Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Wrocławia powraca Wytwórnia Filmów Fabularnych. Centrum Technologii Audiowizualnej zmienia nazwę z okazji 70-lecia

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Obecnie jest to CeTA, czyli Centrum Technologii Audiowizualnej.
Obecnie jest to CeTA, czyli Centrum Technologii Audiowizualnej. Centrum Technologii Audiowizualnych
Wytwórnia Filmów Fabularnych wróci do Wrocławia. Obecnie jest to CeTA, czyli Centrum Technologii Audiowizualnej. Zmiana nazwy instytucji ma związek z obchodami 70-lecia jej działalności w 2024 roku.

- Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu to marka z dużą renomą, bogatym dorobkiem i wieloletnią tradycją, którą od 2011 r. kontynuujemy i będziemy kontynuować, teraz już pod przywróconą nazwą – mówi dr Robert Banasiak, dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych.

Wytwórnia Filmów Fabularnych powstała na mocy uchwały Prezydium Rady Ministrów z 29 marca 1952 roku, a 1 stycznia 1953 roku rozpoczęła działalność jako wrocławski oddział Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Status samodzielnej jednostki i nazwę Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu (WFF) otrzymała 1 stycznia 1954 roku i ta data jest uznawana za początek działalności instytucji, która funkcjonowała do 2011 roku, kiedy to została przekształcona w Centrum Technologii Audiowizualnych.

Wytwórnia Filmów Fabularnych powróci do Wrocławia

- Pamięć o niezwykłym miejscu, jakim była wytwórnia, jest wciąż żywa. Jej nazwa nadal funkcjonuje, nie tylko we wspomnieniach byłych pracowników i starszego pokolenia twórców, ale również wśród młodych filmowców i przedstawicieli branży, miłośników polskiego kina czy mieszkańców miasta – mówi dr dodaje Banasiak.

Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpłynął wniosek o przywrócenie dawnej nazwy. I został on zaakceptowany, o czym osobiście poinformował wicepremier Gliński podczas niedawnej wizyty we Wrocławiu.

- Jest coraz więcej produkcji filmowych, w związku z tym już czas, żeby powrócić do nazwy i do funkcji Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu – mówi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

CeTA kontynuuje bogatą tradycję WFF

Przez 70 lat we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych powstało prawie 500 filmów i seriali. Wiele z nich to klasyki polskiej kinematografii wyreżyserowane przez legendy polskiego filmu.

We Wrocławiu powstały między innymi filmy:

  • "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, gdzie zagrał Zbyszek Cybulski,
  • trylogia: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć" Sylwestra Chęcińskiego,
  • "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa,
  • "Lalka" Wojciecha Jerzego Hasa,
  • "Czterej pancerni i pies",
  • "Stawka większa niż życie",

Wrocławska WFF to także miejsce pracy najlepszych polskich operatorów, montażystów, scenografów, kostiumografów, dźwiękowców i aktorów. W ostatnich latach instytucja prowadziła działalność także kulturalną, edukacyjną i wspierającą działalność produkcji filmowej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska