, podłączenie budynków do lokalnej sieci ciepłowniczej.

Samorządy uczestniczące w projekcie „Program Priorytetowego Ograniczenia Niskiej Emisji na obszarze Dolnego Śląska” ogłaszają nabory na wsparcie finansowe wymiany pieców węglowych m.in. dla osób fizycznych czy wspólnot mieszkaniowych oraz mieszkań komunalnych.

W programie zwalczania smogu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu udzielił samorządom już 14 milionów złotych .

Dotychczas do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wpłynęły wnioski z: Jeleniej Góry, Nowej Rudy, Jedliny-Zdrój, Środy Śląskiej, Polanicy-Zdrój, Złotoryi, Świerzawy, Ząbkowic Śląskich, Barda, Strzegomia, Chojnowa, Bolesławca, Stoszowic i Piechowic.

Oprócz nich w programie biorą udział także gminy: Głuszyce, Pieńsk, Bielawa, Strzelin, Stara Kamienica, Osiecznica, Warta Bolesławiecka oraz Węgliniec. W tym roku do projektu dołączyła gmina Ziębice.

- Ochrona środowiska i działania antysmogowe są dla mnie bardzo ważne. Przystąpienie do programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska to początek naszych działań na rzecz czystego powietrza - mówi Alicja Bira, burmistrz Ziębic.

- W ubiegłym roku udało nam się wymienić 29 źródeł ciepła dzięki dobrej współpracy z mieszkańcami gminy. Wspólny sukces z pewnością spowoduje, że te działania będą coraz szersze, a już na wiosnę planujemy kontynuację realizacji programu na terenie naszej gminy - podkreśla.

Dzięki pomocy finansowej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w gminie Ziębice wymienionych zostało już 27 starych pieców węglowych i dwa przestarzałe piece na biomasę. Zamontowanych zostanie 11 kotłów gazowych, 9 wysokiej jakości kotłów węglowych (minimalnie 5 klasy) oraz trzy nowe kotły na biomasę.

Ziębicom została przyznana pożyczka w wysokości około 170 tysięcy złotych. Gmina na wiosnę tego roku planuje kontynuację realizacji programu antysmogowego.

Samorządy mogą składać wnioski na dofinansowanie do końca października 2018 roku lub do wyczerpania środków finansowych zaplanowanych w budżecie w programu WFOŚiGW we Wrocławiu.

- Zapraszam do składania wniosków kolejne samorządy. Do rozdysponowania na program wymiany pieców węglowych mamy jeszcze 36 milionów złotych - mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Dokumenty można dostarczyć do głównej siedziby WFOŚiGW, która działa we Wrocławiu (ul. Jastrzębia 24) oraz do jego oddziałów w: Szczawnie-Zdrój (ul. Kolejowa 8), Legnicy (ul. Okrzei 16) oraz w Jeleniej Górze (pl. Ratuszowym 31/32). Program będzie realizowany do 28 kwietnia 2019 roku.

Pieniądze z programu są przeznaczane przede wszystkim na wymianę pieców węglowych na: kotły gazowe, na lekki olej opałowy, piece elektryczne oraz spełniające wysokie normy ekologiczne kotły na biomasę i kotły węglowe, podłączenie budynków do lokalnej sieci ciepłowniczej.

Gminy mogą przeznaczyć pieniądze również na instalację kolektorów słonecznych, pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz przydomowych elektrowni wiatrowych, ale tylko do celów produkcji energii na potrzeby ogrzewania budynków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska