Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dekada szósta. Lata 1996-2006

Redakcja
Zespół Szkół Politechnicznych Uwaga! Zjazd absolwentów w sobotę, 24 września 2016 roku

11 listopada 1997, w uznaniu szczególnych zasług dla miasta i społeczności lokalnej, szkoła otrzymała od prezydenta Jacka Zielińskiego - Medal Honorowy Miasta Głogowa.

17 marca 1999 r. pod kierunkiem inż. J. Ciejki, mgr W. Kister, mgr U. Gąsiorowskiej i mgr M. Przyszlakowskiej zorganizowano międzyszkolną sesję popularno-naukową „Drogi i bezdroża młodych w Zjednoczonej Europie”. Głównym punktem programu sesji był wykład pt. „Problemy młodych Polaków w okresie transformacji”, wygłoszony przez dr B. Rogowską z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Referaty zaprezentowali również uczniowie technikum.

W latach 90-tych szkoła rozwijała współpracę ze szkołami w miastach partnerskich Głogowa oraz z sukcesami prowadziła działania polegające na propagowaniu idei proeuropejskich. Do najważniejszych należały:

- Program wymiany międzynarodowej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych Głogowa z Middelburgiem. Współpraca ta istniała w latach 1992- 2004. W ramach programu uczniowie poznawali system kształcenia, sposób nauczania, bazę szkół, uczestniczyli w lekcjach (zwłaszcza praktycznej nauki zawodu i nauki języków obcych), doskonalili swoje umiejętności językowe Koordynatorem programu wymiany była mgr Małgorzata Przyszlakowska.

- Współpraca z z niemiecką szkołą OSZ Eisenhüttenstadt. Rozpoczęto ją w 1996 roku programem wymiany młodzieży, przy wsparciu fundacji „Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży”. Zaowocowała ona szeregiem inicjatyw, do których należą: projekt „Życie po obu stronach Odry”, realizowany w ramach programu Unii Europejskiej SOCRATES - Lingua E oraz projekt „Zastosowanie technik multimedialnych w procesie kształcenia zawodowego” - ten był realizowany w ramach programu COMENIUS -Akcja 1, w którym oprócz ZSZ brały udział szkoły z czterech państw: Irlandii, Holandii, Włoch i Niemiec. Koordynatorem programu była mgr inż. Barbara Dzieweczyńska.

W 2001 r. ZSZ nawiązał kontakty z białoruską szkołą średnią w Grodnie. We wrześniu 2001 grupa uczniów pod opieką mgr M. Frąszczak i mgr P. Korzenia gościła w Nowogródku. Zebrano materiał faktograficzny i nakręcono film edukacyjny.

W grudniu 2001 r., jako jedna z trzech placówek w Głogowie, szkoła otrzymała „Księgę Dziesięciolecia Polski Niepodległej” wydaną przez fundację utworzoną przez W. Kuczyńskiego i M. Niezabitowską. Był to wyraz uznania za osiągnięcia w wychowawczej działalności szkoły na forum ogólnomiejskim.

Jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń tej dekady i historii ostatnich lat szkoły jak i miasta było zorganizowanie w dniach 26-28.03.2003 r. sesji popularnonaukowej z udziałem światowej sławy historyka profesora Normana Davies’a „Dolny Śląsk - europejski wymiar regionu; A. Gryphius i G. W. Leibnitz - europejski wymiar jednostki”. W sesji wzięli udział: władze miasta, przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych Głogowa oraz uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych.

We wrześniu 2005 r. szkoła przystąpiła do realizacji projektu „Specjalista automatyki przemysłowej w komputerowo wspomaganych procesach produkcyjnych zawodem przyszłości”. Opracowano ofertę zajęć specjalizacyjnych - „Automatyka przemysłowa w 4-letnim technikum mechanicznym i układy automatycznej regulacji w 4-letnim technikum elektrycznym”. Partnerami lokalnymi zostali Volkswagen Motor Polska, SITECH, Automatyka-Miedź, COFUM - Chocianów, ASP Polska spółka z o.o. Szkoła pozyskała wsparcie finansowe ze środków programu PHARE 2003 „Promocja zatrudnienia i rozwoju zasobów ludzkich”. Program wdraża Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Baza szkoły zyskała sprzęt i wyposażenie pracowni automatyki przemysłowej i możliwość kształcenia w nowym kierunku.

We wrześniu 2003 r. szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Szkoła z klasą”, organizowanej przez „Gazetę Wyborczą” i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program ten to sześć głównych zasad dobrej, mądrej, przyjaznej uczniom, nauczycielom i rodzicom szkoły. Akcja ta miała wprowadzić do szkół nowy sposób myślenia o oświacie, promować zasady wspierające nowoczesną, efektywną edukację, podnoszącą jej poziom i oddziaływującą na poprawę kultury wychowawczej. Przedsięwzięcie to zakończyło się sukcesem uczniów i nauczycieli - 1 października 2004 r., każda ze szkół wchodząca w skład Zespołu Szkól Zawodowych to jest: Technikum, Liceum Profilowane i Zasadnicza Szkoła Zawodowa otrzymała certyfikat „Szkoły z klasą”. Koordynatorem programu była mgr Joanna Zwolińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska