Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląskie Forum Innowacji, czyli co jest teraz na czasie. O sztucznej inteligencji rozmawiali eksperci ze świata nauki i biznesu

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Eksperci analizowali działania sztucznej inteligencji. Zastanawiali się również, czy można się z jej strony czegoś obawiać.
Eksperci analizowali działania sztucznej inteligencji. Zastanawiali się również, czy można się z jej strony czegoś obawiać. Maciej Rajfur
Jak tworzyć dobre innowacje? Czy Dolny Śląsk jest dobrym miejscem pod innowacyjne projekty? Czy powinniśmy się obawiać sztucznej inteligencji? Do czego się ją wykorzystuje? Na te pytania odpowiadali eksperci Dolnośląskiego Forum Innowacji.

W Centrum Edukacyjno-Rozwojowym Uniwersytetu Przyrodniczego na wrocławskich Pawłowicach odbyło się Dolnośląskie Forum Innowacji. Było to miejsce spotkań i dyskusji dolnośląskiej nauki, biznesu, administracji i społeczeństwa obywatelskiego.

Panele i wystąpienia prezentowały innowacje mniejsze i większe, ich społeczną rolę oraz rozwój sztucznej inteligencji. Mówiono o finansowaniu innowacji oraz o potencjale do rozwoju na Dolnym Śląsku.

- Dolny Śląsk to nie tylko aglomeracja wrocławska. Mamy potężny problem z wdrażaniem innowacji poza tą aglomeracją. Region jest wiodący w skali kraju, ale to dotyczy Wrocławia i Zagłębia Miedziowego, zaś południe województwa odstaje w statystykach. Chcemy w regionie wałbrzyskim aktywizować potencjalnych beneficjentów. Ale jest z tym bardzo ciężko Trudno znaleźć odbiorców na środki na innowacje poza aglomeracją wrocławską i na tym się skupiamy w tej kadencji sejmiku dolnośląskiego – mówił Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Jak przyznali specjaliści, innowacja to dobranie narzędzia do konkretnego problemu. Dlatego potrzebna jest otwartość eksperymentowania, szukania nowych dróg. Zrobienia czegoś nietuzinkowego.

- Na pewno zmieniła się mentalność w stosunku do sztucznej inteligencji. Kiedyś klienci nie byli chętni się nią posługiwać, teraz pytają przy różnych projektach, czy możemy jej użyć. Pamiętam, że jeden z pierwszych tematów wykorzystania sztucznej inteligencji, to wyrywanie bakterii w środowisku farmaceutycznym. Był rok 2017. Używaliśmy Computer Vision opartej o sieci neuronowe. To było długo przed Chatem GPT. Musieliśmy przekonać klientów, że stosując algorytmy sztucznej inteligencji, osiągniemy lepsze wyniki niż przez klasyczną wizję. Bez otwartości klientów innowacyjności nie będzie – stwierdził Tomasz Kowalczyk z NeuroSYS.

Przy innowacjach potrzebne jest zaufanie

Eksperci zgodzili się, że w innowacje wartościowe warto inwestować, ale tutaj potrzebne jest zaufanie.

- Pewne rozwiązania są trudne do zaakceptowania na początku. W branży IT to zaufanie jest niewyobrażalne. Ludzie dzwonią do siebie między firmami, pytają się wzajemnie, jak coś się robi, o sprawy konkurencyjne. Tak powstają nowe rozwiązania – opowiada Michał Zacher z Vazco.

Ważny czynnikiem w innowacjach jest czułość i precyzja – czyli w jaki sposób zmierzyć to, co robimy.

- Musimy znaleźć złoty środek, który powinien nam powiedzieć, co jest dobre, co jest złe. Jak zaczynałam prace nad doktoratem, to był system do identyfikacji bakterii pod kątem kosmetyki i weterynarii. Mój kolega stworzył układ optyczny, który pozwalał kolonie bakterii powiększyć i zrobić zdjęcie. Trzeba było policzyć wartości związane ze statystyką, a potem wpuścić to w prosty model. Ale potem szliśmy dalej. Czas obliczeń i koszty w żaden sposób nie przewyższały wyników dużo prostszymi metodami. Jeżeli metoda może być dopasowana, a jest prosta, zaś droższa nie daje lepszych wyników, to po co z niej korzystać? - pytała dr Agnieszka Suchwałko z firmy Quant Up.

Zachęcała do konkurowania z Google. Ona sama niedawno pracowała nad wirtualną przymierzalnią.

- Jesteśmy kawałek od Google, potrzebujemy czasu na wytrenowanie modelu. Za tydzień dwa będziemy gotowi. Dobrze, że Google nie wypuścił tego dwa miesiące temu. Mielibyśmy kłopot – stwierdziła naukowiec.

Nowe rozwiązania wdraża się nawet w kanalizacji

O innowacjach w sektorze publicznym mówił Przemysław Chrobot z MPWiK, czyli spółki komunalnej.

- Spółka wodociągowo kanalizacyjna nie kojarzy z innowacjami. Ale to błędne wrażenie. Musimy optymalizować kwestie technologiczne i kwestie klienckie. W tych momentach, kiedy widzimy, że rozwiązań brakuje, wtedy w grę wchodzą projekty badawcze, technologiczne. Rozwiązania mają pomagać pracownikom jak i klientów. Woda to cenny zasób i ograniczony. Wprowadzamy dużo innowacji okołoprocesowych i produktowych – stwierdził Chrobot.

Ostatnio wrocławskie MPWiK opracowało rozwiązanie analizy obrazu filmu wideo w kanalizacji. Dzięki temu, gdy jest uszkodzenie, wiadomo szybciej którymi elementami należy się zająć w pierwszej konieczności. To zapobiega żmudnej pracy ludzkiej, gdy człowiek szukał i sprawdzał, czy uszkodzenie jest, czy nie ma.

- Pod Wrocławiem sieć kanalizacyjna ma ok. 2000 kilometrów. Przyśpieszenie czasu analizy jest kluczowe, dlatego mamy dobry system, którego wyniki są bardzo obiecujące. Analiza pracy urządzeń jest niezwykle ważna. Przestój u nas jest niemożliwy. Gdyby wody nie było przez tydzień, nikt by tego nie zaakceptował. Nie możemy zatem czekać na naprawę urządzenia. Wdrożyliśmy system w oparciu o metody statystyczne. Pozwala on wykryć awarię wcześniej i przeprowadzić sprawnie serwis. Bo te naprawy są drogie, a na nowe urządzenia potrafi się czekać pół roku – opisywał P. Chrobot.

Sztuczna inteligencja – jest się czego bać?

Podczas Dolnośląskiego Forum Innowacji podjęto temat sztucznej inteligencji.

- Co odróżnia Chat GPT od człowieka? Ten pierwszy nie przekazuje emocji. Ludzie to coś więcej niż technologia. Aspekt ludzki jest nie do zastąpienia. Nauka ma misję kształcenia i wychowywania. Chat GPT nie wleje w ludzi pasji. Zrobi to drugi człowiek – przekonywał prof. Przemysław Kazienko z Politechniki Wrocławskiej.

Na Dolnym Śląsku jest potencjał innowacyjny ze względu na uczelnie, środowisko strupowe, prężny biznes, czyli duże firmy, które chcą inwestować. A często ograniczeniem są możliwości finansowe. Eksperci zastanawiali się, co zrobić, żeby innowacje trafiały do polskiej służby publicznej np. do służby zdrowia.

– Są projekty badawczo rozwojowe, które można realizować ze środków własnych, centralnych, czy lokalnych. Istnieją mechanizmy, które pozwalają rozpocząć działalność innowacyjną. Są projekty na szczeblu rządowym. Liczą się też kompetencje w przedsiębiorstwie. Cena nie zawsze jest elementem zaporowym – mówił P. Chrobot z MPWiK.

Zdaniem wicemarszałka województwa dolnośląskiego w służbie zdrowia nie mamy problemu z wdrażaniem innowacji.

- Do urzędu marszałkowskiego przychodzą naukowcy działający w służbie zdrowia, którzy chcą się rozwijać. I starsi i młodsi. Te projekty w służbie zdrowia okazują się niezwykle kosztowne. O innowacje w tym obszarze jestem spokojny. Niedługo wybudujemy nowy szpital onkologiczny i to będzie najnowocześniejszy szpital w Polsce – uzasadniał Grzegorz Macko.

Zastanawiał, się czy nie należy wprowadzać jakichś bliżej na razie nieokreślonych regulacji, czy ograniczeń na rozwój sztucznej inteligencji, by uniknąć niebezpieczeństwa.

- My jesteśmy za bardzo do tyłu, żeby się samo ograniczać. Niech to robią Amerykanie, którzy są z przodu. My mamy inne zadanie. Regulacja nam nie pomoże, bo nie mamy wpływu na amerykańskie firmy – uważa prof. Kazienko.

- Ja znam przykład regulacji, które zadziałały dobrze. Powstały serwisy, które pokazywały ile będzie kosztować mieszkanie ze względu na rozmiar, co było wynikiem ustalonych regulacji. Na obszarze Unii Europejskiej jesteśmy w stanie wprowadzać regulacje, które sprawią, że wielcy gracze nie będą monopolistami –odniósł się M. Zacher.

Posłuchaj rozmowy o aplikacji Tik-Tok:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska