Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląscy samorządowcy różnych opcji politycznych nie mają wątpliwości. Druga fabryka Mercedesa koło Jawora to wielki sukces

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Istniejąca już fabryka Mercedesa w Jaworze okazała się bardzo dobrą inwestycją. Niemcy postanowili zrobić kolejny duży krok do przodu.
Istniejąca już fabryka Mercedesa w Jaworze okazała się bardzo dobrą inwestycją. Niemcy postanowili zrobić kolejny duży krok do przodu. Piotr Krzyzanowski
Sprawa drugiej fabryki Mercedesa pod Jaworem, która ma wkrótce powstać, łączy polityczne środowiska. Samorządowcy różnych opcji nie mają wątpliwości, że to niezwykle korzystna inwestycja na Dolnego Śląska.

Przypomnijmy, że wkrótce w powiecie jaworskim powstanie druga fabryka Mercedesa. Będzie to najnowszy zakład produkcyjny tej firmy na świecie. Plany obejmują produkcję dużych samochodów dostawczych (model zamknięty), opartych na architekturze VAN.EA. Projekt niemieckiego koncertu opiewa na ponad 6 miliardów złotych i przyniesie aż 2,5 tysiąca miejsc pracy.

O szczegółach przeczytasz poniżej:

Synergia rządu i samorządu

- Ta inwestycja to niewątpliwie efekt ogromnego zaangażowania i ciężkiej pracy rządu, władz Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i pochodzącej z Jawora marszałek Elżbiety Witek, która wspiera swoją małą ojczyznę. Realizacja takich ogromnych projektów wymaga pracy zespołowej, bez niej nie udałoby się odnieść takiego sukcesu. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera samorządy. Te natomiast dzięki temu wsparciu i synergii, jak nigdy dotąd dokonują ogromnego skoku rozwojowego, tak jak ma to miejsce w Jaworze - stwierdza Piotr Karwan, radny sejmiku województwa dolnośląskiego z ramienia PiS.

Podkreśla, że inwestycja w nowe technologie zagwarantuje nowe miejsca pracy na następne lata oraz zapewni dalszy rozwój subregionu.

- Z poziomu województwa, w którym mam zaszczyt reprezentować powiat jaworski, doskonale widzimy jakim ogromnym impulsem rozwojowym dla Dolnego Śląska będzie ta inwestycja – dodaje P. Karwan.

Oczekiwana i ważna inwestycja

- Kiedy w 2017 roku powstawała nowa fabryka silników Mercedes-Benz w Jaworze, podkreślałem, że „silnikiem napędowym” naszego regionu jest rozwój przemysłu opartego na wdrażaniu najnowocześniejszych technologii. Rozpoczynający się nowy etap rozwoju fabryki Mercedes-Benz w produkcji pojazdów elektrycznych jest kontynuacją tej drogi, myśleniem o przyszłości i znakomicie świadczy o atrakcyjności inwestycyjnej Dolnego Śląska - mówi "Gazecie Wrocławskiej" Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Przeczytaj więcej o inwestycji:

Marszałek przypomina, że nowa inwestycja o wartości 5 miliardów złotych stworzy miejsca pracy dla 2,5 tysiąca osób.

- Zaawansowane technologie to również specjalizacja dolnośląskich uczelni i ośrodków badawczych, a także obszar kooperacji dla potencjalnych podwykonawców i usługodawców, którzy będą współpracować z inwestorem. Dla województwa dolnośląskiego, które jest jednym z liderów rozwoju gospodarczego w Unii Europejskiej i za priorytet przyjęło rozwój inwestycyjny - szczególnie w transporcie - nowa inwestycja jest oczekiwana i bardzo ważna - mówi C. Przybylski.

Koalicja Obywatelska także popiera stanowisko rządu i samorządu w tej sprawie

- Inwestycja globalnej marki, jaką jest Mercedes, była dla Polski wspaniałą informacją dla Dolnego Śląska już kilka lat termu. Chyba każdy człowiek na świecie słyszał o tej marce. I ona teraz jest u nas – na Dolnym Śląsku, w powiecie jaworskim. A zatem chodzi o kwestię prestiżu. Tak na marginesie - wielu marzyło w dzieciństwie, by jeździć Mercedesem – uśmiecha się Wojciech Bochnak, radny sejmiku wojewódzkiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Radny zaznacza niewątpliwe gospodarcze plusy inwestycji. Chodzi o dochód z podatku CIT dla budżetu województwa. Kolejna inwestycja powoduje, że ten budżet będzie wzrastać. Nowa fabryka zwiększy także podatek PIT dla gminy poprzez nowe miejsca pracy. Przypomnijmy, że zanim powstała fabryka w Jaworze, miasto jak i okolice miało jeden z najwyższych wskaźników bezrobocia w województwie. Od momentu inwestycji Mercedesa bezrobocie spada i zapewne spadnie jeszcze bardziej.

- Trzeba wymienić tutaj jeszcze pośród zalet dodatkowe pieniądze z podatku od nieruchomości dla gminy. On będzie zainwestowany w potrzeby mieszkańców gminy i miasta. W skali roku to może wynosić nawet kilka milionów złotych – dodaje W. Bochnak.

Jak tłumaczy, etaty w fabryce generują także miejsca pracy w usługach jak np. wywóz śmieci, dostarczenie wody, czy składników pod produkcję.

- Oprócz tego mówimy tu o inwestycji w zieloną energię, która jest na pewno wielką korzyścią dla regionu. Mercedes wybrał akurat teren jaworski, a zatem Dolny Śląsk może kojarzyć się z zieloną energią, a niekoniecznie ze smogiem – mówi radny wojewódzki z KO.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska