MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego we Wrocławiu jest park świętej Edyty Stein przy ulicy błogosławionej Edyty Stein?

Weronika Skupin
fot. google street view
We Wrocławiu w pobliżu ul. Nowowiejskiej, przy której mieszkała święta Edyta Stein, patronka Europy, znajdują się ulica i park jej imienia. Jedna z nazw poprzedzona jest jednak przedrostkiem "świętej", a druga "błogosławionej". Dlaczego?

Kilka dni temu pisaliśmy o niedalekiej zmianie nazwy placu Jana Pawła II na pl. św. Jana Pawła II - w kwietniu wybitny Polak zostanie świętym. Zwróciliście naszą uwagę na to, że nie w każdym przypadku po kanonizacji zmienia się nazwę ulicy czy placu na "świętej", "świętego". Jako przykład jeden z naszych Czytelników podał ulicę i park Edyty Stein.

Czytaj: Wrocław: Kanoniazacja papieża Jana Pawła II. Szykują się zmiany nazw.

– Przy okazji należy zmienić nazwę ulicy bł. Edyty Stein! Ulica powinna się nazywać świętej Edyty Stein – napisał.

Okazuje się jednak, że sami mieszkańcy ul. Stein nie są zainteresowani zmianą. Do urzędu miasta nie wpłynęły dotąd żadne wnioski w tej sprawie, tak jak w przypadku placu świętego Jana Pawła II.

– Skoro tyle lat ulica funkcjonuje już pod tą nazwą, to najwyraźniej nikomu to nie przeszkadza. Należy pamiętać, że zmiana nazwy ulicy wiązałaby się z wieloma problemami dla mieszkających przy niej wrocławian. Musieliby przede wszystkim wymienić dokumenty tożsamości. Najbardziej skomplikowane są jednak zmiany w aktach notarialnych, umowach kredytu hipotecznego i tym podobnych – mówi Jerzy Skoczylas, przewodniczący komisji kultury w urzędzie miejskim, która przyjmuje i opiniuje wnioski o zmianę nazwy ulicy czy placu.

Nazwa ul. bł. Edyty Stein teoretycznie powinna się zmienić w 1998 roku po kanonizacji męczennicy na świętą. Mieszkańcy ul. bl. Edyty Stein przyzwyczaili się jednak do nazwy i ani myślą ją zmieniać.

– To nie ma sensu. To krótka uliczka, nie ma o co robić wielkiego halo. W dowodzie mam napisane, że mieszkam przy ul. błogosławionej Edyty Stein i niech tak zostanie – mówi Ariel Wolanowski, który angażuje się społecznie w sprawy dotyczące osiedla. Wraz z okolicznymi mieszkańcami wywalczył między innymi, by drzewa w parku św. Edyty Stein i Tołpy przy Nowowiejskiej były opisane w trzech językach.

Zobacz więcej: Wrocław: "Tabliczkowanie" na Ołbinie. Mieszkańcy chcą podpisać drzewa.

Przypomnijmy, że Edyta Stein mieszkała przy dzisiejszej ul. Nowowiejskiej 38 we Wrocławiu. Była niemiecką filozof pochodzenia żydowskiego, karmelitanką bosą. W obliczu prześladowań Żydów została zesłana do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu Brzezince, gdzie poniosła śmierć w krematorium. Najprawdopodobniej stało się to 9 sierpnia 1942 roku. Co roku w ten dzień obchodzone jest wspomnienie św. Edyty Stein. W październiku 1999 roku została ona patronką Europy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska